Avatar uživatele
Kulpix

Jaké jste v životě slyšeli nejzajímavější slovo a jaký byl jeho význam?

Já asi ŠNUPTICHL(kapesník)
A VOŠLEJCH(jarní cibulka).

Zajímavá 5Pro koho je otázka zajímavá? annas, quentos, johana 56, MonkeyKing, soles před 2711 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Nedá se říct nejzajímavější, ale nové, tehdy neobvyklé slovo – „PTYDEPE“.

Když jsem četla hru Václava Havla Vyrozumění a dověděla se o jazyku ptydepe, který autor uměle vytvořil jako úřednickou řeč bez jakýchkoliv emocí, aby si lidé rozuměli, jenže to dopadlo jinak.

Ještě mě napadlo Hrabalovo „PÁBIT“ = dělat něco s nadšením, tedy třeba i kecat, povídat, být pro něco vášnivě zaujatý atd.

Upravil/a: quentos

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Lamalam

Neslyšela, ale četla u Oty Pavla. Bylo to slovo pumrdentlich. Význam je zhruba tento: „je to dobrý, ale přesto to stojí za h…“.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
soles

Nemám ověřeno z jiného zdroje, ale prý:
vernální equinoxium = jarní rovnodennost

Upravil/a: quentos

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
anonym

Prokrastinace:
což je výrazná a chronická tendence odkládat plnění (většinou administrativních či psychicky náročných) povinností a úkolů (zejména těch nepříjemných) na pozdější dobu. Může představovat rizikový fenomén pro duševní zdraví.

Rustikální
Venkovský, selský, lidový

Pokud si vzpomenu na další, tak to hodím do diskuze.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Cenobita

mašíbl – Magoší+Šílenci+Bláz­ni

http://casopis­.vesmir.cz/cla­nek/nesmirne-jsou-lany-ceskeho-masiblu

smrdutý opossume – efektní urážka z filmu Limonádový Joe

zhůvěřilost – zvrhlost (karel Gott – Trezor)

voshřivka – „uvoshřený policajte“ (usoplený) – nemoc koní, urážka z filmu: Partie krásného dragouna

ochechule – uražka ženy

stará bréca – urážka ženy

móňat – bezcílně se potulovat; zevlovat; ponocovat; bezcílné činnosti

mózovat – prohledávat (mimochodem to dělají feťáci, když prohledávají popelnice a odpadkové koše)

Upravil/a: Cenobita

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
quentos

Vyhrálo by asi tohle https://en.wik­tionary.org/wi­ki/euouae

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Rokio

Mezi tato slova patří např. čistonosoplena (kapesník), ešus (nádoba na jídlo), zaklínač (bojovník proti zlu), sólokapr (?) apod.

Upravil/a: quentos

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Jan Kunčar

Z anglického filmu Mary Poppins: něco je superantikontra­multiextrauni­kátní, nebo z plakátu název hudební skupiny Ožažbrndlaná Žmužmadlucha.

Upravil/a: Jan Kunčar

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
dědapetr

Pálení slivovice ve filmu Pekařův císař: MALALICHA ACHANUM ACHANUM ŇÁMA ŇÁMA PAPRŤÁLA ŽBRĎUCH".

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
bflmpsvz2

Rakovnický Samoser – fiktivní značka piva
Nosotros – kříženec nosorožce a pštrosa, ve skutečnosti španělsky „my“.
Drevokocúr – nevím kdo to vymyslel, ale Vladimír Menšík začal jedno svoje vyprávění: Sovákovi někdo nakecal, že slovensky se veverka řekne drevokocúr!

Upravil/a: bflmpsvz2

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
arachis

Metoda úklidu či jiné práce ŽAVES. Mám to vysvětlit, tak se hold nedá svíti a musím to napsat. Žádné velké sraní. V poslední době slýchávám KUPR – kur*vská práce.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
eleonnore

Chucpe – židovské slovo pro druh drzosti či opovážlivosti, ať v negativním nebo případně i pozitivním smyslu.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Carlos1

Je to slovo „škarbal“. Tímto názvem se označovaly pracovní boty. Také „komisňáky“ nebo „bagančata“.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
pucipuci

Od mých mladých let se říkalo sakum pikum i s Mícou. Možná je to z filmu nevím, ale v podstatě to znamená se vším všudy i s tím, co by člověk nečekal. Něco jako spočítaný hospodský účet i s datumem. Dodnes však nevím, co je to ta KAČABA? Možná by stačilo mrknout na film…Ale od té upoutávky v TV na ten film a kačabu, používáme doma sakum pikum i s kačabou.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Bumbes

