zjentek

Zůstává v člověku navždy informace, která se mu již dávno takříkajíc vykouřila z hlavy?

Zůstává ve smyslu, abychom takové informace mohli případně využít někdy později. Osobně si myslím opak. Domnívám se, že pokud se člověku něco již vykouří z hlavy, tak že to také opustilo celou jeho schranu, včetně psýchy.
Názory? Děkuju.

Odpovědi
Rokio

Pokud nedojde k poškození mozku nebo k demenci, tak ano.

Disraeli

„Navždy“ je zajímavý pojem. Vědomí (jako komplexně) a smrt (stav po smrti) nemáme přesně prozkoumané. Ale budu to brát čistě za života člověka do smrti. Tak pak ano. Vědomě si třeba něco nevybavíme, ale v podvědomí, nevědomí to stále je. A je možno to určitými způsoby, v určitých situacích vyvolat, vzpomenout si.
Tzn. naše (omezené) vědomí zapomíná, ale podvědomí a spol nikoli. Tam to vše je, akorát k tomu obyčejně nemáme vědomý přístup (dle vůle). A je tam doslova vše, nejen co jsme se naučili a dočasně si pamatovali. Je tam vše s čím jsme se v životě setkali, co jsme viděli, slyšeli, cítili,…
Nemluvě o nadvědomí aj. (Překračující člověka a jeho vědomí, ale i podvědomí a nevědomí).