zjentek

Vejce, pokud plavou, již nejsou vhodná ke konzumaci?

Říká se to, ale co je na tom pravdy? Čerstvá vejce patrně leží u dna, když je ponoříte. No ale pokud vám vejce plavou a vy je potom přesto rozklepnete (nebo třeba rozlousknete, tomáš fuk), tak je často od čerstvých vajec nerozeznáte. Voní stejně, mají stejnou strukturu, chutnají stejně, tváří se stejně…

Tak je to je s těmi vejci ve skutečnosti? Plavou, neplavou… A co když vajíčka ve vodě teprve zvedají zadečky?

Nejlepší odpověď
annas

Co radí odbborník.,

Čerstvé vajíčko ale poznáte, i aniž byste ho rozklepli: Na svém širším konci má totiž každé vejce vzduchovou bublinu, čerstvé docela malou, ale jak vajíčko stárne, bublina se zvětšuje.

K úspěšnému provedení testu tak stačí ponořit jej do sklenice s vodou: Pokud zůstává ležet u dna, je superčerstvé, jestliže se staví na špičku, ale neplave ke hladině, uplynul od snášky asi týden, a pokud vyplavalo docela, doba jeho použitelnosti co nevidět vyprší." atd.

Zdroj: https://www.li­dovky.cz/relax/do­bra-chut/jak-poznat-cerstva-

„Vajíčka na několik způsobů. Znáte je všechny?“
https://hobby­.instory.cz/705-vajicka-na-nekolik-zpusobu-znate-je-vsechny.htmlvejce-sefkuchar-poradi-zarucene-triky.A120418_143­117_dobra-chut_glu

Vejce můžete použít, ale tam, kde se déle peč či vaří a nejíte žloutek „polosyrový“, nebo se bílek rozteče při vaření. Vejce samozřejmě nesmí zapáchat.

Pokud je vejce čerstvé a vaříte je natvrdo, špatně se loupe. Třeba pro přípravu ztracených vajec zase potřebuje mít vejce co nejčerstvější.