Anikitos

Co mohlo způsobit, že byl zapomenut postup výroby řeckého ohně?

Řecký oheň — vynález, u kterého ani dnes neznáme jeho složení. Ničivá zbraň hořící i pod vodou používaná stovky let – možná i víc jak tisíciletí…

Zmiňují se o něm desítky (dobových) kronikářů, historiků, aj. a snad každý udává jiné složení — vždy nějaká směs určitých hořlavin (+ nějaká tajemná látka – tajná ingredience).

Existují 2 hypotézy podle kterých byl řecký oheň zapomenut:

  1. Tajemství výroby bylo střeženo jen úzkým okruhem lidí, po jejichž vymření se na recepturu zapomnělo.
  2. Funkce ř. ohně postupně klesala na významu a později byl vytlačen ”účinějšími” válečnými vynálezy (střelný prach – děla..).

No vzhledem k tomu, že se z Byzance tento vynález rozšířil i do Arábie (k několia muslimským armádám – do různých říší) a i během asi tisíce let jej používalo vícero armád, tak výroba asi nebyla tak tajná…
A střelný prach, děla, palné zbraně atd jsou fakt účinné vynálezy, ale nemyslím si, že by dokázaly vytlačit řecký oheň a to dokonce do takové míry, že by byl zapomenut. :)

Poslední zmínky o užití této zbrani jsou pravděpodobně z roku 1453 — dobytí Konstantinopole Osmany, znamenalo by to, že by při dobývání zemřeli všichni lidé, kteří by o její výrobě věděli. Jenže tito lidé byli něco jako ”vědci”-alchymisti, kteří se do přímých bitev nezapojují, navíc po dobytí města neproběhlo žádné drancování ani vyvražďování (jen menší přesouvání obyvatel :'D), takže by lidé, kteří znali postup výroby přežili. Navíc jak už jsem psal, tak Byzantská říše nebyla jediná, která disponovala touto ničivou zbraní… :'D

Proč myslíte, že byla jeho výroba ztracena?

Nejlepší odpověď
annas

Zkuste se podívat do archivu na Keplerovu otázku

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/vite-nekdo-co-to-je-nebo-byl-orichalk-nebo-recky-ohen

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/recky-ohen

Jak vyplývá z odkazu u první otázky

„Poslední zmínky o užití řeckého ohně jsou spjaty s tajemným společenstvím Assassinů. Ti údajně s pomocí této zbraně bránily své příbytky před útoky Templářů během křižáckých válek. Milovníci záhad a nejrůznějších konspiračních teorií se tak domnívají, že pokud se někdo dokázal dostat k tajemství řeckého ohně, byla to právě sekta Assassinů. V této souvislosti se hovoří o legendě, zdramatizované dokonce do divadelní podoby, podle níž v roce 1511 jistý šlechtic Ezio Auditore z Florencie, pátral po zmizelém odkazu assassinské sekty a při útěku před pronásledovateli si měl proti jejich lodím pomoci právě řeckým ohněm.“

Stejně jako u granátů, moderní svět také našel způsob, jak vyrobit vlastní kopii řeckého ohně: napalm. Slovo samotné pochází z řečtiny a latiny, (od nafty) a z angličtiny, ( kyseliny palmitové) .

Důkazem je plamenomet M9, který jako zdroj paliva využívá benzín zahuštěný napalmem.

https://allthat­sinteresting.com/gre­ek-fire

"Napalm, jedna z nejhroších zbraní historie. "
https://euroz­pravy.cz/veda-a-technika/veda/187958-napalm-jedna-z-nejhorsich-zbrani-historie-oproti-ktere-je-ohen-prakticky-neskodny/
--

Vědci vyvinuli velké úsilí, aby objevili tajemství této smrtící zbraně, která byla zázrakem dávných dob. Anglická posádka vedená profesorem Johnem Holdenem, historikem byzantských válek, nedávno zahájila projekt objevování tajemství této zbraně jako experiment.

Podobný materiál objevilo a použilo čínské námořnictvo ve variantě jako Řekové, nebo obsah"zabalený" v granátech , a to od roku 975 n. l.

Arabský zdroj
https://www.le­banese-forces.com/2016/01­/20/greek-naira-are-a-lebanese-industry-teddy-awad/

Další odpovědi
anonym

Zajímávé téma a otázka 🙂 Pokud se ta tajná výroba dostala i do Arábie, nebude zmínka někde třeba i v arabských kronikách ? To se pak třeba na internetu těžko hledá když musíš zadat do vyhledávače ty jejich muslimský klikiháky aby ti to něco o tom ohni vyhledalo.

Teď jsem si vzpomněl, že ve filmu 300 Rise of an Empire kde proti sobě bojovalo Řecko a Peršani, tak ta velitelka z Perský armády původem z Řecka v boji na moři použila taky nějakou směs kterou z mega lodí vylejvala do moře, pak šípem zapáleným ohněm vystřelili šíp do vody a celý moře začalo hořet a zničilo to řecký loďstvo.
Z toho nějak mi vychází že pokud byla původem z Řecka tak to ona mohla tajný recept vykecat arabským zemím když byla velitelka perských armád.

Film je podle nějakého příběhu, takže něco na tom bude.

Takový plamenomet co hoří pod vodou jak píše Edison jsem ještě neviděl, ale třeba existuje.

