LysoňXXX

Xenofobie?

Když na Čecha mluví Rus nebo Ukrajinec v Česku. Proč Češi už od kosti jsou víc obezřetní? (Včetně mě). Je to nějaká sebereflexe po roku 68? Když na mě mluví někdo z UK, USA nebo Španělsky, tak se cítím bezpečněji.

Nejlepší odpověď
Damiana

To nemáš jenom tady. Zkus promluvit česky na Němce:-) I v USA nebo ve Velké Británii se na cizince dívají skrz prsty. A co teprve klasika – Amíci a Frantíci…
Lidé si „podvédomě“ brání své území, mají strach, že by mohla nastat nějaká změna, o něco mohou přijít (třeba o práci, majetek), že k nim zavedou novoty, které jim nejsou vlastní atp.
Zkus se na to mrknout i z druhé strany. Když přijdeš (třeba) do Ruska, budeš se sama dívat na Rusy úplně jinak. Najednou ti na nervy nepůjdou, protože ty víš, že jsi u nich host a oni jsou doma. Jenže jak se budou dívat oni na tebe? 🙂

Další odpovědi
jáára

nemám ten problém ani s ukrajinci, poláky, rusy… jen před cikány se mám napozoru.

suaeda

Problém o tom zda můžeme či nemůžeme nějaké cizince je asi trochu jinde. Jde o kulturnost a slušnost lidí. Když vidíte jak se skupina Ruských turistů u památek mačká a předbíhá, tak si nejenom mi něco pomyslíme. Jinak si myslím, že pokud se bude Evropa dále spojovat tak časem nebudou takové averze vůči jiným národnostem. Stačí se podívat u nás na Vietnamce. Postupně si na ně zvykáme a oni, zejména generace, která se narodila u nás také. Opatrní budeme pouze proti těm, kteří se nepřizpůsobí okolní společnosti a nebudou dodržovat její pravidla. A to nemusí být u nás jen národnostní menšina a na západě Arabové.