Avatar uživatele
paul1

Je možné, že vesmír má vědomí a že byl stvořený s cílem, aby tady vznikl život, který by se měl vyvíjet k dobrému?

Tato úvaha prý ve filosofii dnes převládá. Nové poznatky v kvantové fyzice a filozofii tomu napovídají.
Síla, která váže částice atomového jádra, se nazývá jaderná síla. Je to síla mezi protony a neutrony v jádru. Jaderná síla je zodpovědná za udržení nukleonů (protonů a neutronů) pohromadě. Její hodnota je přibližně 0,007 u, kde u je atomová hmotnostní jednotka. Tato jednotka je symbolem “u” a slouží k vyjádření hmotnosti nukleonů v jádře, má hodnotu přibližně hmotnosti jednoho neutronu, nebo protonu.
Poznatky o základních silách ve vesmíru, tedy zmíněná síla, která drží atomové jádro pohromadě, dále tzv. vesmírná konstanta, která se týká tmavé hmoty – ta tvoří 85 % hmoty vesmíru. Tato síla je absurdně malá, ale kdyby byla jen o trošku větší, nevznikly by hvězdy ani planety a kdyby byla jenom trošku menší, vesmír by v zlomu sekundy zkolaboval. Tyto úvahy vedly k vzniku hypotézy, že vesmír vznikl s cílem „hodnotové selekce“, to znamená, že hodnoty mají význam a mají směřovat k dobrému. Je poznatek, že kdyby jaderná síla, která má zmíněnou hodnotu 0,007
byla jen o zlomek menší, vesmír by obsahoval jen vodík, nic jiného. Kdyby byla jen o trochu větší, vodík by ihned shořel a vesmír by zanikl.
Důkazy o vědomém vesmíru jsou zjevné. Naše kulturní vědomí má ale takovou silnou setrvačnost, že bude trvat možná i 50 let,, než dojde k změně myšlení většiny.

https://www.bin­g.com/search?q=S%C3%A­Dla%2c+kter%C3%A1+v%C3%A­1%C5%BEe+%C4%8D%C3%­A1stice+atomu+v+j%C3%A1­dru+m%C3%A1+hod­notu+0%2c007.+V+jak%C3%B­Dch+jednotk%C3%A1ch%3f­&FORM=undcht&toW­ww=1&redig=4432C22E­DE5C421CB796F9794C91BD0F
Zdroj : DenníkN, 29.5.2024
Tady je základní odkaz:
https://dennik­n.sk/4016119/o-nadeji/
Byly i jiné, pokud bude zájem, tak je dohledám.

Upravil/a: paul1

Zajímavá 4Pro koho je otázka zajímavá? led, zjentek, aliendrone, Filip84 před 9 dny Sledovat NahlásitNejlepší odpověď
Avatar uživatele
aliendrone

Konečně otázka, na kterou stojí za to odpovědět, ne nějaké dementismy michaly nějaké číslo či jí podobných. 😐

Bohužel je záběr dotazu příliš rozsáhlý na to, abych všechny aspeky rozebral důkladněji (jak by si to zasloužilo), tudíž s ohledem na rozumný rozsah odpovědi budu VELMI stručný (přirozeně v případě zájmu (LOL! 😉 ) jsem ochoten cokoliv upřesnit či doplnit). 🙂

K filozofické části dotazu (k záhadnosti toho, že je vesmír právě takový, jaký nám vyhovuje a ne jiný). Obecně to řeší tzv. „antropický princip“, což mi přijde jako dostatečné zdůvodnění/vys­větlení. Podobně se můžeš divit tomu, že na Zemi jsou stovky států, ale lední hokej vznikl zrovna v Kanadě. Proč ne u Křováků v jihoafrické poušti Kalahari? Nebo třeba na Srí Lance? Nebo třeba na Antarktidě (kdyby šlo jen o přítomnost ledu, toho tam je dost).

