SteimlX

Kolik váži město?

Třeba takový ostrov manhattan v New Yorku – vím, že to není město, ale je to krásně ohraničené ) popřípadě jestli se vůbec někdo zabývá vahou staveb-měst kvůli jejím dopadu na zemskou kůru apod.
fakt nevim kategorii

Nejlepší odpověď
petra15

Slysela jsem názor na nejakou velikou prehradu ve stavbe, snad v Cíne, ze by to mohlo vychýlit zemskou osu…to jsi mel na mysli ?

Fyzik

Zajímavá otázka, škoda že na ni nikdo neodpověděl. Vahou staveb se zabývají leda statici v rámci toho, aby ta budova nespadla. Vliv na zemskou kůru je minimální, protože se vlastně jen vezme hmota a přeuspořádá se, nebo se něco přiveze. To, že nějaký mrakodrap tlačí na zem svou megatunovou vahou, se v kůře rozloží, protože její tloušťka na pevnině bývá přinejmenším 20 km silná.

A váha města? Třeba Empire State Building váží 370 kilotun, ty větší mrakodrapy jsou ale zase novější a třeba zase o moc víc neváží, to nevím. No a celé město? To by se jeden nedopočítal.