zjentek

Všimli jste si, jak se krásně již prodlužují dny?

Druhý lednový weekend, půl páté a ještě je světlo! Já jen, aby to někomu třeba neuteklo..

Nejlepší odpověď
annas

No, mám vlastní názor

Přece platí na Nový rok o slepičí krok.
Na Tři krále o skok dále apod.

Na Hromnice to bude už o hodinu více .Bůh Perun se probudil ze zimního spánku a jeho hřmění zahnalo definitivně zimu a příroda se připravuje na jaro, i když do jarní rovnodennosti zbývá dost času.

"Někde jsem to již uváděla, že od zimního slunovratu se den o minutu prodlužuje. Na Hromnice je to tedy hodina. Spočítejte si, kolik minut uběhlo do slepičího kroku (na Nový rok) a změřte si ho v cm.

Naopak od letního slunovratu v červnu se zase den o minutu zkracuje – od nejdelšího dne vede a nejkratší noci vede k nejdelší noci a nejkratšímu dni v prosinci."

Např.
https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/muze-se-srovnavat-jednotka-miry-s-jednotkou-casu

Další odpovědi
Pepa25

Jo

Na Nový rok o slepičí krok, na Tři krále o krok dále. No a můžeme se těšit dál: na Hromnice o hodinu více!

Richi2

Jo

Školníšprtka

Jo

jirka F

Jo

Drap

Jo

Všiml a kdo si nevšiml, stačí mu jen znát pranostiky našich předků. O tomto jich je celá řada.

Ametyst

Jo

Už je to veselejší.

láďa1

Jo

Ale kdyby více svítilo slunce bylo by to ještě lepšííííííííí­íííííí!!!!!!!!!!!­!!

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Pepa25

Ještě vysvětlení, kolik je ten slepičí a lidský krok v čase: https://clanky­.rvp.cz/clanek/c/G/1811­/KOLIK-MERI-SLEPICI-KROK.html/

zjentek

Parádní, dík. Článek trošku „natažený“, ale dobré. (;

zjentek

Jo táák, METODICKÝ portál! Tak tím se vše vysvětluje (; (;