lukas.zmizik

všimli jste si, že se teď na obalech potravin, místo „éček“ uvádí jejich název?

aby to jakoby vypadalo, že tam žádné nejsou?
a věděli jste, že téměř všechno, co má červenou barvu, je obarvené barvivem košenila – E120, které se vyrábí ze sušeného hmyzu?
http://www.emul­gatory.cz/sez­nam-ecek?prisada=E120

dnes jsem četl složení jednoho jogurtového nápoje a překvapila mne „vepřová želatina“
http://www.che­mievjidle.cz/mlec­ne-napoje/frutijumbo-jogurtovy-napoj-visnovy

po prozkoumání některých dalších éček, zejména barviv, sem zjistil, že pro ten luxus krásného vzhledu je v našem jídle něco vyrobeného z uhelného dehtu, ovšem tohle může být opravdu chuťovka
http://www.emul­gatory.cz/sez­nam-ecek?prisada=E905a

grepové pivo od staropramenu těch „éček“ má třináct a jedno lepší než druhé:
http://www.che­mievjidle.cz/pi­vo/cool-grep-staropramen-a-s-s-a

a tak mne napadá, jestli dnes nejsme schopni vyrobit něco z normálních surovin nebo to sníme, protože co oko nevidí, to srdce nebolí?

Nejlepší odpověď
anonym

Ne, nevšimla jsem si – asi proto, že pomalu přestávám číst složení potravin na obalu.
Doplňuji:
Ale myslím si, že je hezčí napsat přímo název než jenom nějaké éčko s číslem. Jestli je určitá součást potravin škodlivá nebo prospěšná také neřeším. Sním s chutí prakticky všechno.

Další odpovědi
mosoj

Proč to kupujete ? Potřebuje někdo pít grepové pivo ? Dobře mu tak.
Vepřová želetina , bezpečnější než hovězí! U hovězí hrozí přenos BSE ( nemoc šílených krav), další nebezpečí, přesto se používá.
Jenom na okraj. Tzv. ovocné čaje jsou vyráběny převážně z jablek což by nebylo tak strašné, ale zbytek je příslušné umělé aroma a barvivo, což je vždy né moc bezpečná organická chemie. A prý konzumujeme zdravý ovocný čaj. Že to u těch regálů ale voní. Osobně to považuji opravdu za největší oblbování lidí.

Jinak není žádným tajemstvím že z mléčných jogurtů jsou nejzdravější ty čistě bílé a neslazené, ale ty nám zase moc nechutnají.
Nezbyde nám nic jiného než umřít hlady nebo se otravit chemií. Je nás moc.

Je zajímavé že se nikdo nezamyslí nad čistícími prostředky, různými osvěžovači vzduchu a já nevím co ještě. Každá vůně je nějaká a ne vždy bezpečná organická chemie. Doma si to ještě pouštíme a čicháme k tomu.
Upozorňuji že potraviny alespoň občas někdo kontroluje, ale na př. čističe WC
už samotné v základu chemické výrobky určitě nikdo. Co člověk, to vlastně feťák!!
Doplňuji:
Bylo dohodnuto že v EU se budou psát názvy chemikálií obsažené v potravinách. Není to tak anonymní než nějaké E ,,,,,,,!! Osobně si myslím že to je správné.

anonym

Lukáši, ještě nejméně by mi z toho všeho vadila ta vepřová želatina (ta je alespoň zdravá pro klouby). Na druhé straně je fakt, že to chce trochu při nakupování myslet, ale na straně druhé je pravda, že něco jíst musíme. No a u zeleniny a ovoce jistotu, že se jedná o nezávadné zboží, taky pokaždé nemáme.
Teď se stalo hodně moderní rozebírat, co škodlivého jíme. A, promiň mi to: Ksakru, kde jsou všichni zodpovědní činitelé a pracovníci, když se ty šmejdy vyrábí? Jíst se něco samozřejmě musí, ale meze by měla mít i nebezpečná výroba. Za život ohrožující produkty by měli snad výrobci přijít rovnou o licenci,ne? Nebo je zdraví národa pro mocipány natolik nezajímavé?
Doplňuji:
Na pár kelímcích jsem změny zaznamenala, ale přikládala jsem změnu novému obalu. Nenapadlo mne, že jde zasse o ohlupování záíkazníků jinou taktikou.

Monča.R.E.T.

ano všimli alespon já:D

briketka10

kupuju stále stejné zboží a změny jsem si nevšimla :D
pěčlivě si vybírám..

Earl Sin

Co je špatného na E300? – Vždyť je to vitamín C.
Tahle hysterie okolo Eček je děsná. Košenilou se barví už x desítek let a nikomu to nevadilo. Navíc jsou Ečka zdravá, neutrální a nezdravá. Ty nezdravá Ečka se vyskytovat v potravinách nemají…

anonym

Omlouvám se za ty překlepy v doplnění, ale nestíhám a pak to takhle dopadá.