Kdysi se v rozhovoru s Barborou Tachecí nechal slyšet náš slavný „otec tunelářů“ Vašík Klausů s názorem, že „neznám žádnou snadnou metodu rozlišování čistých a špinavých peněz“, což novináři hned parafrázovali na „neznám špinavé peníze“!
Důležité však je, že tento blábol nastartoval legální rozkrádání hospodářství s posvěcením zákonodárců – výmaz některých důležitých paragrafů z trestního zákoníku, zmanipulovaná kuponová privatizace, anonymní akcie na majitele a doručitele a další podobné tunel-akce Klausových poskoků a spoluzlodějů.
Pro poučení, či pobavení přikládám odkaz na dalších „Sedmdesát perel Václava Klause“…

Zdroj: http://zpravy­.idnes.cz/70-perel-vaclava-klause-06d-/domaci.aspx?c=A110616­_115459_domaci_mhk

Upravil/a: Bumbes

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
tobby

Pižďuch – bývaly to takové chlupaté figurky, které si lidi věšeki v autě na okno vzadu i vpředu.
Račana – Hradčany dle V+W
Slovní spojení „un i“ – lašsky on jí. Taky mi teta říkávala „enem iz!“, nechtěl-li jsem papat.
Bazmek – předmět, jehož správný název neznám nebo si momentálně nemůžu vzpomenout.
Větroň – obdivuhodné české slovo jsem si připoměl, když se hledal český výraz pro windsurfing.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Katy81

z poslednej doby a „nášho“ jazyka asi prokrastinace (už tu bola vysvetlená)…ani som nevedela, ako sa volá to, čo roky robievam zo všetkého najradšej 😁

ak to mám brať všeobecne vo všetkých jazykoch, tak asi

Abfallwasserle­itungverschmut­zungbeseitigun­gsplan

– alias „plán na odstránenie znečistenia vedenia odpadových vôd“ (milujem nemecké zložené slová 😁 )

potom mi ešte napadajú niektoré výtvory nášho jazykovedného ústavu, napr. hovník (gauč) alebo lezúň (batoľa)

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Nuk nuk

Pokud to mohou být i výrazy z cizích jazyků, pak u men vede „melafefon“ , což je v hebrejštině „okurka“.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
anonym

Živijó – je popěvek, který se pronáší před přípitkem jako blahopřání tomu, kdo slaví narozeniny.

Spektakulární – okázalý

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Jose1f

Nejzajímavější slovo, které jsem kdy slyšel, bylo ruské slovo „děrevoobraba­tyvajuščij“ což česky znamená „zpracovávají­cí dřevo“

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
marci1

Superkalifrad­žilistikexpija­lidózní=(okazi­onalismus) fantastický, skvělý, báječný, úžasný. Původní název byl superantikontra­multiextrauni­kátní. Více ve zdroji: 🙂

Zdroj: http://cs.wik­tionary.org/wi­ki/superkalifrad%C5%BE­ilistikexpija­lid%C3%B3zn%C3%AD

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Lucyfer

Těch slov bude víc, čeština je opravdu bohatý jazyk a jak jde o vtipy, dává jim díky té nespisovné formě a vytváření nových ,,hňupovin" ten správný šmrnc 😁
Ale jako nejzajímavější mohu z mého pohledu vybrat ZÁZRAK (označení mimořádného jevu či události, který není vysvětlitelný vědecky známými přírodními zákony a považuje se za projev zásahu nadpřirozených sil).

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Šidlo

pamätné hodiny chémie a biológie z cca 2006:

gutaperča – druh prírodnej gumy
estivácia – letný spánok, častý u šnekov

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
mis.marketka

Regenschori – šéf kostelního sboru

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Autista

KOKOTÁŘ – POTULNÝ CHOVATEL KAPOUNŮ

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Justin1

názvy živočichů: tarbíkomyš, měsíčník svítivý, pěnodějka

ze Stopařova průvodce Galaxií: oktaventrální hibifon (blíže nespecifikovaný hudební nástroj), Lajestátní Vantrašel z Lobu (jméno postavy), klesadlo (dopravní prostředek)

z medicíny: febrilní (horečnatý), ikterický (žlutý od žloutenky)

z Nového epochálního výletu pana Broučka do 15. století: pitel (pitel piva – ten, kdo pije pivo), pytač (zvěd), šalše (omáčka), miska šalešná (miska s omáčkou), klok (oblečení)

železniční návěstidla: rychlostník, skloník, námezník, radiovník

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Kulpix

VŠEM, kdo se u otázky pozastavili, a především těm, kteří přispěli svým slovem moc děkuji. Zase jsem o něco chytřejší…

před 2695 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
marci1

Omlouvám se „Janu Kunčarovi“: přehlédla jsem jeho odpověď. 🙂

před 2709 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek