zzzlatokopka

Má nějaký vliv na solární – fotovoltaické panely barva střechy na které jsou umístěné?

Myslím, když budou třeba na černé střeše, zda bude černá „lákat“ více paprsků nebo když budou na lesklé stříbrné střeše, zda je nebude spíš odrážet?

Myslíte, že to může nějak barva střechy ovlivnit?

Všem předem děkuji za odpovědi:-)
Doplňuji:
Clouseau můžeš tu myšlenku něčím podložit? Já jsem už taky slyšela, že to to teplo ovlivňuje, jen k tomu nemůžu na netu nic najít. Mám to pro pracovní účel, tak to musím nějak podložit, ne jen tak plácnout. Ty panely s chlazením se dají někde už koupit? Jak se jmenují?

Ary takže mě navrhneš na nobelovku? To mi bude Zjentek závidět:-DDD

Nejlepší odpověď
Clouseau

Barva střechy má vliv na fotovoltaické panely. Podstatnou nevýhodou panelů je jejich rapidní teplotní závislost (čím teplejší tím menší výkon). Ideální stav je kdy solární panely jsou chlazeny vodou, která je navíc využívána pro ohřívání TUV. Zatím se to moc nepoužívá ale do budoucna snad… No každopádně jelikož černá střecha bude jako celek o dost teplejší než střecha zrcadlová tak na ní umístěné panely budou mít menší výkon…
Doplňuji:
Podložit to můžu třemi roky praxe při provozování FWE 4,6kW. Nehledě k tomu že grafy teplotní závislosti udává každý výrobce panelů. Jmenovitý výkon panelu je udáván pro 20 stupňů celsia a při vyšší teplotě rapidně klesá. Aktuálně teď v Březnu když je venku kolem 0 ale slunce je nízko..tj celkem v nepříznivém úhlu… to má větší výkon než v červnu kdy bude +30 ve stínu…

Další odpovědi
mosoj

Určitě má pravdu Clouseau .

Drap

Barva střechy je neovlivní. Kolektory jsou ze zadní strany většinou černé, Solární enerdii čerpají přední stranou, která je co nejlépe nastavena sluíčku.

gecco

Barva střechy s fotovoltaickými panely nemá, v podstatě, žádný vliv…
Teoreticky by ale mohla mít vliv na střeše ´souseda´, který by ti na panely posílal ´prasátka´.
😉
Doplňuji:
Ad Clouseau – má pravdu, sááákryš – omlouvám se, Zzzlatokopko…

Cituji: „…V závislosti na teplotě panelů se jejich výkon snižuje o 0,2 % (tenkovrstvé) až 0,5 % (krystalické) při zvýšení teploty o jeden stupeň Celsia…“

http://voda.tzb-info.cz/priprava-teple-vody/10453-priprava-teple-vody-fotovoltaika-nebo-solarni-tepelne-kolektory

arygnoc

nie.
fotónom je srdečne jedno, na akú farbu dopadnú.

pobavila ma tá myšlienka farby lákajúcej lúče (paprsky). :DD
nápad to je geniálny, ešte tú farbu vymyslieť.

no, ale to by potom mohli zrušiť aj nobelovky, lebo takýto vynález by asi musel byť oceňovaný každoročne.

;-Q
Doplňuji:
gecco, ospravedlňujete sa zbytočne.

zzzzz položila otázku na farbu a nie na teplotu – a tak sa odpovede zvrhli na odpovede na niečo iné, ako bola položená otázka (čím nechcem povedať, že to nie sú s právne odpovede na NEpoloženú otázku).

medzi elementrátne znalosti súčasného veku patrí i to, že polovodičové komponenty čohokoľvek (poznáme to najmä z nb či pc) pri zvýšenej teplote pracujú menej efektívne.

ale TAKTO otázka nebola položená. :DD

;-Q

Mapel

Celá problematika je trochu složitější.
Co se týká dopadu sluneční energie na FV panel je barva střechy nemá vliv. FV panel je však polovodičové zařízení a na práci jednotlivých čipů má vliv teplota. Sám o sobě se čip zahřívá a proto počírače mají svůj ventilátor, který chladí počítač. Ve škole jsme si dělali srandu, že by bylo ideální provozovat zařízení na sibiři a u silových vodičů se dostat do supravodivosti. Takže teplota okolí má vliv právě FV panely a jak víme černá barva více akumuluje teplo, proto tmavá střecha není moc. Podložit se to nechá jen fyzikálním principem PN přechodů, kdy s zvyšující teplotou klesá účinnost až dojde k lavinovité multiplikaci a zničení přechodu.

zzzlatokopka

Popravdě já s dotacema na ty panely a tepelné čerpadla atd. začínám, vůbec nerozumím tomu jak to funguje, vím jen že když se na to svítí, tak to vyrábí elektřinu:-) Běžně dělám zateplení budov nebo výměny kotlů, ale teď je málo práce, tak se musím nějak přizpůsobit:-(((

ben555

Do budúcna, napríklad na tejto stránke v sekcii články poskytujú veľa informácií k fotovoltaike a fotovoltaickým panelom takže si viete vopred naštudovať čo treba :)

zzzlatokopka

Všem vám velice děkuji, i když tomu fakt vůbec nerozumím, tak zákazník můsí být přesvědčený, že jsem odborník:-)

Jádrohlod

To ale smrdí podvodem na zákazníka!!!