annas

Život je hledání. Hledá-li někdo jehlu v kupce sena, pomůže, když odstraní seno a bude hledat jen jehlu?

„Vždycky máme sklony vidět věci, které neexistují, a být slepí k velkým životním ponaučením, která máme přímo před očima.“

„Když hledáme v životě něco důležitého, neznamená to, že se musíme vzdát všeho ostatního.“

Paulo Coelho

Přidá se ještě někdo?

Nejlepší odpověď
johana 56

Ano, život je věčné hledání. Hlavně objevování sebe sama.
Skutečná jehla se v kupce sena hledá podle píchnutí, není třeba přehazovat celou kupku.
V přeneseném významu je jehla v kupce sena něco vzácného, výjimečného. V tomto případě člověk zvažuje možnosti, které pokládá za důležité pro svou existenci. Nemusí se vzdát všeho ostatního, pokud se řídí poznáním reality a intuicí. To, co vidím očima, není vždy to pravé a skutečné. Případy, kdy je výsledkem chování okolí pouze osobní prospěch a zisk, jsou vyhodnocovány většinou až po nepříjemné, přesto užitečné životní zkušenosti.
Nehledám věci, které neexistují, ale poučení a vyvarování se omylů z dob minulých, člověk je přece jen tvor chybující…

Další odpovědi
Drap

Ano, je to tak. Všichni stále něco hledáme. Bez toho by jsme se ani my, ani celé lidstvo neposunovali. Když odstraníme seno, tak za ideálních podmínek,/ to znamená na úplně hladké ploše kontrastující s barvou jehly/ lze předpokládat, že poměrně lehce jehlu najdeme. V životě to však bývá většinou tak, že seno je na hrubé ploše, s celou řadou dalších věcí, tak po odstranění sena jehlu hledáme sice snáze, ale i tak to vyžaduje dost píle a úsilí aby jsme ji našli a posunuli se opět někam dál.
Je pravda že jsme často slepí k věcem, které se v podstatě nám přímo před očima nabízejí. Setkáváme se s tím stále. Potom se většinou potvrdí, že to jednoduché, obyčejné řešení bývá to nejlepší, i když nás to z počátku vůbec nenapadlo.
I s poslední citací musím souhlasit. Často nesouvisející maličkost nás může navést na nápad, kterým lze lehce dosáhnout úspěchu. Jen se musíme umět na život dívat, brát si z něho ponaučení a hledat nové věci. Potom jde vše relativně snadno.

annas

Ad Johana a Drap,

děkuji za vaše názory a za to, že jste si uvědomili, že význam starých úsloví se dá chápat v současnosti ji­nak.

Kdo chce, pochopí, kdo nechce, raději kritizuje. Navíc myslí za jiné. Nejsem tak geniální, abych významy přísloví z kontextu znala již z mateřské školy.