zzzlatokopka

Čím zateplit cihlovou zeď zevnitř?

Mám v podkroví štíty jen z cihel cca 15cm. Na tom je z venku dřevěný rošt a na něm jsou dřevěné palubky, zevnitř je pouze perlinka v lepidle a přes ní štuk. Vevnitř mám místo 10cm na nějaké zateplení, jenže vůbec nevím jaké. Polystyren jsem zavrhla, nedýchá, vatu mám obavu z rosného bodu. Potřebuji poradit, jaký materiál se pro toto dá použít.

Nechci zateplovat směrem ven, protože bych musela nechat sundat ty dřevěné palubky a ty si tam chci nechat.

Máte někdo zkušenost se zateplením dovnitř?

Všem předem děkuji za odpovědi:-)

Nejlepší odpověď
cukrar

Zlatokopko, a který izolační nebo stavební materiál dýchá?
Žádný!
Zateplení zevnitř přinese jen problémy, klidně i ohrozí statiku domu. Viz vyhledávač, „vnitřní zeteplení“
Když máte štít 15 cm, asi tam může být i sloupek 30cm, plná cihla. Každopádně tepelná izolace žádná.

Na strávný postup je třeba více info o stavbě.

Další odpovědi
dr.luha

Tímto způsobem dostanete mráz až k této nové izolaci a ztratíte tepelnou setrvačnost v místnosti. Vypnete topení a okamžitě vám spadne teplota.

dědapetr

Přistavět ještě jednu příčku z porobetonu.

gecco

Osobní zkušenost nemám – ale podstatné je, aby ti do izolace a zdi nepronikala vlhkost, takže na izolaci (zevnitř) musíš důsledně položit parozábranu (předpokládám, že zeď jako taková, vlhká není) – u suché zdi je téměř jedno, že v zimě je rosný bod uvnitř zdiva (a předpokládám taky, že pod palubkami je plocha zdi odvětrávaná), použil bych vatu.
😉
Počkej si ještě na reakci Cukrare – osobně ale ve vnitřní izolaci takto provedené nevidím problém.
😉

Michálek1245

Otázka je, jestli je dobré to dělat zevnitř. Aby vám pak odhalení tepelných mostů neprozradilo, že jste někdy udělali chybu. Jako co si budeme povídat, zatepluje se hlavně z venku. Ale jako je to na vás. Takhle bez toho, abychom viděli, jak ten dům vypadá a jaká má izolační čísla, lze těžko něco řešit.

Jiří Bohumil

Přicházím sice s „křížkem po pohřbu“ ale řešení, se zateplením zevnitř existuje a nemělo by způsobit žádný problém.
Namontovat svislé latě 4×4 cm (5×4-střešní) na opěrky z pozink. profilu výšky rovněž 4 cm, po cca 60cm (podle použitých krycích desek) od sebe. Mezi tyto pak GH Izover (skelná vata) síly 8 cm, ten zakrýt parotěsnou zábranou (ta je velmi nutná a je nutno provést opravdu těsně-spoje lepit). To vše pak překrýt sádrokartonem, případně možno i dřevotřískou. Jde o zateplení přibližně ekvivalentem cca 50–60 cm obyčejné cihelné zdi. To střílím nyní sice z hlavy, ale je to přibližně tak. Kdysi jsem to počítal.
Mám realizováno v RD již 30 let na zdi cihelné 30 cm a bez problémů. Na chatě na montovaném dřevopanelu (rovněž kvůli vylepšení izolace) 20 let a opět bez problémů. Výhoda- při zatopení je místnost rychle vyhřáta. A není nutno lešení ve výškách, při zateplování z venku. S vlhkostí -rosným bodem (kondenzací vody v konstrukci zdi), vzhledem k parotěsné zábraně, nejsou žádné problémy. Takže pokud bude tento problém řešit někdo nyní, možno bez obav.

zzzlatokopka

Topení nevypnu, bude topit automat nastavený na cca 23°C.
Zdivo je suché, budeme ještě letos pro jistotu obkopávat dům, protože už je to 50 let staré. Podkroví je v podstatě třetí a čtvrté podlaží, takže na zateplování zvenku by nás docela dost přišlo zapůjčení tak vysokého lešení.

Co říkáte na tvrzené PUR desky?

Ten porobeton to taky zateplí?

gecco

Porobeton (Ytong…) má tepelný prostup cca 3–4× vyšší, než minerální vata nebo EPS – zateplí, ale málo (ke stejnému zateplení je potřeba 3–4× silnější vrstva).
Pokud jde o PUR – tepelný prostup je cca 2× větší, než u vaty – a ta cena… Tyhle desky se používají tam, kde je požadována ´vysoká´ pevnost izolační vrstvy.
😉

cukrar

Souhlasím s kolegou gecco.
Proč budete obkopávat dům? Co si od toho slibujete? Nebo jen proto, že to dělají jinde?
Pur desky jsou několikrát dražší a taky nedýchají. Jak je tepelně izolována stěna pod štítem? Z jakého je materiálu?

zzzlatokopka

Bydlím kousek od řeky, proto to odkopání, přístavba k domu je betonová a ta trochu saje, takže to obkopeme a zaizolujeme, přístavba není pod štíty, přístavba je pouze přízemní. Pod štíty zatepleno zatím není, je to zeď cca 40cm zase cihla. Je velký rozdíl dole 40 a nahoře 15cm:-(

cukrar

Zlatokopko, děkuji za bod, ale raději bych vedl polemiku o Vašem postupu..

zzzlatokopka

Je teda možné dát na ty palubky z venku polystyrén?
Bylo by to takto sendvičováno: zeď cihla 15cm, rošt dřevěný, palubky dřevěné lakované (tohle je tam teď) a na to by šel 10cm polystyrén (nevím jaké barvy) a na to natáhnout v lepidle perlinku a venkovní štuk.
Problém je pro nás výška domu ke špičce asi 10metrů:-( Půjčit tak velké lešení je dost drahé:-(

zzzlatokopka

Je teda možné dát na ty palubky z venku polystyrén?
Bylo by to takto sendvičováno: zeď cihla 15cm, rošt dřevěný, palubky dřevěné lakované (tohle je tam teď) a na to by šel 10cm polystyrén (nevím jaké barvy) a na to natáhnout v lepidle perlinku a venkovní štuk.
Problém je pro nás výška domu ke špičce asi 10metrů:-( Půjčit tak velké lešení je dost drahé:-(