EKSOT123

Mohou mít něco společného rozpad Československa, stržený Mariánský sloup a rozbitý Obelisk na Pražském hradě?

Každý sběratel minerálů vám řekne, že má nejraději vlastní nálezy, protože mají svůj příběh. Trochu podobně je lépe, když národ má a zná svou historii a kořeny. A zde možná máme případ, kdy příběh dvou kamenů a státu má dokonce něco společného.
Pokud naznáte, že jde o smyšlenost, doufám vás můj příspěvek obohatí alespoň o krásnou historii dobývání a transportu nadrozměrného nákladu – žulového monolitu, který v té době neměl v Evropě obdoby. Krom toho mě mrzí, že jsem asi neviděl tu mísu, vyrobenou z druhého kamene, která prý je na Hradě také.
Po rozpadu Československa jsem víckrát slyšel mezi křesťany výrok, že nemohlo vydržet, protože na jeho počátku stálo svržení Mariánského sloupu. A moc nechybělo a skončily ve Vltavě i sochy z Karlova mostu. O tomto pískovcovém sloupu, památníku záchrany před Švédy, více zde: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Mari%C3%A1ns­k%C3%BD_sloup_(Sta­rom%C4%9Bstsk%C3%A9_n%C3­%A1m%C4%9Bst%C3%AD)
Další část je už jen mé osobní fantazírování, které i já sám beru s rezervou (trošku). (No vlastně už se zde do podobných spekulací pouštím snad posedmé, takže nic nového).
Jako malému kloučkovi mě kdysi táta ukazoval Obelisk na pražském hradě a mě se moc moc líbil. Vlastně je to i pozdrav do Prahy z rodné Vysočiny, neb do Mrákotína nemám daleko. Když ale prostudujete historii tohoto kamene: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Obelisk_(Pra%C5%BEs­k%C3%BD_hrad) , zůstane ve vás, kromě úžasných, z dnešního pohledu až komických informací, i jakýsi neurčitý, malinko hořký pocit: TEN KÁMEN MOHL BÝT JEŠTĚ LEPŠÍ.
Když jsem si toto uvědomil, napadla mě takováto podoba: Obelisk je památník padlým vojínům. Takže by neměl mít nic společného s Československem. Přesto: Mariánský sloup byl stržen 3. listopadu 1918. Obelisk byl vztyčen počátkem listopadu, podle některých zdrojů prý 3. listopadu 1928, tedy přesně, či skoro přesně o 10 let později. První mrákotínský monolit se rozbil tvrdým nárazem, podobně jako první republika byla rozbita německým nárazem. Druhý monolit byl shledán, že má více kazů, jako i komunistické Československo. Třetí monolit se rozlomil už při vyzvedávání, podobně jako nové demokratické Československo se rozdělilo hned při svém začátku.
Na pozadí příběhu – republiky, ať už na tom něco je, či ne, bude asi nevalný počáteční program a morální pozadí zdevastované válkami či později komunismem.
Otázka je volná, pokud někdo cokoliv napíše, nebo mě i vynadá do blbců, budu rád.

Nejlepší odpověď
annas

1. Mariánský sloup – na totot téma zde již otázka byla, vím, že jsem odpovídala, ale nemohu ji najit. Týkal se diskuze o jeho obnovení.

„Mariánský sloup byl stržen 3. listopadu 1918 davem Pražanů, kteří ve sloupu spatřovali symbol svrženého habsburského režimu. Jeden z iniciátorů akce byl pražský kalič a levicový aktivista Franta Sauer, který poté, co zjistil, že je čin trestně promlčen, hrdině zveřejnil písemné svědectví o svém vandalství, jež povýšil politickým prohlášením“ atd.

Zdroj: https://slani­na.blog.idnes­.cz/blog.aspx?c=624613

Takže se dá říct, že tento čin souvisel se vznikem ČSR.

