Kepler

Víte někdo, co to je (nebo byl) orichalk nebo řecký oheň?

Pojmy ze starověku. To první by měl být nějaký kov zázračných vlastností (složení?), řecký oheň prý nebylo možné uhasit a voda jej jenom přiživila. Nebo to jsou jen báje?

Nejlepší odpověď
annas

1. Řecký oheň,
"Řecký oheň představoval dle dochovaných svědectví dávných kronikářů lepkavý tekutý plamen, používaný jak v pozemních bitvách a při obléhání měst a pevností, tak při námořních střetnutích tehdejších galér a dromon. Ohnivá směs se natlakovala ve speciální nádobě a pak se skrz speciální trychtýř, v němž byla za pomoci křesadla zapálena, stříkala na cíl až do vzdálenosti nějakých 50 metrů.

Na první pohled jednoduché zařízení představovalo naprosto přelomovou zbraň, která měla nejen totálně devastující účinky, ale i nevídaný psychologický dopad na nepřítele. Ukazovalo se to zejména při styku s vodou. Při střetnutí na moři totiž hořlavá směs dokázala planout i na hladině a při hašení vodou na souši se jen dál šířila po objektu a dokonávala své zničující dílo. Byzantinci navíc na svých lodích nechávali stavět hrozivé lví a nebo dračí hlavy a trychtýře nechaly ústit v jejich otevřených tlamách, takže na nic netušící a pověrčivé musulmany působily dojmem, jako by na ně tyto obludy plameny přímo plivaly

Podle britského badatele Jamese Partingtona pak nebyl „řecký oheň“ dílem jediného člověka, ale spíše týmu chemiků, vyškolených v tehdy proslulé chemické škole v Alexandrii. Této teorii by ostatně napovídaly záznamy letopisce Georgiose Kedrenose, podle nichž Kallinikos pocházel z egyptského města Heliopolis. Slabina této teorie spočívá v tom, že Kedrenosovo svědectví pochází až z 11. století a historikové je berou i s ohledem na jiné nesrovnalosti za omyl.

Faktem je, že Řekové při svých cestách po Blízkém východu objevili zapáchající mazlavou a hořlavou černou substanci, které dali název „petroleum“. Nicméně samotný petrolej (respektive ropa) k bojovému použití nestačil. Dodnes se tak mnozí snaží objasnit, s čím vším se tehdy petrolej slučoval, aby se získala účinná hořlavina, schopná bojového použití. Jedna z možných substancí se mohla údajně skládat z již zmíněné ropy, nehašeného vápna, síry, potaše a borové pryskyřice, jiná verze operuje se směsí ropy a fosforečnanu vápenatého, získaného z vápence, kostí a moči. Svého času byl dokonce proveden praktický pokus u ostrova Malty, ale výsledek ani zdaleka neodpovídal účinnosti, popisované byzantskými kronikáři a letopisci a předpokládaném dosahu půl stovky metrů." atd.
více podrobností v odkazu

http://www.ces­kykorzar.cz/rec­ky-ohen-nejtajnejsi-zbran-stredoveku/

2. Orichalkum

"Námořní archeologický tým objevil u pobřeží Sicílie poblíž města Gela 2600 let starý vrak lodi, ve kterém našli 39 kovových ingotů. Vědci tvrdí, že loď plula z bájné Atlantidy a že slitky jsou bájné orichalkum.
Je to už pátá loď nalezená poblíž Gely. Námořní archeologové mají o tuto oblast mimořádný zájem.

Nyní zřejmě přišli na něco opravdu významného, jak tvrdí například profesor Sebastiano Tusa: „Slitky jsou podle všeho mýtické a mimořádně cenné orichalkum. Byly vyrobeny ze slitiny zinku a mědi se stopami niklu, olova a železa. Nic podobného nebylo nikdy předtím nalezeno.“

Orichalkum je známo pouze ze starověkých textů, doposud jej nikdo nenašel. Je významně spojováno s bájnou Atlantidou. Pokud se potvrdí, že slitky jsou skutečně orichalkum, pak by významně stouply i šance, že Atlantida skutečně existovala. O orichalku se zmiňuje například Platón ve svých dialozích, kde popisuje Atlantidu jako zářící rudým světlem kovu, ze kterého byly postaveny budovy. Tím kovem je myšleno právě orichalkum."atd,.

http://extras­tory.cz/arche­ologove-nasli-v-lodi-bajne-orichalkum-pry-pochazi-z-atlantidy.html

pstross

Pokud vám bude vyhovovat. Zkuste poslechnou toto povídání.
Honza Betko – Utajovaná historie lidstva – Atlantské technologie
https://www.y­outube.com/wat­ch?v=tJ17RjLa­qaA

Kepler

annas: takže orichalk byla jen obyčejná mosaz? A co byla vlastně ta hořlavina řeckého ohně?

Klaproth

Mě by zajímalo, kteří vědci tvrdí, že loď s mosazí plula z Atlantidy. Ještě jsem nikde nečetl o tom, že věda bájnou Atlantidu uznala.

annas

Složení je uvedené v odkazu, takže ještě jsem další část přidala.

Kepler

Díky.