Tonda Káňa

Je obecně nebezpečnější chytrý, nebo hloupý člověk?

Když nad tím tak přemýšlím, tak za mě je to nerozhodně. Protože blbec může být tak blbý, že něco špatně pochopí a hned třeba zaútočí, pokud se jedná o nějakého zločince – třeba mě chce okrást a já mu něco řeknu, co on si to špatně vyloží a schluss. Zase inteligentní člověk může manipulovat a udělat také pořádnou neplechu – mnohdy větší, než člověk blbý. Ale blbý člověk je díky nízkému intelektu mnohdy absolutně nepředvídatelný, což ho dělá často velmi nebezpečným – u hloupého člověka nemůžeme predikovat jeho chování na základě racionality, uvažovat tak, jak by inteligentní člověk uvažoval…

Samozřejmě záleží vždy na dané situaci, ale obecně se dá dle mého názoru říct, že jde o remízu v rámci nebezpečnosti. Co si o tom myslíte vy?

Nejlepší odpověď
da ny

Tondo,
život a filozoficky zaměřené otázky, nejsou „jasné a jednoduché“, jako matematika 😉
Nemívají ani logiku, logické závěry.!!!
Od hloupého člověka, pokud je vznětlivý (opilý), může hrozit, zmíněné fyzické ohrožení. Někteří „hloupější“ lidé, jsou i bezelstní a poznámka /výtka jim ani nedojde…., nebo poslechnou, dají si říci 😉
Ne každému vyletí pěst nebo ruka snožem.

„Ale blbý člověk je …. mnohdy absolutně nepředvídatelný, což ho dělá často velmi nebezpečným – u hloupého člověka nemůžeme predikovat jeho chování
**na základě racionality, uvažovat tak, jak by inteligentní člověk uvažoval…“ **=¬>
TAK, TADY SE MUSÍM POUSMÁT! 😉
Sice se říká, že srážka s blbem je nebezpečná a, že urazit nás může jen inteligent…
ALE,
když pomineme možné fyzické násilí „Vašeho hlupáka“. VĚŘTE, že RACIO inteligentního
a chytrého člověka je MNOHEM NEBEZPEČNĚJŠÍ, než se Vám asi zdá,
S grácií i chladnokrevně, Vás snadno připraví o vše. O city, o lísku, o majetek, o firmu, o zdraví a o rozum. … :

Možná hloubáte a přemýšlíte, (kladete některé dotazy), tak trochu na plano…..

Další odpovědi
zjentek

My lidé v sobě máme všechno, Tóňo, my lidé v sobě máme všecko 🤷‍♂️🤷‍♂️🤷‍♂️

Teď jde jen o to jak to z nás leze ven, jaké jsou ty podněty a jaxe na jejich základě tomu čemu chce 🤨

Drap

Myslím, že takové hodnocení je nesmyslné. Pokud bych měl přesto určit, tak ten nebezpečnější bude ten hlupák,
Určit nelze, protože neznáme hranici mezi chytrostí a hloupostí. Kdo ví kdy se mění chytrák na hlupáka a opačně. Myslím že žádnou tabulku , či normu na to nelze zavést, takže vždy to bude pouze subjektivní hodnocení.

marci1

Italský profesor ekonomiky Carlo Cippola napsal v roce 1976 svoji útlou knížečku o základních zákonech lidské hlouposti. Zcela neotřelým způsobem definoval lidskou hloupost a pět základních zákonů, kterými se řídí. Lidi dělí do čtyř skupin a přesvědčivě argumentuje, která z nich je nejnebezpečnější.
Podle Cippolovy eseje se lidé dělí do čtyř základních kategorií: člověk inteligentní, lupič, prosťáček a hlupák. Člověk inteligentní jedná tak, že ze svého chování má zisk on i druzí, lupič způsobuje škodu ostatním a sobě zisk, prosťáček sobě škodu a ostatním zisk a hlupák sobě i ostatním škodu. Shrneme-li předešlé kategorie, první tři skupiny lidí kumulují zisk, který zůstává ve společnosti, zatímco hlupáci ho ničí vždy, proto jsou nejhorší. To je základní myšlenka celé Cipollovy eseje.
😄

Lurius

Všichni představujeme pro někoho nějaké nebezpečí a je jedno kdo jsme, ale hloupý člověk může být nebezpečný i sám sobě, aniž by to věděl

Filip84

Balada o dělu #56. 🙄

Blba stačí nepřipustit si k tělu, vyřadit z okruhu, pak nemůže jakkoli škodit. Inteligentní člověk může škodit vždy, bude-li chtít, když na to přijde, dokáže opravdu připravit (téměř) o všecko.

