kaculinda200

V kterých částech domu a proč se ústřední topení izoluje skelnou vatou?

Odpovědi
cukrar

kaculinda
Jedině v nevytápěných prostorech. kde by hrozilo chladnutí či zamrznutí
Jinak není důvod izolovat.

ptáč

Minerální vlna rockwool se používá na tzv. zateplení panelových domů. Skelná vata se už nepoužívá. Prý to dělají z čediče. Na potrubí ústředního topení nebo rozvodu teplé vody se také dávno nepoužívá skelná vata, stejně jako skelné provazy kolem starých oken, kterými táhlo. Učitelé mají staré učební osnovy z 80. let minulého století. Jde o minimalizování tepelných ztrát, protože energie je drahá. Proto se domy zateplují. Zateplovací systémy z desek z minerální vlny nejsou podmínkou, používá se extrudovaný polystyren. Z něho jsou ty kuličky. Minerální vlna nebo skelná vata jsou nehořlavé, bezpečné materiály které odsouhlasili hasiči. Na izolaci potrubí se používá izolace mirelon. Pěnovitá houba z ropy. Potrubí z kotelny prochází mnoha sklepními místnostmi, které není žádoucí vytápět. Pro zachování komfortu bydlení v přízemních bytech, aby nebyla zima od podlahy, zateplují se stropy ve sklepě. Ohřívanou vodu z kotelny nebo na sídlišti výměníkové stanice je nutné zachovat v určené teplotě až do destinace. Do bytu, kde se ochladí v radiátoru a vrací se zpět.

mosoj

No tak rozvody se izolují aby nedocházelo ke ztrátám tepla při rozvodu tepla, tam kde není třeba topit. I tak by se nemělo rozvody topit ale radiátorem. Pokud to tak někde je měl by projektant topenář s tím počítat a volit radiátory o něco méně výkonnější.

cukrar

jen upřesním kolegu ptáče. Minerální vata je jak skelná, tak i čedičová, páč obojí se „dělá z minerálů“
Na zateplení fasády se používá častěji kontaktní vata čedičová, a méně provětrávaná skelná.
Ale tazatel se ptal na izolaci trubek kde a proč..