TJ

android alebo wp8?

prosím, uveďte aj odvôvodnenie, najviac ma zaujímajú aplikácie, konkrétne: je pravda, že wp8 má drvivú väčšinu platenú? samozrejme uvítam aj iné stránky systémov, príp. odkazy na nejaké hlbšie porovnania…

Nejlepší odpověď
Bedy

Já jsem pro Windows Phone 8.
Výhodou je, že je úspornější na výkon hardwaru a nevyžaduje tak 4 jádrové procesory a nějaké 2GB RAM, aby to svižně chodilo – od toho se pak odvíjí i to, že baterka by měla vydržet více (budeme-li počítat s identickou baterkou). Jinak řada papírově slabších mobilů s Windows Phone je rychlejší a vižnější, než řada papírově silnějších mobilů s Androidem, mrkněte například sem: http://mywindow­s.cz/item/nokia-lumia-900-vs-htc-one-x

Nu, co se týká aplikací – no schválně se do Windows Phone Store podívejte a uvidíte, že free aplikací tam je dost – http://www.win­dowsphone.com/cs-cz/store
Co se týká počtu aplikací, tak pro Android je aplikací o něco více, přesto u Windows Phone je z čeho vybírat.

Výhodou Windows Phone je i to, že pro něj neexistují viry (zatím) a tak tedy odpadá instalace antiviru, který neustále běží na pozadí a bere část ze systémových prostředků. U levnějších zařízení je ten antivir na pozadí opravdu cítit. Co je hrozné, v oficiálním obchodě Google Play se ty nebezepčné aplikace dají stáhnout – jsou to falešné aplikace vydávající se za nejrůznější hry či aplikace na správu mobilu – jeden z případů například zde: http://tablet­net.cz/android/1695-v-google-play-se-objevily-dalsi-falesne-verze-her-a-aplikaci)

Nebo jako v tomto případě http://www.ces­katelevize.cz/i­vysilani/1097429889-cerne-ovce/212452801­080926/obsah/221027-aplikace/ (reportáž z televizního pořadu Černé ovce) dokonce jako šetřič baterky. Bohužel pán přestože měl v mobilu antivir, tak mu to bylo stejně prd platné, antivirové společnosti jsou a bohužel budou stále o krok dozadu proti hackerům.

Nebo teď je zas nějaký případ nějakého falešného antivru, který se na první pohled tváří legitimně (stejná aplikace totiž existuje a opravdu chrání před viry) – http://www.no­vinky.cz/inter­net-a-pc/306454-pirati-maji-novy-trik-jak-vyzrat-na-majitele-chytrych-telefonu.html

Když se podívám dál, tak Windows Phone je třeba přehlednější – aplikace jsou řazeny abecedně a ne chaoticky jako v Androidu a běžné úkoly člověk udělá na Windows Phone rychleji, jak na Androidu, to budiž důkazem taková soutěž Sejmul mě Windows Phone – http://www.you­tube.com/watch?v=3huZ­dgj4i0c

Já sám jsem majitelem mobilu s Windows Phonem – konkrétně tedy starší verze 7.8, aplikací tady mám, co mi hrdlo ráčí, vše zdarma, opravdu je z čeho vybírat.

Závěrem (použiju to ze své nedávné odpovědi na toto téma) – Android nabízí prostě víc možností, jak si s ním hrát, má neomezené možnosti bastlení, ale to často vede k tomu, že mobil už nezapnete.
Windows Phone nabízí zase větší spolehlivost. Když se podíváte do zdrojového kódu Androidu, najdete tam spoustu skriptů, které jsou dost diskutabilní – je tam „slušné“ napojení na Google – a jak víte, Google je znám svým sledováním uižvatelů skrz své produkty (třeba Google Chrome).

Další odpovědi
huxa

Windows dle mého se na mobily nikdy neměl dostat :) poslední dobou měl microsoft ve svém storu google chrome za 200Kč.
Android je daleko náročnější na HW, protože hold se dává na drtivou většinu telefonů a je multiplatformní (používají ho i některé jiné kusy železa, jako je třeba lednička či televize a počítače). Nicméně Android je zdarma, takže jsou telefony s ním levnější než s jinými OS. Také je na něj daleko více aplikací (za cenu toho, že je tam také více balastu).
V oblasti mobilů si hraje Android na Windows a Windows na iOS (co se týče kompatibility a počtu aplikací), takže jestli chceš dražší mobil převážně na volání a nejčastější aplikace, bral bych WP, jestli ovšem chceš používat programy třetích stran, jako třeba já používám díky aplikaci tablet jako ovladač na smartTV, šel bych do Androidu.