Avatar uživatele
Registrovaný

věříte tomu ja jsem četl že se nějaký muž dožíl 250let je to na wikipedii

Doplňuji:
Li Ching-Yun za dobu svého života pohřbil 23 manželek a vychoval 180 potomků, než v roce 1933 zemřel. Sám shrnul tajemství své dlouhověkosti do následujících pravidel. Udržovat si klidné srdce, sedět jako želva, chodit čile jako holub a spát jako pes. Tyto myšlenky si Li přinesl od válečníka Wu Pei-fu, u kterého se učil tajemstvím dlouhověkého života. Jeho dieta byla založena především na rýži a víně.

Z pochopitelných důvodů není moc informací o mládí a dobách, kdy byl Li ještě mladší. Dle dostupných záznamů se narodil a umřel v jedné čínské provincii. Ve svých deseti letech už byl gramotný a cestoval po Tibetu, Mandžusku a jiných lokalitách a zabýval se sbíráním bylinek. Ve sběru a následném prodeji pokračoval zřejmě dalších sto let. Jak uvedl magazín Time, měl v tomto období na pravé ruce až 15 cm dlouhé nehty. Podle zachovaných svědectví ovšem Li nepůsobil dojmem starce a jeho fyzický vzhled odpovídal osobě o desítky let mladší.

Na první pohled je tedy tento příběh těžko uvěřitelný. Dokumenty, které si sám Li Ching-Yun vedl, hovoří o roku narození 1736 - úmrtí by tedy nastalo v 197 letech. V roce 1930 ale profesor čínské univerzity našel záznamy „dokazující“, že se Li narodil už v roce 1677. Podle těchto dokumentů čínská vláda oficiálně blahopřála Limu již k stopadesátým a dvoustým narozeninám. Je možné, že by Li zapomněl na své narozeniny, nebo aby se jednalo o jinou osobu stejného jména. Pokud by vše bylo dle pravdy, překonal by dosavadní rekordmanku Jeanne Louise Calment, která se dožila 122 let, o více než 130 let.

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Věřím tomu, žes to četl a že článek existuje.
Délce věku však nevěřím, je vypočítána z nepodložených údajů a v současné době, přes veškeré snahy není možné takového věku dosáhnout.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

No jestli jsi to četl na české wiki, tak tam je možné úplně všechno.


Avatar uživatele

Jasně že věřím. A byla tam perníková chaloupka a jestli neumřeli, tak tam šťastně loupou perníček dodnes, viď?
To bude něco podobného jako s Metuzalémem. Proč se pořád má někdo potřebu hrabat v něčem, co jde jen stěží dokázat? Když jde určit stáří obrazu, tak proč pod mikroskop nestrčili celého slavného rekordmana, aby zjistili, jak to vlastně je se stářím jeho organizmu? Věda je neuvěřitelně daleko, ale takovéhle pohádky se pořád objevují. Každopádně to byl krásně dlouhý život, ať trval 150 nebo 250 let.


Avatar uživatele
Bronzový

Tomu já nevěřím, tipla bych maximálně okolo těch 130-140 let, ale přes 250 - to není možné. Spíš mi přijde, že je to fáma, kterou se určitá skupina snaží potvrdit, aby se zvýraznila.


Avatar uživatele
Bronzový

Já bych se přikláněl k tí variantě, že se narodil v roce 1736. Pravda to být může protože se vedou dohady, že někde v Himalájích mohli žít lidé i 300 let staří.
Doplňuji:
k té, překlep.


Avatar uživatele
Zlatý

Bez ohľadu na to, či je to pravda, Li Ching-Yun sa mohol dožiť takého veku len vďaka tomu, že sa neživil prácou svojich rúk - "měl v tomto období na pravé ruce až 15 cm dlouhé nehty. Podle zachovaných svědectví ovšem Li nepůsobil dojmem starce a jeho fyzický vzhled odpovídal osobě o desítky let mladší." Tak by asi pracujúci človek v starobe nevyzeral. Skôr by som sa klonila k povestiam (otec, syn a vnuk rovnakého mena).
"Udržovat si klidné srdce, sedět jako želva, chodit čile jako holub a spát jako pes." má na to súčasný človek vôbec čas, ak chce prežiť?
Možno by bolo zaujímavé čítať jeho denník.
Žeby to bol pokračovateľ dlhovekých patriarchov?
Matuzalem a jeho 969 rokov
Na knihu Genesis sa vačšinou pozerá ako na prameň viery, málokedy ako na historický prameň. Hlavne jej prvé kapitoly sa považujú za ahistorické. Raj, dlhovekí patriarchovia, obri atď, to všetko predurčuje, aby sme 1. knihu SZ zaradili medzi mýtý a legendy. Ale len zdanlivo. Hlavne 4. a 5. kapitola má veľkú výpovednú hodnotu, a može byť kľúčom k pochopeniu najstarších dejín ľudstva.
Jedno je isté, tak, ako sa od biblických čias priemerný život skracoval, v posledných dvoch storočiach i dnes sa opäť predlžuje (viď aj zákonom stanovený odchod do dôchodku).


Avatar uživatele
Registrovaný

Číňané jsou zvláštní rasa... Nikdy nevíš, čím tě překvapí. I když Činu procestuješ skrz naskrz, nikdy neodhalíš, to co chceš :-D


Avatar uživatele
Stříbrný

jakýkoliv lidský mozek po 150-160 letech "odpadne", jeho tkáň nemá větší životnost, takže jestli to nebyl mimozemšťan, nevěřím

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Aktuality a zábava

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Aktuality a zábava

Zlatý Drap 4946
Zlatý hanulka11 2790
Zlatý led 2677
Zlatý briketka10 2418
Zlatý annas 2075
Zlatý quentos 1639
Zlatý iceT 1552
Zlatý tom004 1522
Zlatý marci1 1506
Zlatý mosoj 1496

Zobrazit celkový žebříček

Kategorie otázek

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.