huxa

Vyhráli nekuřáci?

Tímto bych chtěl nahlédnout do budoucnosti za cca. 1 rok. Kuřáci z hospod se přesunou povětšinou ze svých trvalých míst před hospodu a zajisté s sebou si budou brát i pití (alkohol) a nekuřáky (kamarády). Minimálně v létě se bude před hospodou na schodech či lavičkách sedět nonstop a číšník bude muset chodit za nimi, případně jeden z hloučku občas zajde objednat. Mne osobně by vadilo, pokud bych bydlel v blízkosti hospody a každý den musel poslouchat nové historky místních opilců a kvůli cigaretovému kouři, hluku a alkoholovým výparům nemohl mít otevřené okno.
Navíc, i kdybych nebydlel u hospody, ale chtěl do nějaké takové zajít, než vůbec dojdu ke vstupním dveřím, bude se muset prodírat zástupem kuřáků, což bude nejspíše méně komfortní, než-li nyní, kdy mají v hospodě svoji místnost a pokud se jedná o solidní hospodu/restauraci, o této místnosti se nemusím ani dozvědět.

Nejlepší odpověď
ten který je

K tomuto tématu jsem se už jednou vyjádřil:
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/proc-si-nemuzou-majitele-restauraci-rozhodnout-jestli-jejich-restaurace-bude-kuracka-nekuracka-nebo

Jinak nechápu proč se kolem toho tolik let dělá takový humbuk a proč rovnou stát nezakáže užívání a výrobu cigaret?Aha,on by stát přišel o penízky…DD
Je to pokrytectví s posvěcením státu.

Další odpovědi
setapouch

Předně, je potřeba pochopit, že zákaz kouření v restauracích neznamená omezování práva, naopak znamená prosazování práva. Absolutního práva na zdraví, které je současným stavem zpochybňované.

A teď k otázce: co takovýto scénář? Nekuřáci povětšinou přestali kouřit a najednou je pro všechny čistý vzduch všude.

Jistě se shodneme, že přirozené je nekouřit. Kdyby tomu tak nebylo, člověk by se narodil s cigaretou u pusy. Snahy omezit kouření mají ve výsledku vést k tomu, že kouřit bude (a zejména začne) čím dál méně lidí. A já věřím, že ačkoli to potrvá dlouho, nakonec kouření skončí na smetišti dějin. Takže ano, nekuřáci, jak doufám, vyhrají. Protože ty hypotetické hloučky před hospodou budou rok od roku menší, až za dvě generace nebudou vůbec.

anonym

Lidi, řekněte sami. Není to kravina, zakázat kouření v hospodách, v barech, v hotelích…, když mně jako hostu vadí více ožralci- nekuřáci, kteří dělají bordel, jezdí pod vlivem alkoholu, někteří i zmrzačí a dokonce zabiji nevinné lidi při dopravních nehodách, doma mlátí partnery a děti, které nemají co do hu..(pusy), protože peníze neprokouří, ale prochlastá!. Na ty se ale nebere ohled, protože oni, nekuřáci jsou omezování ve svých právech,v právech dýchat čistý vzduch. Kužva, to je svět!

mojitek

Setapouch: ono přirozené je vlastně co? Nosit šaty ?Ty ses narodil nahý nebo v šatech? Přirozené je létat ve vzduchu pro živočichy bez křídel?A tak bych mohl psát podobné věci do aleluja na tvé téma co je a není přirozené. Jinak jak už jsem psal předtím- tady se zakazuje kouřit v zařízení která k tomu byla původně určena-tam se kouřilo,dýmilo odjaktěživa. Tady se vedou nesmyslný honby na čarodějnice-kuřáky a když se tady diskutovalo o drogách jako je marihuana,tak vlastně všichni byli pro ,že to vlastně nic není a že je to v pořádku tyhle halucinogenní látky požívat. Pokud jste nekuřáci,tak chodte do restaurací které jsou nekuřácké,choďte do cukráren atd,vždyť těch zařízení kde se nekouří je dost. Restaurace,ba­ry,kavárny byly odjakživa kuřácké zóny -a proto vznikaly-k tomu byly určeny. Takhle násilně měnit styl zařízení je prostě nesmysl. To za chvíli zakážete alkohol-vždyt to není přirozené,pak tepelně opracovávat maso,jídlo-vždyt to taky není přirozené,žádný živočich to neprovozuje atd atd.
Doplňuji:
Ratava : dělám v gastronomii ,respektive v kavárenské,barové kultůře už pěkných pár let,tak o tom něco vím. Mohla byste vědět také,stačí si prostudovat něco o těchto specialních zařízeních. Vůbec nebyly určeny pro návštěvy rodin s dětmi-na to byly a jsou určena jiná zařízení. Nebyly určeny jako zařízení kde se ozdravíte čerstvým vzduchem.Naopak-byla to zařízení kam se hlavně chodilo popíjet pivo,lihoviny,vychut­návat si doutníky ,lulku. A pokud se odvoláváte na EU,tak to za chvíli bude tak,že pokud Vás někdo načape jak se koupete nahá s vlastním dítětem,tak budete u nich pedofil,pokud jakkoliv plácnete své dítě-budete se zodpovídat úřadům za „týrání“. Nevím co se tady chce zakazovat,–popularita-nárust počtů restaurací,ba­rů,kaváren apod vděčí právě uvolněné atmosféře. Mimoto kam dospěla prohibice na alkohol?Bylo to ještě horší.Násilím se tohle rozhodně nevyřeší.

