Rokio

Co si myslíte o tomto mém názoru? Je správný, nebo se v něčem mýlím? Co myslíte?

Abychom v něčem mohli někoho kritizovat, poučovat, nebo dokonce v dané oblasti někoho učit, musíme tento obor nejdříve sami dobře ovládat.

To stejné platí i o lidských vlastnostech nebo třeba i o učení. Jinými slovy pokud jsme spolehliví, můžeme ostatní poučit, jak se spolehlivosti naučit. V případě, že nemám s učením problémy, můžeme ostatním pomoci, jak se správně učit.

Jaký je váš názor na můj názor? Je dobrý, nebo má mouchy, či je úplně v nepořádku?

poznámka: Předpokládejme, že druhá strana s poučením nebo učením souhlasí.

Nejlepší odpověď
annas

Záleží na tom, o jakou jde kritiku a kdo je kritikem. Někteří jedinci třeba ani všechno nevědí správně, ale mají potřebu kritizovat. Svědčí to často o jejich přílišeném sebevědomí, nebo snaze druhé ponížit. .

Slovo poučovat nemám ráda, někdy totiž vyznívá negativně. Spíš je lepší informovat o něčem, uvést na pravou míru. Člověk sám se může poučit ze slovníků, z knih, z toho co vidí atd.

Učit někoho znamená předávat mu vědomosti, vzdělávat ho, učit ho, umět se učit atd. Ale k tomu je třeba mít určité předpoklady.
-
Váš názor je jistým způsobem správný, ale není to tak černobílé.

Je třeba, aby ten, kdo kritizuje, poučuje, se snažil být objektivní, volil vhodnou formu kritiky, ta by měla být oprávněná, měla povzbudit, nikoliv ponížit, nebo zranit. Učit by měl ten, kdo umí nejen předat vědomosti, ale třeba i motivovat atd.

Jde o „umění“ přijímat a „umění“ dávat.

Všechno se odvíjejí od morálky a dalších vlastností.

Další odpovědi
klumprt

Zní to celkem rozumně. Ale řekl bych, že drtivá většina recenzentů mobilních telefonů zcela jistě nedokáže mobilní telefon sestavit. Někteří nedovedou vyměnit ani žárovku na záchodě.

gecco

Je to víceméně správný názor…
Jen – ke schopnosti učit nestačí ovládat obor, je potřeba ještě umět učit…
😉

Lamalam

„Kdo to umí, ten to dělá. Kdo to neumí, ten to učí.“
G.B. Shaw

ivzez

Ne tak docela.

Kritizovat něco (zásadně bychom neměli kritizovat někoho,
jenom něco – některý čin apod.) může i ten, kdo danou činnost
neovládá. (Poznat, že něco nefunguje, dokážeme všichni.)

Kritika by vždycky měla být věcná, měla by
(je-li to možné) obsahovat i návrh na zlepšení.
Kritik by se neměl snažit někoho urazit.

K učení už napsali přede mnou, takže se jenom připojím.

Samotná skutečnost, že někdo něco umí nebo ovládá, nestačí. Je
potřeba pochopit toho, kdo něco neumí, a v neposlední řadě i umět učit.
(Ne každý, kdo něco umí, to umí srozumitelně předat dalším.)

RyuzakiKate

Víceméně ano, ale u některých věcí nemusíš bejt šéfkuchař, abys poznal spálenej řízek.
Příklad: Nějaký umělec má výstavu. Přijde tam člověk, který sám výstavu sice nikdy neměl, ale zkrátka „má oko“ a prohlásí, že obrazy mu přijdou jako patlaniny (což třeba ve skutečnosti opravdu jsou). Zpravidla se na něj sesypou ostatní s otázkami typu „a cos dokázal ty?!“

Šidlo

v podstate súhlasím a mám dodatok:

dotyčný musí ovládať nielen teóriu odboru, ale aj reálnu prax – aspoň minimálnu

väčšinou nie človek, ale realita vie preveriť teórie

panské (knížecí) rady osobne neznášam a o dotyčnom všeličo prezradia

still

Otázka je položena dost matoucím způsobem. Je potřeba zvlášť rozlišit kritiku, poučování a učení. To jsou samostatné činnosti, které nejde hodit do jednoho pytle. Např. kritik nemusí nutně ovládat problematiku oboru, či oborů nutných k vytvoření kritizovaného objektu, nebo činnosti. Je potřeba rozlišit odborného kritika a laického. Odborný kritizuje (např. výrobek) z pohledu návrhu, způsobu použití, volby materiálů, atp. Oproti tomu laický kritik nemusí ovládat žádný z oborů, pokud je cílovou skupinou. Pokud je uživatelem konkrétního výrobku, je jeho názor pro výrobce dokonce cennější, než názor odborného kritika.

gecco

Lamalam – a kdo neumí učit, ten to řídí…
😉

Lamalam

Nebo je toho ministrem…

still

případně poradce ministra