annas

Je „vtip vždy trochu obrana proti osudu, víc psiny se rodí z nespokojenosti než z blahého a spokojeného ducha“?

Citát jsou slova K. Čapka.

O vtipech trochu jinak. Zajímají mě vaše názory na uvedené otázky:

  1. Pokud má pravdu K. Čapek, v které době a proč vznikalo u nás nejvíce vtipů, a proto se považuje za „zlatý věk“ českého vtipu?
  2. Etnolog Petr Janeček tvrdí, že v současnosti střední generace vtipy vytěsňuje. Blíží se tedy konec českého klasického vtipu, který se stal celospolečenskou záležitostí až v době 2. sv. války?
  3. Preferujete vtipy kreslené, psané nebo mluvené – zkrátka vtipy všeho druhu?

Některé vtipy z doby svého vzniku, tj. z antiky, se zachovaly dodnes, ale učenci se nahrazují blondýnkami.

„Učenec /blondýna se chtějí dovědět, jak vypadají ve spánku. Postaví se před zrcadlo a zavřou oči.“

Podle odborníka Janečka je největší českou postavou internetu, pokud jde o vtipy, exprezident Václav Klaus. Vyšly o něm dokonce dvě knihy vtipů. V takovém rozsahu se nikdo v historii nestal terčem vtipů. Je tedy "úspěšnější! než Chuck Norris?

Děkuji.

Nejlepší odpověď
Kepler

Souhlasím s Čapkem. Vtipů se nejvíc urodilo za hospodářské krize, za německé okupace i za komančů. Jeden za všechny:
Povídají si dva pánové, kteří se náhodně potkali. Víte kdo je nejlepší chirurg na světě? Přece Husák! – transplantoval srdce Evropy do pr*ele Sovětského svazu! Druhý odvětí: a víte jaký je rozdíl mezi tímto kandelábrem a vámi? Kandelábr tady zůstane a vy půjdete se mnou! Obrátí při tom klopu a ukáže odznak STB. Zase ten první: a víte jaký je rozdíl mezi námi? Vůbec žádný! Rovněž ukáže odznak STB…
Osobně mám rád všechny druhy vtipů, ale musí být kvalitní. Osobně nejvíc vtipkuju, když jsem v duševní pohodě a mám dobrou náladu. Takže vlastně furt.

Další odpovědi
ivzez

Souhlasím, mám i vyzkoušeno sama na sobě.
Když je nejhůř, pomůže vtip (nejlépe legrace ze sebe sama).

Jaké preferuji vtipy?
Dobré.

Občas se jim daří i tady, ač si to někteří tazatelé
ani odpovídající nejspíš neuvědomují…

briketka10

U mě vítězí kreslené vtipy s těmi obláčky.
Sama je vyprávět neumím, protože si je
nepamatuju, když ano, tak nevyzní moc
dobře. Mám malou slovní zásobu a pomalu
se vyjadřuju.

Mc Merkurion

… naprosto souhlasím, když je člověku ouvej, snaží se to nějak zahnat, třeba humorem, jestli je vesel, nepotřebuje se více smáti …

anonym

Zlatý věk českých vtipů byl za komančů, ten už nikdo asi nepřekoná.

anonym

Souhlasím s Eburo, komunismus byl opravdu jen jeden velký vtip.

zjentek

Nemohu soudit, nejsem vtipný člověk a komunikace formou vtipu mi přijde jako těžká úchylka. Ze všeho nejtragičtější je pak sitkom, kde zúčastnění již nekomunikují, nýbrž „se baví“ bože. ;o
Už i klasický vysmátý smajl, který min. nemrká, je podle mýho trapas. ;)

anonym

Je to zdarma, zlepšuje to náladu, utužuje to vztahy mezu lidmi, dává to naději ve smyslu, že i ten kdo má ve sklenici vodu do poloviny, tak se tomu může smát a říkat si, že je poloplná a né se stresovat a nadávat, že je poloprázdná. Jsou však vtipy a vtipy a né vždy se hodí jejich varianty. Jedno je však jisté. Bez nich by tento svět přišel o hodně ze svého kouzla.