annas

Co se za slovy skrývá, jsou-li do pranice, hozené do větru, poslední, co slovo, to perla, když někdo slovy plýtvá?

Svědčí o využití významu slov hříčky se slovy a originalita vyjadřování?

1. Např. u Kamila Kováře

"Může být tuctový člověk veselá kopa?
Nejekologičtější stavba? Vzdušný zámek.

Je špatné, když se do vedení dostanou lidé s dlouhým vedením?"

2. U Jiřího Žáčka? Vyhrává optimista, nebo pesimista?

„Na světě převládají pesimisté, protože za optimismus se platí?
Životní optimismus pramení z přesvědčení, že nás už nic horšího nemůže potkat?
Optimismus může být i výrazem krajního zoufalství?“

http://www.hup­tych.cz/literar­ni-cinnost1/aforis­my/nezaboli-jazyk-dobreho-slova-antologie-ceskych-aforistu-19-20-stol

Obrázek
https://cdn.pi­xabay.com/pho­to/2016/11/07/00/49/joy-1804593_960_720.jpg
--

Nejlepší odpověď
led

1 -
a/ Tuctový človek, ak nemá nič, vie, že už ho nič horšieho nemôže stretnúť, preto s úsmevom a nádejou hľadí do budúcnosti. A kým sa budúcnosť rozžiari, učí sa prežiť aj v tme.
b/ Vzdušný zámok, okrem spomienok, nezanecháva znečisťujúce stopy.
c/ Rýchlosť myslenia ľudí s dlhým vedením je priamo úmerné 2.mocnine dĺžky tohto vedenia mínus 3.odmocnine odmeny za rozhodnutie.

2 – Optimistu pesimista nemôže rozhádzať.
V tom je práve výhoda optimistu, že hľadá východisko a otvorí tie dvere z tmavej miestnosti, ak nemôže nájsť vypínač svetla.
Pesimista, aj keď vidí na dvere, neotvorí ich, ale v tme hľadá vypínač v hrôze zbytočnosti, že keď stlačí vypínač, nebude elektrika…

Další odpovědi
Drap

Myslím že ano. Proto jsou slovní hříčky asi tak oblíbené, většinou jsou dvojsmyslné, nebo pracují s nadsázkou. Samozřejmě, jistá originalita tam je, ale nemusí být vždy. Hříčky bývají právě často opakované a používány i lidmi u kterých originalitu tedy nepředpokládám.

1. Myslím, že i tuctová člověk ,může být veselá kopa. Bude záležet na tom, z jakého úhlu tuctovost posuzujeme.
Neni ekologičtější stavba než jsou vzdušné zámky.
Pokud je ve vedení člověk s dlouhým vedení, tak nejen že je to špatné, ale může to být přímo fatální
2 S panem Žáčkem musím souhlasit ve všem uvedeném. My, co už jsme něco zažili, dobře víme, že vždy může být ještě hůře. Jasně vítězí pesimisté. Oni totiž optimisté vůbec neexistují. Jsou to jen špatně informovaní pesimisté.

ivzez

Plýtvání slovy by si měla řada (většina) lidí odpustit.

Originalita vyjadřování ani slovní hříčky nesvědčí
o významu slov, ale o tom, jak kdo zná svůj jazyk.

Kamila Kováře neznám, ale jeho spojení „tuctový
člověk“ mne odrazuje si k němu něco hledat.
„Tuctový člověk“ neexistuje, každý je „originál“.

Vždycky vyhrává optimista. (To by bylo na delší rozbor.)

V podstatě souhlasím jen s těmi vzdušnými zámky.
Ty jsou nejen nejekologičtějšími, ale i nejkrásnějšími stavbami.

EKSOT123

Doslovně slovo do pranice a snad zároveň i slovo poslední je prý říct v Terchovskej krčme, že Jánošík bol Maďar. Ale jinak slova do pranice vyvolají rozruch, debatu, nebo i činnost. Celkově slova odráží a lze jimi vyjádřit skoro vše. Zvířata to mají jednodušší.
1)Hříčky vymýšlet je originální a vyžaduje fištrón. Jak ho mají třeba Huptych, nebo Kosorin. Nebo Kovář, toho ale neznám. Ale je sbírat a používat není v době internetu zvláštní kumšt. Přesto to podle způsobu provedení odráží jejich použivatele. Hra se slovy nabízí nepřeberné množství možností:
>Některé osoby by zasloužily hladit a hladit, … až do vyhlazení.
>Jaký je rozdíl mezi rozhovorem a pohovorem? Asi jako mezi rozpravou a popravou.
>Čeština prochází krásným vývojem: Zatímco naši rodiče chataří, my chatujem.
>Po úderu rýčem začal mluvit značně přerývaně.
>Je to za plotem a nejde to přehodit, co je to? Záplotník nepřehoditelný.

Od koho si půjčovat peníze? Od pesimisty. Stejně nepočítá s tím, že mu je vrátíte.
Na ARO přivezli chlapa s nožem zabodnutým mezi lopatky.
„Bolí?” ptá se doktor. „Jenom když se směju.”

aliendrone

Všichni mě ŠTVETE! :D :D :D
Tady snad KAŽDÝ rozumí otázkám annas „s prstem v nose“, jen aliendrone na ně „čumí jako péro z gauče“! ;)

„Může být tuctový člověk veselá kopa?“

Pokud vezmu význam „tuctový“ jako běžný, obyčejný, ničím nevynikající, pak ho NELZE označit za „veselou kopu“ (tedy osobu vynikající smyslem pro srandičky, humor a dobrou náladou). Pokud to vztáhnu na číslené vyjádření, je to ještě zřejmější >> 12=60? KDE se tedy skrývá „záhada“? ;) :D :D

„Nejekologičtější stavba? Vzdušný zámek.“

A PROČ nejekologičtější? Vždyť vzdušný zámek je STEJNĚ ekologický, jako obraz jakékoliv neekologické budovy v zrcadle, který na rozdíl od vzdušného zámku je alespoň VIDĚT! Takže PROČ je vzdušný zámek nejekologičtější? ;) :D

Vážená annas, myslím že důvod PROČ kladete takové dotazy a vidíte záhady tam, kde nejsou vězí v tom, že Vám chybí DOSTATEK postgraduálního studia v příslušných institucích, kde probíhá další osvojování a doplňování znalostí včetně trénování jejich využití v praxi!
Nejste jediná, takových žen, které příslušná školicí střediska bojkotují je dokonce VĚTŠINA, ale my muži jsme ZODPOVĚDNÍ, takže to doženeme i za vás ženy!
Abyste si mohla učinit obrázek o co všechno ke své škodě přicházíte a jaké moudrosti byste potenciálně mohla dosáhnout, tak zde názorný příklad! >>> https://www.y­outube.com/wat­ch?v=BNEclgQFDNg ;) :D :D

led

„slovní hříčky“ nepozerajte len na slová, ale na ich význam vo vzájomnom vzťahu a aj vo vzťahu k okoliu

annas

Alliendrone,

jak čtu, ještě se mám opravdu co učit. 🙂

annas

Ivzez,

myslím si, že slovní hříčky – je to široký pojem, využívají rozdílných významů slov Třeba etymologie – přneseného významu atd.

Vše záleží na kontextu.

Teď mě napadlo – chlapci, nežeňte se. – etymologická hříčka. Někdy jde o pravopis – Danone x Dano, ne.

Vtipné ořirovnání – jde ti to jako psovi pastva . Nakonec i to vedení.