Hanzelka

Ve škole se učíme, že elektron nelze vytvořit ani zničit, ale pouze přenést, je to pravda?

Od doby, co nám to učitel diktoval do sešitu mám určité pochybnosti, jelikož jestliže se elektron objevil až několik málo okamžiků po velkém třesku, tak se musel nějak vytvořit ..

Nejlepší odpověď
Fienir

Není, elektron lze snadno zničit, pokud máš pozitron. Energii toho elektronu ovšem nezničíš, ta se může jen přeměňovat.

Další odpovědi
arygnoc

elektrón je STABILNÁ častica.

po veľkom tresku vznikol elektrón z kvark-gluónovej plazmy za vysokých tlakov a teplôt cca v čase 10−6 sekundy od vzniku Veľkého tresku, súčasne vzniká elektrónovo-kvarková plazma, z ktorej vzniknú protóny a neutróny.

;-Q

iný spôsob vzniku elektrónu nie je známy.

Výletník8

To je pravda jen relativní, z pohledu klasické teorie elektřiny a magnetismu nebo z pohledu chemie.

Bios

Elektron lze „zničit“ (radši bych to nazýval spotřebováním) a lze i zpětně vyrobit. Například Fienir správně uvádí že pozitron – elektronový pár anihiluje a proměňuje se na dva fotony. Opačně, tedy srážkou těchto fotonů, opět vzniká pozitron a elektron.
Další možností je dle jaderné fyziky beta mínus rozpad = rozpad neutronu na proton a elektron. Opakem zde ale není sloučení protonu a elektronu, nýbrž rozpad protonu na neutron a pozitron = beta plus. A už jsme opět u elektron pozitronového páru. Ale toto jsou velmi specifické jevy jaderné fyziky.

Hádám že pan učitel měl na mysli chemické pojetí elektronu. A žádnou chemickou podmínkou nelze elektrony vytvářet či ničit. Jejich počet je zkrátka konstantní. Mohou se pouze přesouvat.