Proč 3. listopadu – viz odkaz
ttps://www.ty­den.cz/rubriky/do­maci/3-listopad-1918-jak-byl-strzen-mariansky-sloup_88494.html

2. Obelisk

"V rámci oslav desátého výročí vzniku Československa byl monolit 28. října 1928 odhalen. Práce na jeho zajištění však trvaly dále. Když byl monolit hotov, byl v ochranném bednění otočen o asi 90 stupňů, vztyčen, nadzvednut a spuštěn na ocelový hranol a sokl. Tyto práce probíhaly od 29. října do 1. listopadu 1928 (podle jiných zdrojů až 3. listopadu), kdy bylo ve 14:53 hodin vztyčování monolitu dokončeno.

"Je známá věc, že první Československý prezident T.G. Masaryk byl svobodným zednářem, stejně tak i jeho syn Jan a také E. Beneš (Velký Orient), K. Weigner, K. Kramář, M.R. Štefánik, J. Scheiner, A. Švehla, G. Habrman, A. Stránský, L. Winter, J. Stříbrný, atd. Založení ČSR probíhalo téměř výlučně v zednářských lóžích a všichni její představitelé byli svobodnými zednáři. Zednáři také stáli na přelomu 19. a 20. století v pozadí pádu řady evropských monarchií té doby.

Obelisk na Pražském Hradě je symbol úspěšné zednářské účasti na vzniku samostatného Československa a také…"

http://www.zve­davec.org/komen­tare/2009/12/3­451-po-stopach-zahadneho-obelisku.htm

Obelisk byl v r. 1928 postavený obětem 1. světové války k 10. výročí vzniku republiky. Iniciátorem a donátorem stavby byl první československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk.

Obelisk však nebyl dokončen celý, neboť chybělo jeho vrchní ukončení. To bylo doplněno až v roce 1996 na popud českého prezidenta Václava Havla."

http://www.drob­nepamatky.cz/no­de/8938

Sloup i obelisk souvisejí se vznikem 1. republiky

Pohled na vojáky za 1. světové války – podívejte se, zda měli či neměli nějaký podíl na ukončení války, tedy i podíl na vzniku republiky.

"V letech 1. světové války 1914–1918 bylo do rakousko-uherské armády povoláno zhruba 1 200 000 Čechů.

Tehdy však také do Masarykových legií vstoupilo dobrovolně na 90 000 mužů, kteří se zapojili do bojů v Rusku, Francii a Itálii na straně Dohody a také proti bolševikům.

Jiní čeští vojáci, převážně z řad válečných zajatců, se v počtu 10–12 000 přidali především pod vlivem demagogie Leninových dekretů o míru a půdě k ruským bolševikům. Mnoho dalších potom vydrželo v rakouských uniformách až do porážky a rozpadu rakousko-uherské monarchie.

Další politické proměny českých zemí v letech 1918–1989 způsobily, že v hodnocení účasti českých vojáků existují dodnes tři rozdílné mýty – mýtus o většině českých vojáků, oddaných rakouskému císaři, opačný mýtus o české národní jednotě v odporu k habsburské monarchii i komunistický mýtus o třídní determinaci postojů českých vojáků k imperialistické válce. Předmětem sporů zastánců těchto tří proudů tak zůstává, k jakým válečným tradicím z let 1914 – 1918 se má hlásit dnešní Armáda České republiky?

Vzhledem k demokratickému charakteru dnešní České republiky je poměrně logické, že navazovat lze především na obdivuhodné tradice legionářské."
http://www.vhu­.cz/cesky-vojak-za-prvni-valky-saper-vodicka-kapral-hoferik-a-dalsi-archetypy/

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Obelisk_(Pra%C5%BEs­k%C3%BD_hrad)

Takže mezi oběma daty je významový rozdíl, nikolilv „náhoda“. .Nesouvisí s rozpadem Československa, ale vznikem 1. republůiky.

