annas

„Voda! Vodo, ty jsi život sám.“ Není dobré poslat aspoň na měsíc alkohol k vodě v rámci projektu „Suchej únor“?

Citát – Antoine de Saint-Exupéry

https://cs.wi­kiquote.org/wi­ki/Voda

O tomto projektu mluvil jeho autor ve Studiu 6, je možné se o něm dočíst i v odkazu.

https://www.li­dovky.cz/relax/zdra­vi/mesic-bez-alkoholu-vylepsi-se-spanek-nalada-pokozka-i-sex-rika-adiktolog-k-projektu-suchej-unor.A190131_145­915_ln-zdravi_krku

Akce upozorňuje na problémy Čechů s alkoholem..

  1. "Je to české specifikum, že pijeme tolik? Podle informací na stránkách Suchého února jsme třetí po Litvě a Moldavsku. Je to nějakým způsobem zakořeněno v naší kultuře a zvycích?
  2. Je" Suchej únor" výzvou, když nabízí zkusit si na nějakou dobu nepít, což mnozí lidé již dlouho nezkusili,“ říká Miroslav Barták z Kliniky adiktologie 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze

Myslíte, že je akce užitečná?

Zdroj: https://www.li­dovky.cz/relax/zdra­vi/mesic-bez-alkoholu-vylepsi-se-spanek-nalada-pokozka-i-sex-rika-adiktolog-k-projektu-suchej-unor.A190131_145­915_ln-zdravi_krku

3. „Není lepší, jak doporučují někteří experti nepít pár dní každý týden v roce, nikoliv přestávat celý "suchý měsíc“?

Zdroj: https://euroz­pravy.cz/maga­zin/248000-zacal-suchej-unor-nemuze-vam-naopak-paradoxne-uskodit/
--

Mnozí pjí, když je jim smutno, jiní, kdy se chtějí radovat. Často ale je to jen tak, z principu…

Obrázek
https://cdn.pi­xabay.com/pho­to/2014/12/24/05/02/drops-of-water-578897_960_720
--

Vím, že podobná otázka byla vložená před 3 roky, ale tato je širší. Kromě toho mě zajímá, zda se i u některého odpovídajícího, pokud se objeví, od této doby změnil názor na tuto akci.

Nejlepší odpověď
Kepler

Asi není náhoda, že navrhli na suchý měsíc právě únor. Má jenom 28 dní. Tak by se to snad dalo vydržet. Za užitečný návrh to nepokládám. Kdo je zvyklý pít, tak se stejně po uplynutí toho měsíce okamžitě zhuláká. Jenom mě překvapilo, že na prvním místě žebříčku nejsou Rusové.

Další odpovědi
Drap

Dobré by to zřejmě bylo. Nikomu neuškodí měsíc abstinovat, spíše prospěje. Ve výsledku to však nic neřeší.

  1. Že pijeme tolik? Faktem je, že alespoň v některých regionech patří alkohol k tradici a k místní kultuře. Otázkou je, jaké množství. Již staletí se zde pije a nebylo nikdy tolik alkoholiků. Žádné podobné akce nikoho nevyléčí a nic nevyřeší. Stejně jako prohibice, zdražování a podobné nesmysly. Nejprve je nutné napravit vztahy, náladu a atmosféru v celé společnosti. My co více pamatujeme, můžeme zavzpomínat a zjistíme že opilci a pití tady bylo vždy ale v podstatně menší míře než des. Dnes se konzumace alkoholu stává snad každodenní normou. Nejhorší je, že se to snad týká stále mladších lidí, kde se to považuje za ten pravý životní styl.
  2. Pro mne osobně to neni žádná výzva. Nedělá mi problém nepít vůbec žádný alkohol i několik měsíců, bez ohledu na to, zda je únor, nebo srpen.
  3. Lepší je pít jen opravdu příležitostně a nehledat příležitost každý den. Myslím, že právě požívání alkoholu se stává principem a normou pro každodenní život a to už jistě nic pozitivního nepřináší.

    Je otázkou jak se na to dívá celá společnost a jak se to hodnotí v ní.Va filmech z produkce USA vidíme jak si od rána popíjejí burbon, policajti chodí pravidelně na pivo, bezdomovci pijí víno v krabicích. a levné kořalky. Znám historku od známých v USA, jedná se střední třídu, dobře situovaní. Velká radost v celé rodině, kdy jeden z jejich členů se nechal přesvědčit a na vlastní žádost se přihlásil a zaplatil si protialkoholickou léčbu. Osobně jsem si nevšiml, že by ten člověk pil, já bych ho podle našich měřítek hodnotil jako abstinenta. Rodina to hodnotila jinak. Nepil sice tvrdý alkohol, ani víno, ale zděšení rodiny vyvolalo zjištění, že každý den vypije plechovku piva./O,3l/ Vyvolalo to úsměv na mé tváři. Myslím, že pokud by se takový člověk při takovéto konzumaci přihlásil na léčbu u nás, tak by ho ani nepřijali. Zkrátka jiný kraj, jiný mrav.