Tím končí celé „dillema“. 🙈

zjentek

Dementus, Tóňa zde položil celkem 39 otázek, tak jaká „balada o dělu heštek 56“, zase??? Lži lži lži… Pořád dokolečka, dokola! 🤦‍♂️🤦‍♂️🤦‍♂️

plebs

Jak kdy a kde může se hlupák chytře dostat ke korytu a tam předvádí svoji blbost.
Hlupák ignoruje potřeby ostatních, skáče do řeči trvá na své pravdě, neustoupí ze své pravdy, agrese hněv místo diskuze a hlavně má v hromosvodu přesvědčení že je lepší.
A to bez ohledu zda je mladý nebo starý, vzdělaný nevzdělaný, úspěšný neúspěšný případně pohledný nebo nepohledný.

Tonda Káňa

da ny: Já taky píšu, že inteligentní člověk může člověkem manipulovat a připravit ho o vše. ale hloupý člověk může být často nebezpečnější tím, že vše holt chápe špatně…

da ny

Tondo, to je také jen částečná pravda. Tam pak hrozí spíše ta fyzická
újma, když je od rány.
Někteří „hloupí spoluobčané“, jsou, ale pěkně „vyčůraní“.
Jenže,
znám, vím o lidech vzdělaných(in­teligence), kteří jsou hloupí.
Mají užší záběr… Také by si potřebovali přešlápnout,
když si stojí na kabelech… :/ Některé věci pochopí „po svém“, nebo jak umí, chtějí.
Jsou/nejsou nebezpeční. Jsou/nejsou zákeřní. Zjištní, nenasytní či mstiví.
Fyzickou ránu neuštědří osobně, nůž nevytáhnou, nebo mačetu.
Oni si někoho zjednají a o firmu společník, snadno připraví..
Nebezpečné jsou obě skupiny. Na straně těch „chytrých“ je nebezpečí
mnohem vyšší. Pro jednotlivce a pro společnost také (finančně)..

da ny

A to pro společnost/občany, jsou ty finance, někdy to nejmenší…
Tam jde právě i o ty manipulace.

zjentek

Tóňo, obecně je lidstvu nebezpečnější STATEČNÝ občan! Zbabělec je naopak nebezpečný pouze hrstce, pouze statečným. 👊😐

zjentek

Tóňa ale chápeš to, ne? Statečný je nebezpečný zbabělcům no a zbabělců je plná společnost, neboili ve společnosti plná řiť. No a těmto srabíkům stateční vadí, to chápeš, ne? No a vlastně proto se lidstvo snaží tu hrstku statečných vyhubil. Dobře to demonstruje třeba vztah zjenteka a Filipa dementuse tady na webu. Jde o typický příklad, kdy dementus zbaběle PŘESNĚ VÍ, kde je jeho místo ve společnosti tak, aby mu od ní nic zlého nehrozilo a přežil v ní, i kdybys spolu svorně vyhubili celý krásný, mateřský, životadárný Vesmír! Tak teď už chápeš souvislost, ne? Pro opravdové hrdiny je sdílený život ve společnosti RIP, no, prostě RIP, pochop… Chceš-li s vlky víti, musíš se nejdříve titulem Tondus Arcidementus pyšniti! 🤷‍♂️🤷‍♂️🤦‍♂️

Tonda Káňa

A statečného člověka definuješ jak? Jako že se třeba nebojí postavit systému a okolí?

Jako vyhubit bych neřekl, to už je moc konspirační. Pravdou ale je, že dementi by se často lidi v opozici, těch chytrých, nejradši zbavili… 😑

zjentek

…Honositi 😉