Avatar uživatele
Matahari

Zateplení dřevostavby

Zvažujeme stavbu dřevostavby. Někde jsem četla, že je lepší použít více vrstev minerální izolace. Chci-li např. zeď 30cm, je stavba lépe zateplená, když dám tři vrstvy (např. 15cm+10cm+5cm), než jednu (30cm). Může mi to někdo vysvětlit? Děkuji.

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 0 před 3752 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Funna

3 vrstvy (pokud použiješ stejný materiál) je úplně zbytečné dávat…pokud chceš 30cm, tak 2×15 je výhodnější, ale jen proto, že se na sebe jednotlivé vrstvy poskládají tak, aby si navzájem zakryly spáry, ale z hlediska tepelných ztrát je to jinak úplně jedno…koeficient tepelné vodivosti lamda je u 2×15 stejný jako u 1×30…ale bude tě to stát víc, 15cm deska nestojí polovinu ceny 30 cm…

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
anonym

Podle toho, co vím, je tomu přesně naopak – více vrstev není doporučováno, lze-li zateplení řešit jednou vrstvou – takže by mne docela zajímal zdroj té informace…
Doplňuji:
Rozhodující je celková tloušťka zateplení – souhlasím, ale:

  • více vrstev si vyžaduje (obvykle) složitější systém upevnění – tedy vyšší pravděpodobnost vzniku tepelných mostů
  • při více vrstvách hrozí i tzv. matracový efekt (vydouvání vrchní vrstvy izolace nebo zvedání jejích okrajů), který má také negativní vliv na účinnost zateplení – a hlavně na mechanickou trvanlivost fasády

Upravil/a: anonym

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
mosoj

Je to naprosto jedno. Rozhodující je výsledná síla.
Doplňuji:
Právě proto se to zdůvodnit nedá.

Upravil/a: mosoj

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
cukrar

Matahari, musíte použít minimálně dvě vrstvy, páč vata silnější jak 20 cm se nevyrábí. Je zbytečné používat více rozměrů. Je nejvhodnější mít balíky stejné síly, třeba 2×14, 2×16cm. Do dřevostavby budete dávat čedičovou vatu. Tepelná hodnota je stejná v přepočtu na sílu. Takže 20+10 je naprosto stejné jako 2×15, nebo 3×10. Jen tři vrstvy jsou pracnější. V některých dřevostavbách můžou být i tři vrstvy vaty, ale to je dle projektu a počítání rosného bodu. (dává se parotěska mezi druhou a třetí vrstvu vaty směrem dovnitř) Je to odvyslé ok síly konstrukce stěny.
Doplňuji:
..a co se týče ceny, tak je stejná 2×15 jako 1×20+1×10. Cena se vypočítáva z kubíku.
Vhodná vata je Isover UNI s lambdou 0,035

Upravil/a: cukrar

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Líba2

Podle mě je to také jedno kolik vrstev minerální vaty. Co jsem četla, tak je to o vrstvách ve skladbě stěny dřevostavby. I prý kdybys dala do té stěny 40cm a stlačili byste to na těch 30cm bude efekt stejný. Nízkoenergetickou dřevostavbu co jsem četla, dělají ty skladby vrstev materiálů v té obvodové stěně. Třeba koukni na řezy stěn na téhle stránce http://www.spi­rax.cz/drevos­tavby-realizace-23/technologie-vystavby-rezy-sten-61/

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
mimamocz

Příspěvek smazán administrátorem.

Avatar uživatele
Matahari

Díky všem za odpovědi.

před 3748 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek