Co je brutto a netto?

Zajímalo by mě co je brutto, netto a tara a jaký je mezi nimi vztah.

Nejlepší odpověď
mosoj

brutto – je s pytlem
netto – je bez pytle
tarra – je váha pytle

Další odpovědi
dudu

Brutto je váha nákladu celkem, netto čistá váha produktu bez obalu a tára je váha obalu, např. pytel s bramborami má 51 kg, brambory 50 kg a pytel jeden kilogram. Kdysi probíhala v jednom JZD preventivní prohlídka a jedna aktivní síla pomáhající při vážení družstevníků hlásila: Novák 76 kg brutto, Nováková 58 netto,… proč asi??

atriplex

S hodnotou „tara“ se nejčastěji setkáš v lahůdkách. Chceš 10 dkg vlašáku, prodavačka vezme kelímek, dá ho na váhu, zmáčkně nějaký čudlík a naskočí „tara“, tedy váha kelímku. Když se koukneš na displej, tak vidíš, že je tam hodnota mínus něco. Pak když naváží 10 dkg vlašáku, tak můžeš si být jistý, že si nakoupil skutenčně těch 10 dkg.

Váha „netto“ a „brutto“ je zase velmi dobře patrná na kompotech. Když koukneš na etiketu, tak zjistíš, že broskvový kompot váží „250 g brutto“ a „100 g netto“. Z toho pak lehce zjistíš, že celá plechovka (plech, broskve a nálev) váží 250 g, ale broskví je tam jen 100 g.

anonym

Mosoj to vyjádřil jednoduše, přesně a určitě si to tkhle každý zapamatuje.