Kepler

Kdy vlastně vznikla první konspirační teorie?

Já osobně vím o tehdejší vládou ČSR šířená obvinění USA o schválně rozšiřováném „americkém brouku“ – mandelinky bramborové. To bylo asi tak na začátku padesátých let. Od těch dob jako by to narůstalo geometrickou řadou. Američané na Měsíci nikdy nebyli, tají UFO v area 51, Rusové měli bezdrátový telegraf už v době bronzové, protože se nikdy žádný drát ze starých geologických vrstev nevykopal…

Nejlepší odpověď
autacek

Nejstarší konspirační teorie? Asi se vznikem křesťanství. Konspirátoři byli jistě ti, co nevěřili 🙂. Nebo to byli ti druzí?

Další odpovědi
hapiky

První konspirační teorie zní: Člověk pochází z opice!

jáára

Zapomněl jsi na chemtrails a Ilumináty…

klumprt

Konspirační teorie mají dosti společného s náboženstvím. V tom, že na určité jevy, kterým nedokážou dohledat přirozené příčiny, případně se nedokážou smířit s „oficiálním“ vysvětlením, vymýšlejí jiná vysvětlení, mnohdy barvitější.

Myslím, že prapůvodní iniciátor konspirační teorie ani nemusí být veden záměrem něco zpochybnit nebo zakládat nějaká lidová hnutí. Může to být člověk, který jenom někde plácne něco jako: Co když ty čáry za letadlem jsou něco jiného? Nebo, co když Američané na Měsíci vůbec nebyli? A pak se toho chytí řada dalších lidí a pomocí různých víceméně krkolomných úvah a krajně neseriózních „důkazů“ podobně jako brouk hovnivár vytvářejí kuličku komplexní konspirační teorie.

Konspiračních teorie už můžou být v pozadí protižidovských pogromů, čarodějnické procesů, bojů katolíků s protestanty. Konspirační teorie podobně jako náboženství může být skvělým nástrojem jak přimět stádo lidí dělat něco, co by jen tak neudělali. A tak si myslím, že jsou staré jako lidstvo samo.

Mc Merkurion

… samozřejmě že první konspirační teorií (a také nejdéle se udržující) je v Bibli o stvoření světa …

Mp2

Určitě před KT bych zařadil něco na zpusob starověkych HOAXů nebo legend..
Kdy začali báchorkami strašit lidi.. Ať už to byla nějáká stvůra, která něco bránila.. Něco jako Golem :)
Potom asi „kletby“ a podobně zastrašování..

Vždycky ale šlo jen o upevňování moci.
Stačilo na ženu hodit, že je čarodějnice a byla zabita..
Hodili ji z útesu.. Buďto zemřela pádem nebo uletěla a zachránila se.. :)

Kde tedy začaly první KT je podle né jasné..
Začaly v době, kdy začalo platit pravidlo „rozděl a panuj“
Vyjdi ven s něčim, čim jako panovnik rozdeliš lid pod sebou.. Obviň je z něčeho.. Lidi tim rozdeliš a oni se proti tobě nikdy nebudou schopni spojit.

Spartaboy

Možná když vědci začali věřit a tvrdit že vesmír vznikl z ničeho a přitom věděli že energii nelze vytvořit ani zničit ale lze jen změnit její formu.

autacek

Keplere, jenže brouk imperialista zde skutečně byl a jako biologická nákaza z USA přišel.. rozšířil se u nás v 50. letech a nakonec zamořil skkro celý svět. Byť ne (vždy) v krabičce od sirek, nebo shazován z letadla.

Kepler

Jistě, brouček pochází z Ameriky, stejně jako brambory. Ale konspirační na tom je, že byl šířen záměrně.

Kepler

jáára: nezapomněl, ale výčet všeho by mi zabral více času, než toho, který mi zbývá.