dědapetr

barbakan:kuřáci nejezdí v autech pod vlivem,nechlas­tají,když jsou ožralí tak nedělají bordel,nehavarují a nemrzačí lidi odpoutáni pozornosti od řízení vozidla cigaretou,nemlátí doma partnery a děti,nepatří do skupin kteří nemají na jídlo,neprokouří a neprochlatají výplatu,nutí nekuřáky dýchat kouř a tím je poškozují na zdraví?.

Klaproth

Celé je to nesmysl a fraška. Kdo bude chtít kouřit, tak kouřit bude pořád. Národ se tím kouřit neodnaučí. Kdyby to bylo v skutečně zájmu zdraví, tak stát musí plošně zakázat výrobu a prodej kuřiva a alkoholu. To se z ekonomických důvodů nikdy nestane.

zzzlatokopka

Takhle to nebude, neboj:-)
Bude to tak, že se hospoda převede na kuřácký klub, nebo klub přátel tabáku:-) a kouřit se bude dál:-)))

Jako nekuřák říkám, zakazovat kouření je BLBOST. Ať si rozhodne majitel hospody.

ratava

V tomto případě spíše vyhrává lidská zabedněnost, podobná onomu dětskému „Mamííí, Pepííík mi to berééé…“

Jako republika jsme se zavázali, že „přijmeme a zavedeme v oblastech spadajících podle vnitrostátních právních předpisů do naší vnitrostátní jurisdikce…. opatření poskytující ochranu před expozicí tabákovému kouření ve vnitřních prostorách pracovišť, ve veřejné dopravě, vnitřních prostorách veřejných míst, a podle potřeby na dalších veřejných místech…“

Každý majitel zařízení stravovacích služeb má ze zákona povinnost zajistit bezpečnost a ochranu zdraví svých zaměstnanců na pracovišti…

Ony argumenty o krachu všech hospod a restaurací si vemte k ďasu- kouřím 20 let, ale do hospody, restaurace, baru…nechodím kvůli samotné možnosti si zapálit, ale kvůli jídlu, pití, přátelům…

A že „restaurace, bary, kavárny byly odjakživa kuřácké zóny“?! Od jakého odjakživa? Které to slovo má základ ve slově kouř? Není původní i současné určení těchto podniků jiné, než pouhopouhá kuřárna? Potřebujete-li si zapálit po jídle? – jděte ven, potřebujete-li si zapálit u piva? – jděte ven. Máte-li s tím problém? Jděte k volbám a zvolte si někoho, kdo onen zákon zruší.
Doplňuji:
Mojitek- gastronimií nejsem tak nepolíbená, jak si asi myslíte. V naší rodině se pár těch provozoven i vyskytovalo a vyskytuje- od obyčejné nalévárny až po kvalitní restaurace… Ale asi bych opravdu potřebovala vysvětlit, kde přesně se dozvím, že tato zařízení sloužila především ke kouření cigaret… Nějak se mi takové literatury nedostává, stačí název, v knihovně vyhledávat umím… Ráda se přiučím a doplním vzdělání, protože mi přijde, že i na ZŠ/SŠ v hodinách dějepisu jsme se o pohostinství učili úplně něco jiného… Proto se ptám, od jakého „odjakživa“ berete tento fakt vy? To, že se něco v podstatě historicky nedávno stalo jakýmsi nepsaným standartem neznamená, že je to správné.

