Co to je za kravinu ?

Obdržel jsem v poště.

Subject: Varování: voda + mikrovlnka

Před pár dny si jeden známý chtěl připravit instantní kávu. Vzal hrníček s vodou a vložil ji do mikrovlnky, aby vodu uvařil. Nevíme přesně, na kolik nastavil minutovku, ale chtěl pouze dostat vodu do varu. Když se minutovka zastavila, vyndal hrníček s vodou a konstatoval, že voda nevařila. V okamžiku, kdy do ní přesto nasypal instantní kávu,mu voda vybuchla do tváře. Hrníček zůstal celý, pouze voda mu doslova vyskočila do obličeje. Ma popáleniny druhého stupně, po kterých mu zřejmě zůstanou stopy. Navíc levé oko je taktéž postižené. Po přichodu do nemocnice mu lékař sdělil, že se jedná o známý fenomén a že voda samotná by se nikdy neměla ohřívat v mikrovlnce. Pokud přeci jen chceme ohřát vodu tímto způsobem, mělo by být v hrníčku vloženo něco navíc, např. kousek dřívka (sirka s ulomenou hlavičkou), v žádnem případě ovšem nic kovového.

Vedecké vysvětlení:

Voda se ohřívá rychleji než bublinky páry, které se nemohou vytvořit a tím uvolnit akumulovanou teplotu. Tím, že bublinky varu se netvoří a tím neuvolňuje voda akumulovanou teplotu, se voda ohřívá a přesahuje bod varu. Když se voda da do pohybu při vloženi cizího tělesa (cukr, káva,
sáček čaje), je tepelný šok dost veliký na to, aby najednou vytvořil bublinky, které vysloveně vystřelí horkou vodu ven. Jedná se o podobny efekt, jako když otevřete novou láhev Coly po předchozím protřepání.

Nejlepší odpověď
Drap

Užjsem o podobné věci slyšel, sám jsem raději nezkoušel. Teoreticky je to asi možné

Další odpovědi
mosoj

Ne, ne žádná kravina !!!

Velmi dobře znám z chemického průmyslu.

Ríká se tomu utajený var !!!!

Aby se toto nestávalo našim laborantkám v laboratoři, dávaly si na dno kádinek ve kterých se ohřívala voda, malé skleněné nebo keramické kuličky.

http://cs.wiki­pedia.org/wiki/U­tajen%C3%BD_var
Doplňuji:
Doporučuji všem co toto čtou aby tomu věřili ( ať se jim voda v mikrovlnce nyní chová jak chce) a tento jev nepodceňovali. Nakonec tvrdé následky zde popsal barbakan.

Záleží totiž na tom, kolik je mechanických nečistot ve vodě, jaký tvar má hrneček a hlavně, jestli se na hrneček přenášejí nějaké otřesy. Vsadil bych se , že to byla mikrovlnka bez otáčivého talíře.

Damiana

Ať je to jak chce, zkoušet to raději nebudu. Mě praskne sama od sebe v ruce i prázdná sklenička a to jí nemusím ani nikde ledovat nebo nahřívat. 🙂

Jikra

Tak teď sem absolvoval tři pokusy s různým stupněm zahřátí vody a – nic.Obyčejná mikrovlnka a obyčejná i když hodně tvrdá voda z vodovoda(u).Teď mi napadlo jestli to náhodou nebyla tzv.„těžká voda“ a z toho ty těžké popáleniny.

Ella

vodu v mikrovlnce jsem vařila, normálně jsem s ní zalila čaj a nic podobného se mi nikdy nestalo…
ale možné je cokoliv

annas

Barbakane, děkuji za upozornění. Smazala jsem.