Filip84

Víte, proč mají lidé rádi sladké?

To už je, prakticky, potvrzeno, ví se to, proč lidé preferují sladké chutě a nemají až v takové oblibě kyselé, souvisí to s genetickou zátěží, z historie.

Víte proč, aniž byste museli hledat?

Kdo odpoví první správně, bude nominován (jako vždy u podobných otázek).

Nejlepší odpověď
quentos

Že by kvůli nadmíře stresu v dnešní době? (známé „obalení“ nervů tukem/cukrem)

Další odpovědi
cappuccino

Nejspis proto, ze nas mozek touzi po serotoninu. Kdo by nebyl rad stastny??!

marci1

Že by proto, že mateřské mléko je sladké a máme jeho chuť nějak „zafixovanou“ v hlavě?
🙂

Spíš to bude tím, že receptory sladké chuti pravěkým lovcům dávaly signál, že právě narazili na bohatý zdroj energie.
https://viken­d.hn.cz/c1-54353480-touhu-po-sladkem-mame-v-krvi-rychleji-kvuli-tomu-starneme
🙂

Funna

Tak asi nejsem člověk, protože sladké fakt nepreferuji a nejím, ale kusem masa nepohrdnu nikdy…takže jsem asi z bohatého rodu, kde mí předci měli dost pěněz na tuky a nemuseli tak drahé maso, nahrazovat levnější moukou a buchtami, jako zdroj energie…

aliendrone

No NWM, mám výhrady k tomu „lidé rádi sladké“. Děti podle mne NEJSOU ještě tak úpo plnohodnotní lidé a pokud jde o ženy, klidně budu diskutovat o tom, že jde o JINÝ živočišný druh! 😉 😁 😁

Jinak DNES nic proti, diabetes je KOUZELNÍK a takové věnečky a větrníky jsem vzal na milost (ale teprve poté, co se u mne projevil). Nicméně pro DOMÁCÍ kys. okurčičky s DOMÁCÍ uzenou flákotou ani tiramisu NENÍ soupeř. 😛 😉

da ny

„Co je příčinou toho, že máme chutě na sladké?“
„Chuť na sladké je fyziologicky způsobena rozkolísanou hladinou cukru v krvi.“ A právě ty sladkosti, hladinu cukru rozkolísají.
https://www.vim­cojim.cz/maga­zin/clanky/o-vyzive/Co-je-pricinou-toho,-ze-mame-chute-na-sladke__s10010x8­043.html

Co se v dnešním článku dozvíme?
7 důvodů, proč máte nekončící chuť na sladké

  1. Stres, únava, nedostatek spánku
  2. Příliš velký kalorický deficit
  3. Špatný poměr živin v jídelníčku
  4. Nedostatek komplexních sacharidů
  5. Málo bílkovin
  6. Nadbytek jednoduchých cukrů
  7. Jste žena a hormony nad vámi drží moc

zdroj: https://aktin.cz/7-duvodu-proc-mate-nekoncici-chut-na-sladke

zjentek

Zdání klame. Že máme chuť na sladké? Omyl. V takovou chvíli stačí požít libovolné hořké kapky (bitterliebe, citrogrep, citrovital, pelyněk…) a chuť na sladké je ta tam.

Také se říká, když je něco už extrémně hořké, že je tak hořké, až je už sladké. To je ale třeba zkusit, ne jen psát či mluvit.

Rocker

Miluju sladké,ale po důvodu jsem nikdy nepátral.
Jdu si dát koláč😆

Filip84

dany: My tady budeme vzdělaní! 🤷‍♀️😎 Tady se nezapomene zmínit fakt všecko!

Jasně, to je, tak jako asi všecko, co tu zmínili ostatní, plus ještě něco navíc k tomu, taký komplet to je, aj s bonusom! 😅 Ale pořád jsme v rovině, že je něco nefysiologického, v nepořádku, nemocného.

Tím směrem dotaz nemíří, nezpochybňuje to, ani v nejmenším. Ale mířím k nevědomému, u velkého množství lidí geneticky podmíněnému, preferování sladkých chutí. Má to svou příčinu a jsem zvědavý, jestli na to někdo přijde, nebo se k tomu alespoň přiblíží! 😀

Filip84

Funna: Může to tak být, genetika je nevypočitatelná sviňa! 😅 Ale odpověď na prapůvod „problému“ to není, když šlechta hodovala, sladkého bylo až až!

Funna

netuším, co chceš vlastně slyšet…vše je přece o genetice…i krevní skupina má na „chutě“ vliv…a taky výchova z mládí, čím tě krmili a nač sis vypěstoval „závislost“…navíc někdy si i tělo při vyčerpání samo řekne o rychlé cukry…myslím, že jednoznačně se to určit nedá, takže jestli ty znáš jednou možnou odpověď (určitě jsou tyt velmi důvěryhodné zdroje, např. takové mimino.cz, tam přece ví vše 🙂, tak to nejspíš ta jediná možnoná odpověď nebude, protože časem přijde někdo s jiným zaručeným výzkumem, že je to úplně jinak…

Filip84

Tož to jsem zvědavý, jestli se tady u toho někdo alespoň více přiblíží! 😳

Filip84

aliendrone: Tys tomu dal, zase, „do těla“, jako: fakani nejsou ještě lidi, ženský jsou z jiný planety. Tak jako taky přístup, jako! 🙃😆

Jenže Tě zklamu, nemůžeš na to jít podle logiky „podle sebe soudím tebe“, já to taky nedělám, když vezmu chlapy, co tak jako znám, tak na sladké je většina. Jasně, samozřejmě, v Tebou nastíněném způsobu hodnocení by se dalo opravdu vážně polemisovat, jestli jsou to taky chlapi, to v žádném případě nerozporuju, no ale něco jako koule mají, veselý kolík taky, takže je, prostě a jednoduše, musím za chlapy považovat, ať se mi to líbí, nebo nelíbí. 👌🙃🤪😅

aliendrone

Filip84>>> Přiznávám bez mučení, že jsem upřednostnil OSOBNÍ kritéria v tom hodnocení. A venkoncem sám též přiznávám svoji slabost, když cupitám kolem cukrárny a můj rypák ucítí věneček/větrník nebo tak něco. Jen v kafi (když už dovnitř vlezu) jsem neoblomnej, žádný cukry, mlíčka/smetánky! Vážně ale znáš TOLIK chlapů, kteří jsouc postaveni před volbu „BIFŤOUR nebo DORTÍK?!?“ dá přednost dortíku? 😉 🙂

Filip84

marci: Úvaha dobrá, ale nee. 🤷‍♀️ To tak bejvá, že „myslet je hovno vědět“. 😆 To, co popisuješ, pravděpodobně spíše souvisí s kouřením, s tím, že i dospělí rádi lízátka, to ano, nebo i s intimnějšími věcmi, které tu nemohu zmiňovat protože tu choděj přerostlý děti, např. JyrkaF🤪 pekelný kotelník ze školky – víš co. Ale se sladkou chutí to příliš nesouvisí, dospělý ssavec po mateřském mléce nebaží.

Filip84

cappuccino: To je to samý, co quentos: blbost to není, je to tak, ale jde o naučené chování, ne o příčinu, ergo, není to to fundamentum, ten nejhlubší důvod. 😀

cappuccino

Tak zeby byly ty nase bunky tak zhyckane a touzily po cukru??

Filip84

quentos: Ne, ne. Netvrdím, že to je nesmysl, určitě ne, ale není to ta hlavní, nevědomá, příčina bažení po sladké chuti. 😀