Kulpix

Jaké jste v životě slyšeli nejzajímavější slovo a jaký byl jeho význam?

Já asi ŠNUPTICHL(kapesník)
A VOŠLEJCH(jarní cibulka).

Nejlepší odpověď
annas

Nedá se říct nejzajímavější, ale nové, tehdy neobvyklé slovo – „PTYDEPE“.

Když jsem četla hru Václava Havla Vyrozumění a dověděla se o jazyku ptydepe, který autor uměle vytvořil jako úřednickou řeč bez jakýchkoliv emocí, aby si lidé rozuměli, jenže to dopadlo jinak.

Ještě mě napadlo Hrabalovo „PÁBIT“ = dělat něco s nadšením, tedy třeba i kecat, povídat, být pro něco vášnivě zaujatý atd.

Další odpovědi
Lamalam

Neslyšela, ale četla u Oty Pavla. Bylo to slovo pumrdentlich. Význam je zhruba tento: „je to dobrý, ale přesto to stojí za h…“.

soles

Nemám ověřeno z jiného zdroje, ale prý:
vernální equinoxium = jarní rovnodennost

anonym

Prokrastinace:
což je výrazná a chronická tendence odkládat plnění (většinou administrativních či psychicky náročných) povinností a úkolů (zejména těch nepříjemných) na pozdější dobu. Může představovat rizikový fenomén pro duševní zdraví.

Rustikální
Venkovský, selský, lidový

Pokud si vzpomenu na další, tak to hodím do diskuze.

Cenobita

mašíbl – Magoší+Šílenci+Bláz­ni

http://casopis­.vesmir.cz/cla­nek/nesmirne-jsou-lany-ceskeho-masiblu

smrdutý opossume – efektní urážka z filmu Limonádový Joe

zhůvěřilost – zvrhlost (karel Gott – Trezor)

voshřivka – „uvoshřený policajte“ (usoplený) – nemoc koní, urážka z filmu: Partie krásného dragouna

ochechule – uražka ženy

stará bréca – urážka ženy

móňat – bezcílně se potulovat; zevlovat; ponocovat; bezcílné činnosti

mózovat – prohledávat (mimochodem to dělají feťáci, když prohledávají popelnice a odpadkové koše)

quentos

Vyhrálo by asi tohle https://en.wik­tionary.org/wi­ki/euouae

Rokio

Mezi tato slova patří např. čistonosoplena (kapesník), ešus (nádoba na jídlo), zaklínač (bojovník proti zlu), sólokapr (?) apod.

Jan Kunčar

Z anglického filmu Mary Poppins: něco je superantikontra­multiextrauni­kátní, nebo z plakátu název hudební skupiny Ožažbrndlaná Žmužmadlucha.

dědapetr

Pálení slivovice ve filmu Pekařův císař: MALALICHA ACHANUM ACHANUM ŇÁMA ŇÁMA PAPRŤÁLA ŽBRĎUCH".

bflmpsvz2

Rakovnický Samoser – fiktivní značka piva
Nosotros – kříženec nosorožce a pštrosa, ve skutečnosti španělsky „my“.
Drevokocúr – nevím kdo to vymyslel, ale Vladimír Menšík začal jedno svoje vyprávění: Sovákovi někdo nakecal, že slovensky se veverka řekne drevokocúr!

arachis

Metoda úklidu či jiné práce ŽAVES. Mám to vysvětlit, tak se hold nedá svíti a musím to napsat. Žádné velké sraní. V poslední době slýchávám KUPR – kur*vská práce.

eleonnore

Chucpe – židovské slovo pro druh drzosti či opovážlivosti, ať v negativním nebo případně i pozitivním smyslu.

Carlos1

Je to slovo „škarbal“. Tímto názvem se označovaly pracovní boty. Také „komisňáky“ nebo „bagančata“.

pucipuci

Od mých mladých let se říkalo sakum pikum i s Mícou. Možná je to z filmu nevím, ale v podstatě to znamená se vším všudy i s tím, co by člověk nečekal. Něco jako spočítaný hospodský účet i s datumem. Dodnes však nevím, co je to ta KAČABA? Možná by stačilo mrknout na film…Ale od té upoutávky v TV na ten film a kačabu, používáme doma sakum pikum i s kačabou.