Dělaní bordelu venku určitě nesouvisí s ne-kouřením v té které hospodě, ale s lidmi, kteří do ní chodí. Kouknu-li se po světě, kolik tamních podniků mělo z ničeho nic takový problém? Že by se po obědě vyvalilo z restaurace několik zákazníků a humbukovalo po okolí? Nebo že by po večeři?

Jste-li z oboru, moc dobře víte, že tento zákon nikterak vaší činnost neohrožuje. Má-li jakýkoliv „podnik společného stravování“ zkrachovat, zkrachuje s i bez protikuřáckého zákona.

Hned pod oknem mám hospodu, kde se nevaří, maximálně tam seženete brambůrky. Díky malému vnitřnímu prostoru postávají skoro všichni zákazníci venku, kuřáci, nekuřáci a kupodivu- ani v pozdějších hodinách nikdo bordel nědělá. V zimě, v létě…A kupodivu tu na pořádek nedohlíží ani MP. Že by se to od příštího roku změnilo? Díky zákonu? A ne- nejsem z vesnice či maloměsta, kde by u takového podniku postávali jen místní…

A že nárůst počtu restaurací, barů, kaváren a p.souvisí s jejich uvolněnou atmosférou? Možná tak tou daňovou, ale budiž… Jsou-li populární z jiného důvodu, o své zákazníky nepřijdou… ale může se stát, že díky zmizlému cigaretovému oparu si začnou všímat „podmíráků“ a jiných tolik populárních vychytávek, které ke krachu přispívají mnohem víc, než nějaké kouření…

mojitek

Ratava : o barový,kavárenský provoz se zajímám už dost dlouho,ale přesný název publikací kde se zrovna o kouření píše Vám opravdu už nenapíšu. Je toho tolik a je třeba si pročíst celou knihu nebo publikaci,protože specielní kniha o kouření neexistuje.To je třeba vyčíst z kontextu. Jinak já nepsal,že se jedná o zařízení která jsou určena"především"ke kouření…? Píšete,že kouření se stalo standartem teprve nedávno..ale to je přeci holý nesmysl. Jinak bary se začaly rozvíjet v 16.století v americe.V a­rabských zemích něco podobného bylo už dávno před tím a všude tam i tam se kouřilo.V Americe se barům nejvíce dařilo za prohibice,byl obrovský boom a taky díky projhibici 1914–33 vděčíme za barovou kulturu tak jak ji známe dnes ,a to včetně rozmachu míšených nápojů(cocktailů). Jinak já bohužel znám jak to chodí tam kde se nekouří,a není to nic záživného-viz Irsko apod. Co se týče toho,že by podnik měl/neměl zkrachovat.No,jsem slabší kuřák,ale když si ke kafi nebo k drinku tu jednu cigaretu dát nemůžu,tak tam prostě nejdu…tečka. A takových podniků kde zavedli zákaz a pak to museli zrušit už pár znám-a nejedná se o nějaké zaplivané knajpy(do těch bych ani omylem nevlezl). S tou poslední statí taky nemůžu souhlasit.Ony krachy souvisí s tím kdo tomu velí a co umí.Je tam mnoho koeficientů. Ony „podmíráky“ tp už je opravdu zoufalá akce zoufalé obsluhy když si dokážou vydělat jen okradením hostů. Co se týče mého názoru- 1) dal bych vybrat majiteli jestli bude mít kuřáckou či nikoliv(svoboda podnikání a svoboda rozhodnutí zákazníka). 2) rozhodně bych se zaměřil na účinnost klimatizace. 3) kontroloval bych správnou přípravu a kvalitu nabízených drinků,všech nápojů. Ono dát si někde kvalitní kávu (kvalitně připravenou kávu se vším všudy)je opravdu nesplnitelný sen. Ono je sice hezký si říct,že jsem byl v nekuřácké restauraci,ale když mi tam připraví jakoustakous dřevitou tekutinu namísto espressa,tak už tam prostě nepáchnu. Těch věcí je hodně,to byl jen nástřel. Ale hlavní problém je v tom,že se tady soustřeďuje na naprostý nesmysly,ale že tady je barová a celkově gastrokultura na mizerný úrovni,to se neřeší. Taky se neřeší to,že v 90% gastrozařízení se vyplácejí mzdy načerno-tj na smlouvě minimální mzda a zbytek do dohodnuté částky se proplácí jaksi bokem(jestli se vůbec vypaltí ! ).Toto Úřad práce moc dobře ví a je jim to totálně jedno

