zateplení okalu

Můžete mi někdo poradit,jak zateplit starý okál?nechce se mi sundavat vrchní lignát.Je možné použít polystyren nebo je nutné větranou fasádu s vatou?a hlavně jak to amatér provede.Moc děkuji za info

Odpovědi
panenka

před návrhem vhodného zateplovacího systému je nutné prohlédnout stávající stav objektu a udělat sondu za účelem zjištění stávajícího stavu a skladby obvodového pláště. V případě poruch je nutné provést nezbytné opravy a následně vybrat typ zateplení.

Zateplení domu typu Okál lze provést dvěma způsoby:

1. Odvětrávaný systém

Na stávající konstrukci obvodového pláště se osadí roštová konstrukce a do ní je vložena tepelná izolace z minerální vlny ORSIL nebo ROCKWOOL v. tl. 80 až 100 mm, následovat bude odvětraná vzduchová mezera a vnější obkladová deska nebo lamela – např. desky či lamely PVC, apod.

Realizace je náročná z hlediska provedení detailů jako jsou nároží, kouty, osazení oken atd. a také pro dodržení provětrání vzduchovou mezerou.

2. Kontaktní systém

Kontaktní systém lze použít jen v případě, že budou demontovány stávající dřevěné distanční lišty, krycí lišty a vrchní desky a bude tedy odstraněn vnější plášť až na podkladní dřevotřískovou desku. V této souvislosti upozorňuji na používání ochranných pomůcek při demontáži pláště vzhledem k tomu, že u některých typů domu Okál byly použity desky z obsahem azbestu. Při manipulaci s těmito deskami se z nich mohou uvolňovat vlákna, která při vdechnutí mohou způsobit zdravotní potíže. V místech, kde podkladní dřevotřískové desky chybí, např. v oblasti stropů a podlah, je nutné aplikovat např. desky CETRIS a podklad tak vytvořit. Stav původní dřevotřísky je nutné zkontrolovat a v případě nutnosti ji napustit Cemix Penetrací hloubkovou .

Po odstranění vrchního pláště je možné aplikovat kontaktní zateplovací systém s tloušťkou izolantu alespoň 100 mm. V tomto případě je možné použít jak zateplovací systém s izolantem z polystyrenu, tak s izolantem z minerální vlny. Ve výrobním programu společnosti LB Cemix, s.r.o. odpovídají těmto izolantům certifikované vnější tepelně-izolační kontaktní systémy (ETICS) Cemix THERM P, THERM P BASIC a THERM P SILVER (polystyren) a Cemix therm M (minerální vlna) ve zvolené povrchové úpravě některým z typů strukturální omítky.

Před samotným lepením izolantu doporučujeme provedení kontaktního nátěru na podkladní dřevotřískové či CETRIS desky pro zlepšení přilnavosti lepícího tmelu. Nátěr lze provést výrobkem Cemix Kontakt.

Rozdílem při aplikaci systému na dřevostavbu typu Okál je oproti aplikaci na klasickou zděnou stavbu také nutnost použití speciálních kotvících prvků. U klasického zděného podkladu se pro kotvení systémového izolantu používají zatloukací či šroubovací talířové hmoždinky s plastovým či kovovým trnem. Tento způsob kotvení není u dřevostavby možný a je proto nutné pro kotvení použít speciální držák izolace pro dřevokonstrukce, který má označení SBH-T. Tento držák se skládá z plastového talíře a samořezného vrutu, jehož délku zvolíte na základě tloušťky izolantu.

I při realizaci tohoto typu zateplení je nutné dbát na pečlivé provedení detailů. U některých okálů se musí v místech stropů zabezpečit odvětrání pomocí odvětrávacích otvorů po 2 – 3 m.

Doporučuji zpracovat posouzení a návrh systému projektantem nebo odbornou firmou a realizaci svěřit firmě, která použije certifikovaný zateplovací systém. Také naši obchodní zástupci jsou připraveni pomoci vám při rozhodování o vhodném systému.

elektrikář

Viděl jsem je v Austrálii obezděné glazovanými cihlami vypadalo jak zděný dum.