Filip84

Vyhovuje vám střídání času mezi standardním a letním?

Nebo nevyhovuje? A uvítali byste, spíše, trvale standardní čas, nebo letní čas?

Střídání času mezi standardním a letním je už ve světě minoritní záležitostí, týká se Evropy, Egyptské arabské republiky, většiny Spojených Států a Kanady, několika teritorií Australskýho společenství, Chilské republiky, Paraguyayské republiky, Republiky Kuba a pár mikrostátů – zbytek světa, většinou, přestal změnu času používat, nebo na ni nikdy nepřešel – však tady je mapa: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Letn%C3%AD_%C4%­8Das#/media/Sou­bor:DaylightSa­ving-World-Subdivisions.png.

Koho by zajímala historie, je dostatečně popsána tady: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Letn%C3%AD_%C4%­8Das

Letní čas by měl být, skutečně, u nás zrušen, ovšem kdy tomu tak bude, to nikdo neví. 😅

Nejlepší odpověď
Disraeli

Ne, pravidelné změny času mi nevyhovují, uvítal/a bych standardní čas napořád.

Ve spoustě zemí mají jen jeden čas a neřeší kraviny s nějakým posunem. I v ČR už měl letní čas dávno skončit (nedávno se měl v ČR údajně měnit naposledy 2021, pak to posunuli na 2024 – tedy letošek a pak to zase odložili)… ale oni to zrušení budou do nekonečna oddalovat. Na ně je to moc „radkikální a odvážný“ krok. :D Prostě efektivita, rychlost, přímost, rozhodnost to není nic pro Česko nebo třeba EU. Jestli se kdy vůbec ten letní čas v ČR zruší, tak při jejich tempu, tak za 20 let.

Je mi to spíše jedno, dokážu se přizbůsobit. Stejně se musí například řešit posun/odlišné časy mezi zeměmi, když se cestuje. Ale preferuji spíše „zimní“, standardní čas a každoroční posun hodin mi nepřipadá ničím reálně užitečný. No bóže, dříve světlo atd, aby se nepotento, když se dřív úplně normálně fungovalo na jeden čas a kde takhle funguje X zemí (bez ohledu na to, kde leží). A není to v ničem problém (maximálně v hlavě, nějaká PŘEDSTAVA, že to problém je). Jestli je v něčem problém, tak spíš v tom letním čase.
Ale jako, když zrovna nemusím (schůzky, doprava apod), tak se hodinami ani neřídím a neřeším čas v tomto smyslu.

Další odpovědi
orwell

Ne, pravidelné změny času mi nevyhovují, uvítal/a bych standardní čas napořád.

Dokážu se s tím srovnat, ale nikdy jsem si nezvykl. Příroda je moudrá, Země sebou taky necuká, ale točí se a obíhá kolem Slunce plynule. Pokud to někomu nevyhovuje, může si přivstat. Nikdo mu nebrání. Když jsem, blahé paměti, musel vsávat kvůli dojíždění do zaměstnání ve 4:00, tak po změně času na „letní“ to bylo vlastně ve 3:00. A to už jsem sakramentsky pociťoval, a dost dlouho. Tzv. letní čas (zejména ten přechod na něj) nemám rád, ale nic s tím neudělám. Není dobrá vůle u politiků. Nakonec každé téma, u kterého se společnost rozhádá, je vítané. Platí známé: „Rozděl a panuj!“ Jsou mnohem závažnější věci, na které se nás politici (vláda) neptají, zavelí a je to! Takže kdyby se chtělo…

GM

Ne, pravidelné změny času mi nevyhovují, uvítal/a bych standardní čas napořád.

brillant

Ne, pravidelné změny času mi nevyhovují, uvítal/a bych standardní čas napořád.

Front

Ne, pravidelné změny času mi nevyhovují, uvítal/a bych standardní čas napořád.

elkon

Ano, pravidelné změny času mi vyhovují.

Není potřeba nic dodávat.

Hlada

Ano, pravidelné změny času mi vyhovují.

Ano, hlavně v létě, kdy se dá něco dělat venku do pozdních hodin za světla.

Pepa25

Ne, pravidelné změny času mi nevyhovují, uvítal/a bych standardní čas napořád.

Nedovedu si představit, že by to někomu vyhovovalo – mně to řekněme nevadí. Dávno už mělo být střídání času zrušeno, už to schválila i těžkopádná EU, ale národní státy se nedohodly, jaký čas si nechají nastálo. Je to logické: jiná je pozice Švédska a Polska a jiná Španělska. Samozřejmě by šel kompromis, ale nikdo nechce, aby mu na hranicích vznikla další hranice s posunem času.

Dochy

Ne, pravidelné změny času mi nevyhovují, uvítal/a bych standardní čas napořád.

K tomu, že některé státy k užívání jakéhokoli „šetřícího“ času nikdy nepřešli má svůj důvod: V rovníkových oblastech se délka dne a noci víceméně nemění.