ratava

Samotný zákon nechrání jen zákazníky těchto zařízení, ale i zaměstnance, dodavatelé a jiné, kteří chtě-nechtě v rámci chodu takového podniku do něj musí vstoupit… Asi by se vám nelíbilo, kdyby vám dodavatel- nekuřák nechal veškeré zboží na chodníku s tím, že si vybral do kuřácké provozovny nechodit. Kdyby k vám pro možnost výběru nedorazil jednou deratizér, instalatér, elektrikář… Opravdu není fér na tyto všechny, v rámci svých podnikatelských choutek, zapomínat…

O zbytku můžeme diskutovat až do rána a to se asi ani jednomu nechce.
Ale v jednom vám dám za pravdu- způsob vyplácení mezd je v těchto podnicích minimálně státem tolerovaný daňový únik a chce-li někdo měnit gastroúroveň, začít by měl asi zde…

setapouch

barbakan: díky, moc díky za to, co jsi napsal! O tom to totiž přesně je. Jízda pod vlivem alkoholu je protizákonná a je možné jízdu bez alkoholu vymáhat. Výživa dětí je povinná a je možné ji vymáhat. A přesně v tomto duchu jsou i snahy zakázat kouření.

setapouch

Nejlegračnější jsou nářky, že provozovatelé hospod zkrachují. Stejně tak lamentovali vozkové, když se začaly objevovat komerční autodopravy. Buď se podnikatel dokáže situaci přizpůsobit nebo prostě zkrachovat musí a na jeho místo nastoupí někdo schopnější. Nelze setrvávat na překonaném. A v kouření budoucnost jistě není.

huxa

Pokud se lépe podíváš, neřeším vůbec svobodu podnikání a další neurčitá slova, dokonce ani to, že mne někdo omezuje v případě, kdy chci kouřit. Ovšem v případě, že nechci kouřit a pouze projít po chodníku blízko hospody, tento zákon mne bude nutit pasivně kouřit, procházet kolem partičky opilců a ještě je prosit, abych mezi nimi mohl projít. Takže tento zákon mi právě bude škodit na zdraví, když kouřit nechci.

setapouch

Nejsem přesvědčený, že realita bude taková, jakou jsi ji popsal. Navíc, jak už jsem naznačil, i kdyby tomu tak bylo, dotkne se to malé části občanů a ještě dočasně, ale ve výsledku to bude přínosné pro všechny.

Rád bych si poslechl nějaký jiný plán, jak s kouřením skončit. Osobně bych byl pro plošný zákaz nejen kouření, ale i prodeje a výroby tabákových výrobků. Ale to je úplně jiná pohádka.

mojitek

a co bys zakázal dalšího potom? Jinak jestli si myslíš,že scénář nebude až tak úděsný s tím vybydlováním okolo restaurací,tak si zajeď tam kde už ten zákaz platí. Ožralové se potulují venku ,dělají bordel,perou se před hospodama a rozhodně to nejsou ""jen""kuřáci,to v žádným případě.

setapouch

Zakazal bych to, co se vetsina spolecnosti shodne, ze je spolecensky neakceptovatelne. Vetsina se shodne, ze zdravi je priorita, proto je treba jej chranit pred temi, kdo druhe na zdravi ohrozuje.

Delani bordelu na ulici s tim nesouvisi. Zadny hospodsky si z hospody nenecha udelat ring a bordel, nevhodne se chovajici host skonci venku tak jako tak. A tam uz verejny poradek ma hlidat policie.

mojitek

promin,ale jsi úplně mimo(to není urážka,ale fakt). Zdraví je priorita,o tom žádná,ale to aby ses přestěhoval asi na jinou planetu. Řeší se tady otázka-zrušit kouření v restauracích/ba­rech,kavárnách- čili v podnicích které k tomu byly vybudovány.To je přece nesmysl.To je jako zrušit lezení po prolejzačkách,pro­tože by se mohlo něco stát.A to dělání bordelu venku s tím rozhodně souvisí. Mimoto taky proto,že postávající pijani venku otravují i okolo jdoucí,prostě dělají bordel. Stačí se porozhlídnout tam kde tento nesmyslný zákaz už platí a hlavně-člověk musí být z oboru aby si „vědomosti“ netahal z rukávu. Je to prostě hovadina

setapouch

Před sto padesáti lety lidé rozbíjeli stroje. Dnes obhajují kouření.

