Avatar uživatele
Lotr2008

Co vám dodává chuť do života, když ji ztrácíte?

U mě to jsou koníčky a lidi. Já jsem poslední dobou skleslý, žena je nemocná a mně se zase zhoršily nohy. Chuť do života mi dodávají vnuci, ti se mě aspoň snaží trochu potěšit a navštěvují mě více, nakonec mě snad i mají rádi. Také mě vždy částečně vzpruží četba knih, u toho nemyslím na okolní svět. Kdysi to bylo i jídlo, ale to teď už u mě moc neholduje. Co vás takto dokáze vzpružit?

Zajímavá 6Pro koho je otázka zajímavá? Odpovědi.cz, Drap, paul1, Lurius, Ametyst, Filip84 před 412 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
da ny

To je něco, co neznám 😉
Nechci a nemůžu to připustit. Svůj život o jiné osoby „neopírám“, nejsem závislá. Jsou jen příjemnou i méně příjemnou součástí mého života.
Pokud nespím, vždy se něčím zabývám, pracuji, něco dělám. Poslouchám hudbu.
Co sama nemohu ovlivnit, to „neřeším“.
Psychika se vždy odráží na fyzickém zdraví. Vědom si tedy neubližuji. Když se budu „trápit“ pro zdravotní nepohod (nemoc) blízké osoby, vůbec jí nepomohu (naopak), ublížím sobě.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
elkon

Neztrácím.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
orwell

Strach z umírání.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Lurius

V dnešní době jsou to hlavně projevy lidskosti

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Ametyst

Vždycky u mě funguje sednout za volant a někam jet. Musím se soustředit na okolní provoz a nemám čas přemýšlet “Co by bylo, kdyby”.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Rokio

Z dlouhodobého hlediska bohatnu (alespoň nominálně), mám maturitu (tu mi nikdo nikdo nesebere), jsem bílé rasy (to považuji za plus), mám stabilní práci a moje rodina mě má ráda.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
paul1

Příroda, zahrada, dobří lidé atd.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Filip84

Jo, to je – z praktického hlediska – otázka spíš na ty starší, protože já chuť do života neztrácím. Ano, jsou dny, že je člověku „blbě, že ani nemá tužku“, ale to je něco, poněkud, úplně jiného.

Člověk je buďto, v zásadě, individualitou, nebo, v zásadě, stádovým tvorem v rámci tzv. referenční skupiny (tou může být téměř cokoli). Individualita, více či méně, čerpá z vlastního pramene, stádový člověk z referenční skupiny. Dá se také říci, že individuální lidé jsou ti, co chtějí vědět, stádoví lidé ti, co chtějí věřit.

Samozřejmě, s věkem ubývá sil, ubývá vůle k moci, klesá libido, taky ta paměť, a obecně úroveň kognitivních funkcí není to, co bývala, jak chátrá tělesná schránka. Tomu více, tomu méně, ale také to každý vnímá subjektivně – nad čím jeden mávne rukou, druhého položí. Na to žádná dobrá rada není, každý se s tím musí vypořádat sám.

Co já jsem si tak všiml, a co potvrzují i rozličné studie, výzkumy, nebo třeba i sociální pracovníci, tak obecně stáří nesou hůře ženské než chlapi. Obecně, to znamená statisticky, ne individuálně, individuálně na tom pohlaví opravdu nezáleží. A tak ono je to logické – chlapovi nebudou viset cecky, a – na rovinu – plešatý chlap je menší problém, než plešatá baba, že jo. 🤷‍♀️

Samozřejmě, zase, jinak nese projevy stáří kancelářská krysa, jejíž koníčky jsou četba a televise, než aktivní člověk, co byl v lese, na kole, na bruslích, a tak podobně, jak jen to bylo možné. A najednou to nejde, že, protože se projede po ledu a trojitá fraktura. 😅

Hodně špatně nesou stáří lidé, co nemají dobré rodinné zázemí. A je jedno, jestli nemají děti, protože se nezadařilo, nebo své dítě / děti přežili, nebo mají děti, ale jedno v Chicagu, IL a druhé v Pekingu, či mají děti „za kopcem“, nebo dokonce o patro výš / níž, ale jako by je měli v Zemi královny Maud, jistě chápeš.

A to je tak asi rada, tak jako obecně pro starší generaci: zapomeňte na o tempora, o mores!, beztak jsou to většinou jenom předsudky a domněnky a beztak, většinou, jste už mimo realitu (více či méně). Zkuste víc naslouchat a vnímat, než pindat a montovat se do druhých. I stáří má co nabídnout, jak vám, tak vašemu okolí, akorát to nesmíte pohřbít, no. Když jsem já pochopil, zhruba někdy po třicítce, že tím, že někomu něco řeknu, opravdu nic nezměním, zkuste to také pochopit, protože lepší pozdě, než nikdy. Zkuste se rozpomenout na své pocity, když vám bylo, co já vím, deset, patnáct, dvacet. Já znám spoustu bývalých, nebo i současných, pubošů, co jako ano, za bábou / dědkem, zajdou, protože je mají rádi, ale jsou to takové „nuceňáky“, prostě jednou za měsíc jejich den není krásný: vyslechnou si tunu negativity, dostanou plesnivý chlebíček a nahnilé jabko, a k tomu slabý a sladký čaj, dostanou 100+1 „moudrých“ rad do života, které když jsem slyšel, tak jsem si říkal, jestli by se babička / dědeček už neměli projet na vejlet sanitním vozem, No, však tady to kluci, myslím, vyčerpali skoro všecko: https://www.y­outube.com/wat­ch?v=yMKJcm28myg 😅

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Kelt

Nezáleží na okolnostech a situaci, ale na tom, jak události prožíváme. Můžeš mít spoustu peněz, bohatství a můžeš se cítit mizerně a naopak. Matouš 6:19–21 B21
„Nehromaďte si poklady na zemi, kde je ničí mol a rez a kde zloději vykopávají a kradou. Raději si hromaďte poklady v nebi, kde je mol a rez neničí a zloději nevykopávají ani nekradou. Vždyť tam, kde máš poklad, budeš mít i srdce.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
plebs

Projev premiéra

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Filip84

Rokio I. Kauflandský: Tys si nechal dělat nějaké genetické testy, že jsi „bílé rasy“? Ne, že to tady pořád omíláš, jako by to bylo nějak podstatné! 🙄🙈

Nový příspěvek