hapiky

Věříte tomu, že Hyperloop může být dopravní prostředek budoucnosti?

Když by měl jezdit (nebo lítat na vzduchovém polštáři?) 1200km/h, tak třeba na městskou dopravu moc vhodný nebude.

Nejlepší odpověď
annas

Četla jem o něm. už mnohem dříve, když měla tato rychlodráha spojovat Bratislavu s Vídní

Pvní evropský systém Hyperloop měl být na Slovensku, ale bude „vo francúzskom Toulouse.“

"Vybudovanie Hyperloopu je nie len nákladné, ale takisto je preň potrebné nájsť vhodné miesto. V ideálnom prípade by mal spájať viacero veľkých miest, ktoré medzi sebou budú vzdialené len niekoľko desiatok či stoviek kilometrov.

Rychlodráhy napokon aj vznikli mimo Európy. Jedna z nich je umiestnená pri meste Las Vegas, druhá zas v štáte Kalifornia. Tretia dráha napokon nebude spájať Viedeň s Bratislavou.

Firma HTT ju začala stavať vo francúzskom Toulouse. Testovaciu dráhu firma v dvoch fázach. V prvej najprv zostrojí uzatvorený 320-metrov dlhý tunel ešte počas tohto roka, v druhej, do konca roka 2019 tunel rozšíri na dĺžku jeden kilometer a umiestni ho na 5,8 metra vysoké piliere. Prvých pasažierov bude firma schopná prepraviť až o niekoľko rokov neskôr, po tom, čo uskutoční viacero testov, vrátane testu kapsuly, ktorú v súčasnosti konštruuje firma v Španielsku." atd.

https://vat.prav­da.sk/technolo­gie/clanok/466753-prvy-europsky-hyperloop-nebude-na-slovensku-ale-vo-francuzskom-toulouse/

Zda věřím? Možná ano, ale mě se to už určitě netýká. Navíc bych v dlouhém tunelu neměla příjmený pocit. Zřejmě je už i nebe přeplněné, na zemi se snad ještě místo najde, kdo to ví? ¨

Dne 10. 12. 2018 se ve zprávaách STUDIA 6 ČT objevila informace, že byl prvnío tunel byl dnes spuštěný v kalifornském Hawthornu.

V článku z 23. 10. 2018 se uvádí toto datum jako předpoklad, takže ten se splnil.

https://tech.ih­ned.cz/c1-66305570-elon-musk-oznamil-oficialni-datum-spusteni-prvniho-tunelu-pro-hyperloop-planuje-oslavy-a-projizdky-pro-verejnost-zdarma

Další odpovědi
Edison

U podobných vysokorychlostních systémů začínáme narážet na omezení únosným zrychlením, tedy přetížením. Nutností by tedy bylo vyřešení tohoto problému.

Kepler

Pro městskou nebo příměstskou dopravu Hyperloop není určen a není to na principu vzduchového polštáře. Jde o pohyb ve vzduchoprázdném tunelu. Jsem tím nápadem nadšený a pevně věřím, že se prosadí. Už proběhly první úspěšné provozní zkoušky. To je revoluce! Letecká doprava se postupně stane archaismem, škoda, že se toho už nedožiju.

Dochy

Myslím, že se k tomu během pár let dopracujeme. Potenciál tam podle mně je. Když jsem se s taťkou bavil na téma problémů v dopravě ještě jako kluk, víceméně z toho podobné řešení vyplynulo. Na krátké tratě to moc nebude, nevyplatí se to kvůli režii.
Výhody: rychlost, provozní náklady (odpadne významná část tření), ekologie (odpadne snad spousta mrtvolek kolem železnic)
Nevýhody: Náklady (tubus, energie pro vakuum, odčerpávání pro každý vlak vstupující či vystupující z tunelu), bezpečnost (co se stane při poruchách a haváriích), někteří lidé budou těžce snášet už i jen představu že budou někde zavřeni (může být o něco horší než v metru)

aliendrone

Hned jak budu vědět, co to je „Hyperloop“ (odkaz), tak se pokusím odpovědět. ;) :D :D