Ano, chápu, že se někteří nedokáží smířit s tím, že nějaká éra skončila. Ale s tím si musí poradit oni sami, není možné kvůli nim dělat kroky zpět.

mojitek

před 150ti lety lide rozbijeli stroje,díky za info,které znám. Ale tohle s tím opravdu nemá vůbec co dělat,protože šlo o nové technologie a majitelé podnikali logicky pro větší zisk. Stroje se nebránily,neměly požadavky,zaply se a jely. Já neobhajuju kouření,jen mi to přijde jako totální hloupost.Restau­race,bary byly odjakživa kuřácké. Restaurace jak je známe dnes (jejich rozmachu,popu­laritě,rozmani­tosti apod) můžeme vděčit právě tomu,že byla uvolněná atmosféra,mohlo se samozřejmě kouřit. V době,kdy nastával boom těchto zařízení už téměř každý kouřil. Prostě tato zařízení= i cigarety,tabák. Já prostě nerozumím tomu,proč by si lidé nemohli vybrat jestli půjdou do nekuřácké restaurace nebo kuřácké :D . Mají na výběr se neobtěžovat kouřem,přece.Zatím mi toto ještě nikdo nedokázal vysvětlit.

setapouch

Je to úplně stejné, jako s těmi stroji. Dneska už snad nikdo soudný nepochybuje o negativním vlivu kouření na zdraví, a to nejen na zdraví aktivního kuřáka. Takže zcela logicky se podnikají kroky, aby se tomu zabránilo. Stejně jako kdysi se podnikaly kroky k zabránění ztráty konkurenceschop­nosti.

A proč by se měl uskromňovat ten, kdo se ničím neprovinil? Ten, kdo nedělá nic špatného, musí brát ohled na druhé? To je hodně pokřivená logika. A pomíjím fakt, že leckdo leckde leckdy na výběr skutečně nemá.

Ad absurdum, řekněme, že budeš účastníkem vlakového neštěstí. Požádáš o odškodnění a dráhy ti řeknou, že máš smůlu. Mohl sis přece vybrat, že půjdeš pěšky, ne?

huxa

setapouch-tudíž nějakých 50 let budou muset být domy kolem hospod vybydlené?

setapouch

Předně, tohle je hodně přehnaný scénář. A pak, toto by se dotklo jen skutečně malého množství osob, na rozdíl od přínosu pro všechny.

huxa

Zkus si třeba pár dnů v tomto horku večer nevětrat. To se nedá porovnávat s tím, že nemůžeš jít do hospody, protože se tam kouří…
Dnes je toto ve městech scénář naprosto normální a dokonce i u nás na vesnici, kde je nekuřácká hospoda, prostě si lidé koupí pivo a jdou si sednout na schody „supermarketu“ pět metrů od hospody.

dědapetr

Nebydlím nad hospodo,ale v paneláku v šestém poschodí a smrad z cigaret(kouře) mám doma celoročně,pokud větrám.Kuřáci bydlící podemnou chodí kouřit na balkony a smrad mě jde do bytu a to 35 let co tu bydlím a nezmění to ani proti kuřácký zákon.A kevšemu v létěmě jdou do bytu pachy i ze spodních kuchyní.

anonym

Dědku, nemáš nějaký fajnový nos? I já kouřím na balkóně, v zimě v létě, ale sousedé nade mnou si nikdy nestěžovali, že jim jde dým z cigaret do bytu. Jak může jít dým z cigaret v zimním(chladným) období do bytu, když zrovna větráš? Ty neznáš fyzikální zákony? Neřeknu, když se kouří na WC, to stupačkami se dým z cigaret může dostat do horních bytů!

dědapetr

barbakan:než narušit sousedské vztahy,je jednoduší ten smrad vydržet.Nos mám fajnový,jsem odnaučený kuřák a to už 35let.Protože díky kouření des mám astma.Podemnou bydlí čtyři kuřáci a když sejdou na balkoně tak je to jako když bouchnou kamna.

anonym

ty vztahy narušili sousedi už před 35 lety

setapouch

„A pak, toto by se dotklo jen skutečně malého množství osob, na rozdíl od přínosu pro všechny.“