Matahari

Zateplení dřevostavby

Zvažujeme stavbu dřevostavby. Někde jsem četla, že je lepší použít více vrstev minerální izolace. Chci-li např. zeď 30cm, je stavba lépe zateplená, když dám tři vrstvy (např. 15cm+10cm+5cm), než jednu (30cm). Může mi to někdo vysvětlit? Děkuji.

Nejlepší odpověď
Funna

3 vrstvy (pokud použiješ stejný materiál) je úplně zbytečné dávat…pokud chceš 30cm, tak 2×15 je výhodnější, ale jen proto, že se na sebe jednotlivé vrstvy poskládají tak, aby si navzájem zakryly spáry, ale z hlediska tepelných ztrát je to jinak úplně jedno…koeficient tepelné vodivosti lamda je u 2×15 stejný jako u 1×30…ale bude tě to stát víc, 15cm deska nestojí polovinu ceny 30 cm…

Další odpovědi
anonym

Podle toho, co vím, je tomu přesně naopak – více vrstev není doporučováno, lze-li zateplení řešit jednou vrstvou – takže by mne docela zajímal zdroj té informace…
Doplňuji:
Rozhodující je celková tloušťka zateplení – souhlasím, ale:

  • více vrstev si vyžaduje (obvykle) složitější systém upevnění – tedy vyšší pravděpodobnost vzniku tepelných mostů
  • při více vrstvách hrozí i tzv. matracový efekt (vydouvání vrchní vrstvy izolace nebo zvedání jejích okrajů), který má také negativní vliv na účinnost zateplení – a hlavně na mechanickou trvanlivost fasády

mosoj

Je to naprosto jedno. Rozhodující je výsledná síla.
Doplňuji:
Právě proto se to zdůvodnit nedá.

cukrar

Matahari, musíte použít minimálně dvě vrstvy, páč vata silnější jak 20 cm se nevyrábí. Je zbytečné používat více rozměrů. Je nejvhodnější mít balíky stejné síly, třeba 2×14, 2×16cm. Do dřevostavby budete dávat čedičovou vatu. Tepelná hodnota je stejná v přepočtu na sílu. Takže 20+10 je naprosto stejné jako 2×15, nebo 3×10. Jen tři vrstvy jsou pracnější. V některých dřevostavbách můžou být i tři vrstvy vaty, ale to je dle projektu a počítání rosného bodu. (dává se parotěska mezi druhou a třetí vrstvu vaty směrem dovnitř) Je to odvyslé ok síly konstrukce stěny.
Doplňuji:
..a co se týče ceny, tak je stejná 2×15 jako 1×20+1×10. Cena se vypočítáva z kubíku.
Vhodná vata je Isover UNI s lambdou 0,035

Líba2

Podle mě je to také jedno kolik vrstev minerální vaty. Co jsem četla, tak je to o vrstvách ve skladbě stěny dřevostavby. I prý kdybys dala do té stěny 40cm a stlačili byste to na těch 30cm bude efekt stejný. Nízkoenergetickou dřevostavbu co jsem četla, dělají ty skladby vrstev materiálů v té obvodové stěně. Třeba koukni na řezy stěn na téhle stránce http://www.spi­rax.cz/drevos­tavby-realizace-23/technologie-vystavby-rezy-sten-61/

mimamocz

Příspěvek smazán administrátorem.

Matahari

Díky všem za odpovědi.