qwert7

Žákovské jízdné

Chtěl jsem se zeptat, zda chápu dobře systém žákovského průkazu.Žákovský průkaz si vyřídím na vlakovém nádraží.Při kupování jízdenky předložím tento průkaz a dostanu slevu 25%. Platí ta sleva i na Expresy,Intercity atd.?A platí po celé republice nebo jenom na určitém kraji.Zajímá mě to, protože když jedeme na výlet do Prahy mohl bych tím pádem dostat slevu. Děkuji velice za odpovědi

Odpovědi
WeeBear

Průkaz na slevu platí, co vím já, pouze v zóně, kterou tam máš napsanou. Třeba ‚Od: Praha do: Brandýs n/Labem a zpět‘, k tomu tam máš asi chybu, na žákovský průkaz (do 15-ti let) máš slevu 50% z jízdného, od patnácti výš je to oněch 25%. Pokud jsi tedy veden jako dítě, tak si můžeš v mamkou, která Tě má zapsaného v OP vyřídit na nádraží u paní průkazku (vezmeš si s sebou fotku) a do patnácti let budeš platit po celé republice pouze 50% z jízdného.

mj81

WeeBear v tom má trochu guláš 🙂 S žákovským průkazem je to tak. Vyzvedneš si průkaz (stojí 1 Kč, rozlišuje se mezi průkazy 6–15 let a 15–26 let, podle toho se odvíjí výše slevy), vyplníš přední stranu, necháš si to ve škole potvrdit a pak si to ještě necháš potvrdit na nádraží (to stojí 40 Kč). Průkaz ti platí jen pro dojíždění z místa bydliště do místa školy, přičemž slevu máš na jízdenky jak vlakové, tak autobusové a je úplně jedno, s jakým jedeš dopravcem a jaký druh vlaku použiješ.
Sám jsem jako revizor dával pokutu klukovi, který bydlel v Aši, školu měl v Chebu, průkaz měl pro trasu Aš – Cheb a já ho kontroloval v linkovém autobuse mezi Chebem a Prahou. Tak na tohle pozor!

Druhá a naprosto nesouvisející věc je ta, že pokud je ti méně než 15 let, máš ze zákona nárok na poloviční jízdné všude po republice. Ale pozor – musíš mít s sebou nějaký důvěryhodný doklad s datem narození, jménem a fotkou, aby bylo jasné, že ti opravdu není 15 a abys to mohl nějak doložit. Pokud máš poloviční lístek a nijak nedoložíš věk, taky můžeš dostat pokutu, i kdyby ti bylo 14.