aliendrone

Myslím, že tyhle „hurá akce“ jsou spíše ke škodě, než k užitku – podobně jako když benga rozpoutají na silnicích nějakého „Kryštofa“. Chvíli stát mohutně kasíruje, řidiči (NĚKTEŘÍ!!) jezdí opatrněji a vzápětí po ukončení o to více „dohání zameškané“, čímž je celý efekt znehodnocen. Politici a načálstvo bengošů se ovšem mohou „vykázat aktivitou“, což naprostá většina degešů sežere i s navijákem, jen ti s mozkem chápou, jak laciný trik se na ně zkouší. :(

ad 1 – Můj názor je, že se chlastá nejvíc v zemích, kde je obyvatelstvo znechucené či frustrované a „nevidí východisko“, přičemž lemtání je specifickou formou „účinného úniku“. Za vzor může posloužit sovětské (a možná i dnešní) Rusko.
BTW – statistiku vycucanou z prstu umí sesmolit KAŽDÝ! NIKDY neuvěřím, že Rusko ohledně konzumace alkoholu na hlavu by mohlo chybět v první trojce – je vidět, jak jsou autoři akce málo světaznalí, spíše doslova pitomí!

Nesmíme zapomínat, že v konzumaci alkohou nám NEZANEDBATELNĚ pomáhá skupina gastarbeiterů (především z bývalého SSSR), kterých tu je podle našich „odborníků“ statistiků cca 500 000, ve skutečnosti přinejmenším dvojnásobek – to je celkem VYSOKÉ číslo a kdo neviděl „Rusa v akci“, neuvěří KOLIK člověk dokáže vychlastat za den a ještě při tom relativně fungovat!

ad 2 – k tomu jsem se vyjádřil výše – je to přinejmenším k ničemu, ne-li přímo kontraproduktvní – na to se musí systematicky.

ad 3 – Nejsem odborník, ale z toho co kolem sebe vidím mi to přijde MNOHEM rozumnější.

K „Mnozí pijí, když je jim smutno, jiní, když se chtějí radovat.“ bych dodal jen, že MNOZÍ pijí, protože jsou již psychologicky závislí (nedokáží se bavit bez podpory alkoholu) a je DOST takových, kteří i fyziologicky!

Nic proti chlastu, sám jsem v mládí (hlavně na vojně) lemtal téměř 1. ligu, ale podobné hovadiny jako tato akce či jako „nápisy a obrázky na cigaretových krabičkách“ ukazují jen míru zhovadilosti a pokrytectví tohoto systému – "Ano, nechlastejte, nekuřte, ale PŘEDEVŠÍM nám vyvalte vaše prachy formou hyperlichvářské spotřební daně! :(

hapiky

Alkohol, stejně jako oheň, voda apod. je dobrý sluha, ale zlý pán. Umí povznést náladu, ale také člověka zničit.
Šťastný člověk, který jej dokáže užívat k svému prospěchu, nebo i malém množství k inspiraci.

iceT

Mám suchý celý rok, i minulý rok, i další minulá léta, když zapomenu na návštěvu knajpy s bratrem. Nemám potřebu požívat alkohol denně ani o víkendech. Na Streamu jsem zahlídla pořad 30 dní bez alkoholu, ale přece nepotřebuju nějakou stupidní výzvu, abych se alkoholu zdržela. Ti lidi v tom pořadu to popisují, jako by to snad bylo hrdinství, ale alkohol je bohužel denním partnerem, stejně jako třeba chleba.

dudu

Už jsem zde zmínil, že kvůli ztrátě apetitu téměř půl roku požívám alkohol zcela sporadicky. Hlavním pozitivem abstinence je fakt, že z myšlenek vymizelo pnutí a celkově se cítím mnohem uvolněněji. Subjektivně se snad zpomalil i čas.

Conchus

To jsou všechny neodpovědné kecy. Piji již 65 let, ale pozor: rozvážně a pravidelně. Hlavně, spát chodím střízlivý. Asi suchého února nebudu měnit zvyky. Že Češi moc chlastají je populismus.

led

Zo zdravotného hľadiska by to bol prínos, ale…
Z ekonomického hľadiska by boli zo straty výroby, distribúcie a predaja alkoholu veľké straty aj pre štátnu kasu a množstvo ľudí bez práce. Jeden z najväčších finančných ziskov je práve a nerestí, fajčenia a konzumácie alkoholických nápojov.
Spomeňte si, čo napríklad spustila Prohibícia v USA. V rokoch 1914–1933 bola postupne uplatnená v USA, severských štátoch a v Rusku, väčšina štátov však od nej odstúpila.

orestez

U Čechů platí suchý únor, v březnu potopa. Není teď v jiných zemích důležitější marketingová idea Fabulous February? Kdy jindy, než za živa?

orestez

„Kromě toho mě zajímá, zda se i u některého odpovídajícího, pokud se objeví, od této doby změnil názor na tuto akci“: Stalina, Brežněva, Jelcina nebo kumpány s Havlem jsem zde neviděl. Tak nevím, proč se zrovna tím útočí na lid. Jako by se zrovna mládež nechala inspirovat dospělou dokonalostí. Když je pro ně každý otec je č a každá matka p. Víte, co je nonkonformita.

hapiky

Kepler: Vlivem Gorbačovovi prohibice z roku 1985 se rusové zdokonalili v pálení samohonky. Ta není ve statistikách brána na zřetel.

annas

Přece statistika je přesný součet nepřesných čísel.

aliendrone

:D :D :D – nejlepší komentář ke statistice za poslední rok! ;) :)