Jinak o tom ohni o tom určitě nějaká zmínka je, ale spíš někde přímo v prastarých knihách a né na internetu, čehož by pak mohli něktěří využít a zkusit to vytvořit.
Nebo je to moc nebezpečný že to stáhly z veřejnosti.

Edison

Sice byl ztracen popis Řeckého ohně, zato ale máme plamenomety, které jsou v základu rovněž velmi jednoduché. Moc bych nedal za to, že to bylo prakticky totéž. To, že to nedokážeme ztotožnit bych nepovažoval za až tak podstatné. Třeba se pozapoměl jen původní název, každý tomu říkal jinak. Ani bych nepovažoval za zcela podstatné, že to jedni usilovně tajili. Nevyloučil bych ani to, že každá společnost na to přišla více méně současně a nezávisle.

Zdroj: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Plamenomet

Edison

Kevine, nikde se ale nepíše o tom, že by Řecký oheň hořel POD vodou. Ani já jsem nic takového nenapsal. Jen že odolává vodě. A to všechny systémy založené na naftě, benzínu a vůbec látkách lehčích než voda. A rostlinné oleje mají hned několik dalších vlastností. Tvé výroky jsou docela mimo. Už staří peršané znali „naftu“ a asfalt. A moc dobře věděli, že to na vodě plave a lze to zapálit.

Anikitos

Řecký oheň je popisován tak, že hoří pod vodou, a dokonce voda podporuje jeho hoření.. proto byl tak speciální… to jsou jeho hl. vlastnosti.

anonym

Edinsone, já v tvé první odpovědi nikde nevidím že bys napsal že odolává vodě – tos napsal až teď. V tom filmu to začalo hořet zeleně, celý moře hořelo zeleně, taky na moři zapálena smůla, asfalt, dehet, nafta – hoří zeleně?
Je rozdíl když něco plave na moři a hoří to, a je rozdíl když se směs dostane přímo pod vodu a hoří to pod vodou, né na vodě.

Edison

Jako už mnohokrát dáváš do souvislostí věci, které do souvislostí nikdo jiný nedal. Jsi prostě demagog. Pod vodou může hořet spousta směsí. Dokonce i ten dnešní plamenomet. Říká Ti něco pojem kavitace? Tak třeba právě tak může i pod vodou vzniknout kanál látky, která může hořet i pod vodou. Barvu pak kromě hlavní látky ohni dávají i příměsi. Tak asi tak. Ono by to chtělo otevřít kapku mysl představivosti.

anonym

Demagog je původně politický vůdce, který se opírá o podporu lidu proti aristokracii. Demagog je člověk, který hlásá věci, o nichž ví, že nejsou pravda, a to lidem, o nichž ví, že jsou hlupáci – což si o tobě nemyslím.
Ale světe div se, někdy tím jak píšu z člověka dostanu konečně odpověď kterou dokáže odůvodnit. To co jsi teď napsal dává smysl, proč si to nenapsal hned? 😉 To člověk musí pořád z někoho něco šťourat asi viď 😉
Akorát si neumím představit tak úplně jak dokázali tím plamenometem udělat kavitaci takovej podtlak nebo soudržnost (povrchové napětí) kapaliny a teplota: čím je nižší, tím menší je kavitace…aby to hořelo pod vodou…

anonym

Třeba tady mi googgle vyhledal tohle:

https://www.a­bicko.cz/clanek/prec­ti-si-technika/10179/za­hada-reckeho-ohne.html

Tu píšou ten tvůj plamenomet, ano směs stříkali podobně jako z plamenometu. Ale hlavní toho všeho je že to hořelo i pod vodou což tam píšou. Ne jen na vod, ale i pod vodou. Já ti nevím, dokáže dnešní plamenomet chrlet oheň pod vodou?

anonym

Cituji: Odhaduje se, že mohl obsahovat ropu, pryskyřici, asfalt, koudel, vápno, ledek, síru a dalších tajné příměsi. Avšak tento předpoklad není ničím podložen. – Muselo to obsahovat i něco jiného co dokázalo že to hořelo i pod vodou.

Anikitos: Po dobytí města Turky tak zaniká nejen Byzantská říše, ale navždy se ztrácí i znalost tajemné receptury řeckého ohně.

  • Asi maj někde schovaný arabáči ve svých tajných knihovnách.

Anikitos

Kevin1993

To byla pravděpodobně smůla. Oni rádi dávají do historických válečných filmů onu černou hustou látku, kterou lijou na nepřátelé z hradeb nebo ylévají do moře, aby zapálili nepřátelské lodě… sice to většinou nazývají olejem, ale je to nejspíš smůla či dehet/asfalt.

Řecký se mu říká, protože jej prý možná vynalezl Archimédes nebo nějaký jiný Řek v pozdější době (až za Byzantské říše). :)

anonym

Archimédes? To je možný. Ale tím v pozdější době až za Byzantské říše – tím myslíš i Archiméda? Ten za Byzantské říše už nežil, umřel 212 př. n. l., a Byzantská říše vznikla až roku 395. :)

Anikitos

No právě, proto jsem napsal.. ”nebo nějaký jiný Řek” :'D
:)

anonym

Jsem to bral že myslíš oba za Byzantské říše. :)
:D nevadíííí :D