Další odpovědi
Edison

Myslím, že tyto události nemají vůbec nic společného, dokud v tom někdo nezačně nějaké souvyslosti cíleně vyhledávat a spojovat je. Přesně takhle vznikají konspirační teorie. Místo toho, aby se sledavaly souvislosti a z toho dělaly závěry, tak se stanověj závěry a pak se hledaj souvislosti a důkazy. Je to jako bychom tvrzení, že vrazi jedi chleba obrátili tak, že kdo jí chleba je vrah.

led

Vaše zaujímavé teórie, založené na neuskutočniteľných faktoch, nás vracajú do čias povier a bájí, keď sa za vinníka určovala vyššia moc.

EKSOT123

Abych otázku víceméně uzavřel, chtěl bych teď po 2 měsících ještě upřesnit: jednak u Mariánského sloupu mi šlo to, že když člověk začíná důležité nějaké dílo, vyprošuje si k tomu Boží požehnání a pomoc. Zničení sloupu asi nebylo nejlepší prosbou o požehnání. Bůh,když člověk nemá zájem, se potom tolik neangažuje se svou pomocí.
Co se týče souvislosti legionářů a založení republiky, třeba říct, že tím, že naši legionáři obsadili proti přesile bolševiků Bajkalsko Amurskou magistrálu, zabránili přesunu velkého množství spolkových zajatců z Ruska na západní frontu. Tím zcela zcela jistě zachránili spousty životů a zkrátili trvání války. Američané toto velmi ocenili a při vyjednávání donutili Rakousko ke svolení k našemu osamostatnění. Jinak by se Rakousku samozřejmě k tomuto kroku vůbec nechtělo, protože na našem území byla velká část průmyslu pro Rakousko-Uhersko.

EKSOT123

Annas, tedy klobouk dolů, musela jste si s tím dát dost práce. Některé věci by mě ani nenapadly, jako o těch zednářích a odkazy na obelisky ve světě. Ale pokud si chci zodpovědně udělat názor, musím to blíže prostudovat a přebrat si to. Na což teď v době kůrovcové kalamity nemám zas moc času a energie. Možná časem ještě něco k tomu dopíšu, ale nejspíš to nebude tak brzy.

EKSOT123

Led- nerozumím sice začátku vaší odpovědi, ale z dalšího je mi jasné, že jste to celé pochopila úplně jinak, než jsem to myslel. Člověk asi holt musí počítat s tím, že v podobných otázkách mu bude přisuzováno ledasco. Možná si přečtěte zde v diskusi poslední, třetí odstavec co píši Edisonovi.(Jinak i jeho odpověď považuji za užitečnou) Nemám na mysli žádné viníky ani osudové předurčení, ale prostý Boží doprovod listva, který může dávat drobná znamení, ale nechává lidem svobodu. Samozřejmě v tomto případě netrvám na tom, že to tak muselo být, jen jsem to dal k posouzení více lidem. Jinak Vám děkuji za odpověď.

led

V tom prípade musíte lepšie voliť slová. Vašu otázku aj s textom možno chápať rôzne. Ja som si z toho vybrala, čo ste si asi pri písaní neuvedomli.
všimnite si odpoveď Edisona:
„Myslím, že tyto události nemají vůbec nic společného, dokud v tom někdo nezačně nějaké souvyslosti cíleně vyhledávat a spojovat je. Přesně takhle vznikají konspirační teorie.“

EKSOT123

Edison díky. Jen poznámku, že konspiračních teorií jsem viděl mnoho, a jsou i takové, které není tak lehko vyvrátit. Není dost informací. Přesto si člověk nechává jakýsi nadhled či svůj postoj, co se mu zdá pravděpodobnější.
Ale myslím si, že i vy nemusíte být nestranný. Člověk si vytvořil určitý životní postoj a má strach, aby mu to nerozbilo něco, co by s tím mohlo i nějak vzdáleně souviset. Člověk není takovým pánem nad svým rozumem a psychikou, jak si myslí.
Do třetice, třeba i v církvi lze pozorovat oba směry: extrémní konzervatismus – ve smyslu, že se nevěří, že by Bůh mohl provázet lidstvo či jednotlivé lidi v jejich životech i dalšími malinkými znameními. Všechna znamení skončila Kristovým vystoupením. Druhým extrémem je věřit všemu.

Edison

Víceméně… lze bez problémů souhlasit.