zvonisek

Co znamena toto spojení?

Slovo mocliš ve vete. Mocliš nebo mociš toho tam dáváš?

Nejlepší odpověď
annas

Spojení při tzv. nedbalé a rychlé výslovnosti. Třeba paňčelka = paní učitelka.

Zřejmě jde o oblastní, samozřejmě nespisovný, tvar. Navíc špatný slovosled.

Moc-li že toho tam dáváš = nepřesná výslovnost /mocliš/ – na konci se kvymechala samohláska e = apostrof. .

Někdo se ptá „po svém“ ¨

Správně – Kolik tam toho dáváš? Nebo Jak moc tam toho dáváš? Nedáváš-li tam toho moc? Dáváš-li tma moc?

Pravopisně patří mocliž – ale výslovnost znělé v neznělou = /mocliš./ Zkrácení – apostrof.

částice a spojka – -li, -liž. V uvedeném tvaru jde o obecný a zastaralý tvar v otázce zjišťovací, i když je změněný slovosled, protože -li patří ke slovesu, jak jsem uvedla výš. Nedbalá výslovnost .

Podobný dotaz, u něhož není přidané ž, najdete v odkazu.
https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/vite-co-co-znamena-narecne-slovo-mocli-uziva-uzivalo-se-u-vas

Další odpovědi
cochee

No je to patvar, vsadím se, že v žádném slovníku to není. Základem je „moc“ ve smyslu „příliš mnoho“ a právě to příslovce příliš se podílí na tom patvaru – ke kořenu „moc“ je přidána koncovka -iš resp. -liš ze slova příliš (záměrně píšu „koncovka“ a ne „přípona,“ protože to ani přípona není, v tom je ta zpotvořenost toho slova).

ivzez

Je to zkomolenina.
Význam: Jestlipak tam toho (ne)dáváš moc?

Dochy

(rádoby) knižní výraz…
O něco modernější by byl
Moc-li toho tam dáváš?