Kelt

Dá se použít pravděpodobnost v literatuře?

Byly tady dotazy na pravděpodobnost náhodných jevů, háže se kostkou a jaká je pravděpodobnost že mi padne něco. To se dá vypočítat. Ale třeba v literatuře. Jaká je pravděpodobnost, že na nějaké stránce najdu konkrétní slovo. Možná blbost, ale možná, že ne. Záleží na druhu literatury. Když budu číst detektivku, je jméno detektiva skoro na každé stránce a když někdo vypráví, používá často slova jako „já“ a pod. V odborné přírodovědné knize nebudu hledat vášnivá slova. Existují často používaná slova, snad je na to i slovník. Vyberu si náhodou několik slov z frekvenčního slovníku a pak nějakou knihu psanou v próze. Otevřu si ji na libovolné stránce (kniha má minimálně 200 stránek) a budu hledat daná slova. Je zde pravděpodobnost, že některá slova najdu? Stačí jen jedno. Co myslíte? Děkuji.

Nejlepší odpověď
annas

Existuje frekvenční slovník, v němž zjistíte, která slova se nejčastěji používají.

Pravděpodobnost výskytu slov se dá použít v literatuře. Existují určité metody pro zjišťování pravděpodobnosti opakování slov. Jde např. o matematickou ligvilstku a podobné metody.

Jak se počítá frekvence slov, sice v korpusu, ale myslím si, že je možné i v knize. Jenže vše je to on-line.

https://wiki.kor­pus.cz/doku.php/poj­my:frekvence

Rada, jak zjistit opakování slov.

"On-line nástroj pro zjištění frekvence slov

1. „Tato užitečná on-line pomůcka vám snadno odhalí počet jednotlivých slov v textu a zároveň barevně označí jejich rozmístění. Je to opravdu jednoduchý nástroj, který vám rychle pomůže s případným problémem opakujících se slov.“

https://www.re­nenekuda.cz/jak-se-zbavit-opakujicich-se-slov

2. Na netu lze využít klávesy Ctrl+F.

Jejich stisknutí pomůže vyhledat opakující se slova či stejné, části textu na stránce.

V knize tedy počítat, listovat atd. Odhadovat opakování slov si netroufám, záleží na spisovateli. I když opakování slov v literárním kontextu není příliš vhodné., pokud nejde autorovi o záměr.

Další odpovědi
led

Nielen na základe frekvenčného slovníka, kde nájdete všeobecné informácie o frkvencií a užívaní slov, výrazov, ale aj podľa štýlu a rozboru daného textu knihy dokážete určiť opakovanie slovných zvratov, či dvojíc slov v ich vzájomnej väzbe.

Ale aby ste to nemali tak jednoduché ako napríklad pri vedeckej publikácii, pozrime sa do umeleckej literatúry, čo keď v knihe viacerí ľudia (postavy knihy) súčasne opisujú dej zo svojho pohľadu a používajú vlastné slovné väzby a ich pohlavie, vek, psychický stav a skúsenosti sú rôzne a do toho im ešte tvorca autor knihy vtláča svoje múdrosti.
K tomu predchádzajúcemu ešte „čerešničku na tortu“: ich deje sa odohrávajú v rôznych časoch a priestoroch, ktoré sa navzájom prelínajú.

Myslím, že tu už k ku kľúču pravdepodobnosti sa budete musieť viac zamerať na spôsob písania, myslenia a zámer autora a tak hľadať vzájomné spojenia.

zeeue

Všichni tu kecají o frekvenčním slovníku, o jehož existenci, mám dojem z tvého doplnění k otázce, už stejně víš. Nebo se tu mluvilo o tom, jak hledat slova na stránce?! Ale že by to někdo zkusil? Pche! Dala jsem si práci a zkusila to…

Aby to bylo (pseudo)náhodné, použila jsem ještě online generátor pořadí slov ve frekvenčním slovníku a čísla stránek. Vylosované jsem se pokusila aplikovat u třech různých knih (A: úvahová/teoretická kniha, B: vyprávění – ich forma, C: vyprávění – er forma) a to s těmito závěry:

str. 101 + slova – ty, být, jako, tu
kniha A – ty: 0×, být: 3×, jako: 0×, tu: 0×
kniha B – ty: 0×, být: 9×, jako: 1×, tu: 0×
kniha C – ty: 1×, být: 2×, jako: 0×, tu: 0×

str. 187 + slova – že, druhý, pod, můj
kniha A – že: 3×, druhý: 0×, pod: 0×, můj: 0×
kniha B – že: 3×, druhý: 0×, pod: 0×, můj: 0×
kniha C – že: 5×, druhý: 0×, pod: 0×, můj: 0×

str. 147 + slova – přece, náš, jen, na
kniha A – přece: 0×, náš: 1×, jen: 0×, na: 1×
kniha B – přece: 1×, náš: 2×, jen: 0×, na: 0×
kniha C – přece: 2×, náš: 1×, jen: 0×, na: 4×

Odpoveď?

  1. Nestalo se mi ani jednou, ani u jedné ze tří knih, že bych na náhodně vybrané stránce nenašla ani jedno ze zvolených čtyř slov pro danou stránku. Přitom u knihy A se dokonce jednalo shodou okolností pokaždé o konec kapitoly a všechny tyto tři náhodně vybrané stránky byly u ní cca pouze poloviční.
  2. žádnou z vybraných čtveřic jsem u žádné ze tří knih nenašla kompletní (tzn. na jedné stránce, v jedné knize každé z vybraných čtyř slov pro tuto stránku alespoň 1×)
  3. v každé čtveřici bylo vždy alespoň jedno slovo, které se našlo ve všech třech knihách na zvolené stránce (101: být, 187: že, 147: náš) a alespoň jedno slovo, které nebylo ani v jediné z nich na zvolené stránce (101: tu, 187: pod, 147: jen).
  4. ve frekvenčním slovníku by tato slova šla po sobě takto a dostalo v mnou zvolených knihách tyto body celkem (dle četnosti na zvolených stránkách):
  • být: 14×
  • na: 5×
  • že: 11×
  • jako: 1×
  • jen: 0×
  • ty: 1×
  • tu: 0×
  • náš: 4×
  • můj: 0×
  • přece: 3×
  • druhý: 0×
  • pod: 0×

Z čehož lze vyvodit, že nezáleží striktně pouze na umístění slova v obecném frekvenčním slovníku, jak mi vyplynulo, z odpovědí, které jsem tu četla. Frekvenční slovník hovoří o celkové četnosti slov ve všech knihách celkem…