Bumbes

Kdysi se v rozhovoru s Barborou Tachecí nechal slyšet náš slavný „otec tunelářů“ Vašík Klausů s názorem, že „neznám žádnou snadnou metodu rozlišování čistých a špinavých peněz“, což novináři hned parafrázovali na „neznám špinavé peníze“!
Důležité však je, že tento blábol nastartoval legální rozkrádání hospodářství s posvěcením zákonodárců – výmaz některých důležitých paragrafů z trestního zákoníku, zmanipulovaná kuponová privatizace, anonymní akcie na majitele a doručitele a další podobné tunel-akce Klausových poskoků a spoluzlodějů.
Pro poučení, či pobavení přikládám odkaz na dalších „Sedmdesát perel Václava Klause“…

Zdroj: http://zpravy­.idnes.cz/70-perel-vaclava-klause-06d-/domaci.aspx?c=A110616­_115459_domaci_mhk

tobby

Pižďuch – bývaly to takové chlupaté figurky, které si lidi věšeki v autě na okno vzadu i vpředu.
Račana – Hradčany dle V+W
Slovní spojení „un i“ – lašsky on jí. Taky mi teta říkávala „enem iz!“, nechtěl-li jsem papat.
Bazmek – předmět, jehož správný název neznám nebo si momentálně nemůžu vzpomenout.
Větroň – obdivuhodné české slovo jsem si připoměl, když se hledal český výraz pro windsurfing.

Katy81

z poslednej doby a „nášho“ jazyka asi prokrastinace (už tu bola vysvetlená)…ani som nevedela, ako sa volá to, čo roky robievam zo všetkého najradšej 😁

ak to mám brať všeobecne vo všetkých jazykoch, tak asi

Abfallwasserle­itungverschmut­zungbeseitigun­gsplan

– alias „plán na odstránenie znečistenia vedenia odpadových vôd“ (milujem nemecké zložené slová 😁 )

potom mi ešte napadajú niektoré výtvory nášho jazykovedného ústavu, napr. hovník (gauč) alebo lezúň (batoľa)

Nuk nuk

Pokud to mohou být i výrazy z cizích jazyků, pak u men vede „melafefon“ , což je v hebrejštině „okurka“.

anonym

Živijó – je popěvek, který se pronáší před přípitkem jako blahopřání tomu, kdo slaví narozeniny.

Spektakulární – okázalý

Jose1f

Nejzajímavější slovo, které jsem kdy slyšel, bylo ruské slovo „děrevoobraba­tyvajuščij“ což česky znamená „zpracovávají­cí dřevo“

marci1

Superkalifrad­žilistikexpija­lidózní=(okazi­onalismus) fantastický, skvělý, báječný, úžasný. Původní název byl superantikontra­multiextrauni­kátní. Více ve zdroji: 🙂

Zdroj: http://cs.wik­tionary.org/wi­ki/superkalifrad%C5%BE­ilistikexpija­lid%C3%B3zn%C3%AD

Lucyfer

Těch slov bude víc, čeština je opravdu bohatý jazyk a jak jde o vtipy, dává jim díky té nespisovné formě a vytváření nových ,,hňupovin" ten správný šmrnc 😁
Ale jako nejzajímavější mohu z mého pohledu vybrat ZÁZRAK (označení mimořádného jevu či události, který není vysvětlitelný vědecky známými přírodními zákony a považuje se za projev zásahu nadpřirozených sil).

Šidlo

pamätné hodiny chémie a biológie z cca 2006:

gutaperča – druh prírodnej gumy
estivácia – letný spánok, častý u šnekov

mis.marketka

Regenschori – šéf kostelního sboru

Autista

KOKOTÁŘ – POTULNÝ CHOVATEL KAPOUNŮ

Justin1

názvy živočichů: tarbíkomyš, měsíčník svítivý, pěnodějka

ze Stopařova průvodce Galaxií: oktaventrální hibifon (blíže nespecifikovaný hudební nástroj), Lajestátní Vantrašel z Lobu (jméno postavy), klesadlo (dopravní prostředek)

z medicíny: febrilní (horečnatý), ikterický (žlutý od žloutenky)

z Nového epochálního výletu pana Broučka do 15. století: pitel (pitel piva – ten, kdo pije pivo), pytač (zvěd), šalše (omáčka), miska šalešná (miska s omáčkou), klok (oblečení)

železniční návěstidla: rychlostník, skloník, námezník, radiovník

Kulpix

VŠEM, kdo se u otázky pozastavili, a především těm, kteří přispěli svým slovem moc děkuji. Zase jsem o něco chytřejší…

marci1

Omlouvám se „Janu Kunčarovi“: přehlédla jsem jeho odpověď. 🙂