Avatar uživatele
Registrovaný

Co je to sekta?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Odpoveď byla označena jako užitečná
Avatar uživatele
Bronzový

Co je to sekta ve sféře náboženství? Na to nemusí být jednotný názor.

Slovo samo je odvozeno buď od latinského sequi = následovat nebo od secare = sekati. Sekta je pak něco jako následování nějaké cesty, směru, učení, přesněji přívrženci takového směru, školy a nebo odseknutí či odštěpení, přesněji odštěpenecká skupina. Srov. též slovo sekce = úsek.

V evropském náboženství se slovem sekta zpravidla myslí skupina lidí, která se oddělila od jiné skupiny. Protože přívrženci původní skupiny takový čin zpravidla nevidí rádi, mívá slovo sekta často hanlivý nádech. Odštěpenci pak bývají považování za odpadlíky, úchylkáře od nějakého "správného" směru, za pomýlené nebo dokonce za zrádce. Z historického hlediska jsou protestanté sektáři z hlediska katolíků. Ovšem sami katolíci mohou být považování za sektu z hlediska pravoslaví. Celé křesťanství je pak sektou z hlediska judaistů (vyznavačů židovského náboženství). Mnohdy se tak častovali přívrženci různých směrů navzájem.

Slovo sekta se nemusí omezovat na náboženské ideologie. Používá se v oblasti filosofických škol, v politice aj. Prostě tam, kde jde o různost názorů a zpravidla též i o požadavek zachování jednoty. Například pro stalinistické marx-leninisty byli sektáři trockisté, maoisté nebo Titovi komunisté. Záleží na kulturním či dobovém kontextu. Např. v hinduistickém prostředí jde zpravidla o školu a otázka odštěpení nehraje roli.

Z hlediska sekulární společnosti bývá za církev považována taková náboženská organizace, která je ve společnosti zavedená, popř. je úředně uznaná, její chování je víceméně předvídatelné a nepředpokládá se, že by překročila ve společnosti uznávané mravní normy. O sektě se mluvívá, když v tomto není jisto. To zda je její náboženská nauka odvozená od starší nauky nebo zda je spíše originální, zda se odštěpila od starší organizace nebo vznikla nezávisle, nebývá rozhodující.

Tragické následky mělo "učení" takových náboženských sekt jako americké Chrám lidu nebo japonské Óm šinrikjó.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele

Stačí zadat do vyheldavače,ty ho nemáš?To to máme dělat za tebe?
http://cs.wikipedia.org/…
http://sekty-cz.webs.com/…


Avatar uživatele
Zlatý

když už jsi tak líná a my to máme vyhledat za tebe,tak by bylo možná vhodný dodat to kouzelné slůvko ......nebo tě to maminka nenaučila?

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Kultura a společnost

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Kultura a společnost

Zlatý annas 3815
Zlatý Drap 2281
Zlatý led 1646
Zlatý hanulka11 1277
Zlatý marci1 1275
Zlatý quentos 1183
Zlatý Kepler 866
Zlatý mosoj 845
Zlatý gecco 818
Zlatý vagra 799

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.