Co se týče jednotného času tak jsem pro náš standardní pásmový. 12 má být v poledne. Že u nás je kultura, že člověk má být po rozednění v práci a pak si užívat večera je mně celkem fuk. Ať so kdo chce vyjedná pracovní dobu jakou chce. U velké části zaměstnání pracovní doba není striktně daná vnějšími podmínkami, jde jen o to se dohodnout.

Malvína

Ne, pravidelné změny času mi nevyhovují, uvítal/a bych letní čas napořád.

Mně to zase tak nevadí, ale zbytečné to je. Jen já bych chtěla jako stálý čas ten letní, který není správný, ale vyhovuje mi spíš 😁

Emefej

Je mi to jedno.

aliendrone

Ano, pravidelné změny času mi vyhovují.

Jde o to, že pokud jde o PRÁCI, tak k ní potřebuješ SVĚTLO. A naopak – K ČEMU je mi Sluníčko na obloze před čtvrtou ráno, když spím? Hlada to skvěle vystihl, ale chápu, že třeba pro líné darmožrouty „živící se“ genderovým či jiným aktivismem je to nepohodlné. Naopak ti, kteří jsou nuceni podávat OBJEKTIVNĚ a hmatatelně pozitivní výsledky práce tomu dokonale rozumí. Na toto téma jsem zde již mnohokrát odpovidal (včetně památné diskuze s Keplerem, kterému coby důchodci na těch výsledcích [jejich nutnosti/nezbyt­nosti] zas až tolik nezáleželo). ☺

Sanndy12

Ano, pravidelné změny času mi vyhovují.

jepik

Ano, pravidelné změny času mi vyhovují.

Kazatel

Ne, pravidelné změny času mi nevyhovují, uvítal/a bych letní čas napořád.

Nauč se respektivat pravidlo jiné odpovědi, velikán jako ty by to mohl dokázat respektovat.

Místo dlouhosáhlých keců jsi mohl napsat, že posun času probíhá především v ekonomicky nejvyspělejších státech světa, to je myslím vše vypovídající.

Jinak bych byl pro letní čas, ono svítání ve 3:00 ráno v létě totiž není při std. čase nic moc.

Filip84

Pepa: Jak vidíš, vyhovuje – je to druhá nejčastější odpověď! 😅 Já jsem tím taky překvapen, očekával jsem, spíše, souboj „konservativců“, co budou chtít zachovat jenom standardní čas a „progresivistů“, co, naopak, budou chtít jenom letní čas po celý rok, plus nějaký ten „děláme to tak dlouho, tak to tak budeme dělat, i když víme, že to děláme blbě!“ – takoví se vždycky najdou a ono je to úplně jinak! 😀

aliendrone

Dochy>>> Víš, nejen u nás je tradičně kultura „od Slunka do Slunka“. Tato „kultura“ JE SPOLEČNÁ PRO VŠECHNY úspěšné národy a rasy. Jenže doba pokročila. Časy, kdy stačilo poslouchat zvonění kostela, abys věděl jak na tom jsi jsou pryč (a byl při tom zárověň v pohodě).

Komplikovanost dnešní doby (plány, termíny, harmonogramy sepsané NA MINUTY atd.) si VYNUCUJE letní čas – pokud se chceš zminěné (opakují PROVĚŘENÉ a ÚSPĚŠNÉ) tradice držet. Alternativou je jen zkoušení (taktéž prověřených a NEÚSPĚŠNÝCH) postupů. A dokonce zacházíme ještě dále, než „od Slunka do Slunka“, příklady snad nemusím uvádět. Ovšem to SLUNCE stále hraje klíčovou roli. ☺

Dochy

Proč si zkrátka tam kde je to třeba nedomluvíte ty termíny jinak? Však v případě městské dopravy není problém trochu měnit harmonogramy (stejně se mění např. na prázdniny – omezují se „žákovské a dělnické“ spoje a posilují „turistické“). Jo s meziměstskou dopravou už by to bylo složitější (hlavně s vlaky) ale nějak by se to časem vyřešilo až by se s tím lidé naučili pracovat. Pracovní dobu si na spoustě míst můžeš dohodnout – klidně v zimě od 8 do 17, v létě od 6 do 15… proč ne? Kdo tvrdí, že všechno musí být pořád neměnné? A proč by se ty harmonogramy měli hromadně měnit 2× ročně? Proč nenechat čas jít svým tempem a život si přeplánovat klidně 4× ročně?

Filip84

Dochy: Jenom věcná (která s meritem věci nijak nesouvisí): o prázdninách musí být prázdninový jízdní řády, protože chauffeuři (a nejen oni, i provozní personál) si chtějí vybrat dovolenou zejména v létě. Takže, poptávka – nepoptávka, i kdyby pasanti chtěli jezdit, jak pod bagrem, maj smůlu! 😅 Víš co: hrozila by vzpoura na vesnici. 👌😅

Dochy

Však jedou na dovolenou s těma dětma co nejezděj do školy 😉 Takže OK 🙂

aliendrone

orwell>>> Ač máme rozdilný názor, tak v závěru tvé odpovědi je natolik zásadní postřeh, že musím opalcovat. ☺