Kroupič

Co znamená panoptikum, a kdy se dá toto slovo použít v jiném smyslu?

Nejlepší odpověď
annas

Význam v češtině podle SSČ:

Panoptikum: – sbírka rozličných zajímavých předmětů, zprav. voskových figur a j. zvláštností, divadlo rozmanitostí: dvouhlavá opice, nejlepší figurka p. jarmareční p.;

  • skupina lidí (na fotografii) sedících nehybně jako v p-u;

Zpravidla vše určeno pro pobavení, k názornému vyučování.atd.

P. – přeneseně – skupina nesourodých osob a jevů..

V nedávno minulosti:
P.. – satirická relace Čs. rozhlasu; ne bo TV seriál Panoptikum města pražského – přehlídka a příběhy hříšných i nehříšných pražských občanů z 1. reoubliky. Panoptikum Ivana Mládka – pro zábavu různé postavy, scénky – rozmanitosti.

Nebo že ten a ten předvedl panoptikum – jakési zvidelnění, předvádění se, pózu, chtěl oslnit atd.

Jak se slovo dostalo do češtiny – Rejzek – Etymologický slovník.

Panoptikum ‘sbírka různých zvláštních předmětů (např. voskových figur) k
pobavení diváků’,. Přes něm. Panoptikum z angl. panopticon, jež bylo vytvořeno v 18. st. z :pan- a řeckého. optikós ‘týkající se vidění’ (:optika)

Původně název pro ideální kruhovévězení, v němž by byli vězni stále na očích.

Další odpovědi
NikkiHeat

http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Pa­noptikum

arygnoc

panoptikum
● zbierka rarít všetkého druhu, napr. voskových figurín a iného.
● predvádzanie zvláštností.
● (prenesene) súbor vzájomne nesúvisiacich osôb, javov a pod.

http://co-to-je.sk/spresne­.php?dotaz=pa­noptikum