Rokio

Znáte příklady objektivního dobra, za které se někdo dočkal jen opovržení?

Můžete prosím uvést skutky, které jsou prospěšné pro adresáta, ale jejich vykonavatelé se dočkali jen nevděku, či dokonce opovržení?

Můžete napsat jak příklady z historie, tak ukázku z vašeho okolí.

Zde uvádím já takové příklady:

  • Mojí tetě příbuzní jenom půjčovali peníze a poskytli jí i podporu v jiné formě a ona si toho vůbec nevážila a nakonec řekla, že dostává málo, a veškerou pomoc z jejich strany zapřela. Navíc nikdy půjčené peníze nevracela. Je jisté, že kdyby to příbuzní nedělali, teta by umřela hlady.
  • Já jsem na základní škole půjčoval śkolní pomůcky a žáci to považovali za samozřejmost a skoro nikdy ani nepoděkovali a někdy moje školní pomůcky ničili a k tomu všemu jsem byl nakonec považován já za toho špatného. Naštěstí na dalších školách jsem byl považován za váženého žáka za půjčování pomůcek, ale i za jiné kladné skutky.
  • Chtěl jsem pustit seniorku před sebe při čekání na autobus, ale ostatní to považovali za předbíhání, ale já jsem věděl, že jsem se zachoval správně, protože jsem byl tak vychován. V ten moment mnou lidé opovrhovali kromě té babičky.
  • Zaměstnanci jedné firmy jsou považováni za vyžírky a lenochy, pokud jdou v pracovní době darovat krev, ale ve skutečnosti tím někomu mohou zachránit život.

Nejlepší odpověď
EKSOT123

K výrokům Matky Terezy patří: „Dáš ze sebe světu to nejlepší a odměnou je ti kopanec.“ Nejvýznamnějším příkladem je ukřižování Ježíše Krista.
Znám ze svého okolí i rodiny dost příkladů. (Až tak, že jakkoli je to nelogické, tak podle mě je při pomoci druhým třeba počítat spíš s touto variantou. V opačném případě bude člověk aspoň příjemně překvapen.) Třeba jeden úspěšný člověk stavěl dům, a druzí mu zdarma vydatně přispívali prací i materiálem. Odměnou však byly pomluvy atd., zvlášť pokud dotyční byli nějak hendikepovaní.
V současnosti je aktuální nevděk vůči A. Babišovi. :)
Z historických postav mě napadá Popelka, Nastěnka, Maruška,… Někdy lze motivy nevděčníků vysvětlit, jindy je to těžší.

Další odpovědi
zjentek

No, zářným podobným příkladem je příběh Mistra Jana Husa, jehož upálení někteří právě včera SLAVILI a od jiných, rozumných, by se jim tedy mělo dostat opovržení, slavit upálení, takže plus ten Hus jde vlastně dokonce o příklad 2 in 1, když to tak vezmu.

hapiky

Asi před patnácti léty na hlavním nádraží v Praze se starší žena smilovala nad somračkou, koupila jí jídlo a poté ji somračka počastovala: Já ti na to žrádlo seru, strč si ho do řiti.
Zřejmě potřebovala peníze na fet.

zjentek

EKSOT, Maruška? Která? (;(;(;

EKSOT123

Co ji poslali v zimě pro jahody. 12 měsíčků, nevím co je to přesně za pohádku.