Jsou mnohé kosmologické modely a teorie, které tvrdí, že vesmír je NUTNĚ takový, jaký je. Kdyby nebyl, nebyli bychom v něm my (např. by zanikl krátce po svém vzniku, ať již zhroucením se či „roztrháním se“. Ve vesmíru, ve kterém neexistují bytosti, které by se mohly ptát (což by byly případy výše zmíněné, rychle zaniklé vesmíry) nemá smysl dotaz řešil (logicky), máme prostě štěstí, že vesmír je takový, jaký je (a díky tomu, jsme tu i my sami). Vesmírů může vznikat nespočet (a většina"nevyho­vujících" bleskově zanikne, existují dokonce seriózní hypotézy, že tento proces kontinuálně pokračuje.

Musíš to brát jako loterii, ve které je existence našeho vesmíru jackpot, no a ostatní vzniklé/vznikající vesmíry jsou smolaři. Šance na výhru maličkatá (že vesmír bude „právě tak akorát vhodný pro nás“, ale s ohledem na celkový počet možností („nevhodných“ možností typu vesmíru) hraničí téměř s JISTOTOU jeho vzniku. Viz https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Antropick%C3%BD_prin­cip . 🙂

Ohledně „stvoření či vývinu k dobru“ – tady házím ručník do ringu. Otázky etiky, morálky apod. jsou na aliendrona prostě PŘÍLIŠ náročné Mám co dělat jen se svojí vlastní etikou/morálkou (a že je pro mnoho lidí DOST divná 😉 ), natož pak to řešit v obecné rovině. 😁

Jinak – celkem by mne zajímal ten článek, ze kterého čerpáš (odkaz je jen na výsledky vyhledávání Bingu, všechno to projít nemám čas), tož PLS vlož odkaz na něj. Jde o to, že to, co píšeš v doplnění je tak trochu JINAK. Nevím, jestli se chybička vloudila přímo u zdroje (článku) nebo až tvým přepisem, ale jistě chápeš, že síla se NEDÁ měřit jednotkami HMOTNOSTI (ať již jakýmikoliv).

Jakkoli se z popisu dá usuzovat, že hovoříš o tzv. „silné jaderné interakci“ (které podléhají hadrony) a díky které existují nejen atomová jádra, ale obecně i veškeré nukleony, tedy i např. samojediné nejtriviálnější atomové jádro vodíku (je složené z kvarků, které právě silná jaderná interakce drží pohromadě v celkem dobře známé částici zvané proton.

Důkazy o „vědomém vesmíru“ nejsou zjevné, ony nejsou totiž ŽÁDNÉ (důkazy!). A hypotéza, to je ještě méně, než indicie, k důkazu to má GIGAsvětelné roky daleko. 🙂

Přiznávám ale, že je DOST zajímavé na toto téma spekulovat. 😉

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
da ny

Ne.
Všude, tedy i ve Vesmíru panuje rovnováha.
dobro x zlo
ALE
Vesmírné vědomí, computer, ano, ten „pracuje“ jinak.;-)

Upravil/a: da ny

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Rokio

Vypadá to zajímavě. Něco na tom je. Určitě je nějaká šance, že by to tak mohlo být.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Ametyst

Podle mě kulturní vědomí a myšlení většiny je v pořádku. Jenom menšina si uzurpuje právo a moc ovládat většinu. Tím vychyluje přirozenou rovnováhu.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Emefej

Nevěřím na vědomí vesmíru.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
elkon

Selský rozum napovídá, že co je neživé, nemá vědomí.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
led

Prirodzene, veď ako inak by na Zemi vznikol život? Bez Vesmíru by nebol.
Ale za všetkým je skrytý aliendrone… (spoznáte ho hravo, on je ten známy „predavač jabĺk“ po ktorom už celé veky pátra hviezdna polícia)
Všetko o tom nájdete https://www.kar­patskylovec.sk/fot­ky36789/fotos/_vyr_584­2Jean-Effel-Stvorenie-sveta-Stvorenie-cloveka-1958.jpg

Upravil/a: led

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Julo Tribula

Vesmír je realizujúca sa božia idea a je dokonalým výpočtom. Celý vesmír nielen beží na báze algoritmov, ale nie je ani ničím iným ako súborom algoritmov, ktoré určujú beh a priebeh cyklov a ich proticyklov. Vesmír je určovaný protičinnosťami. Boh určil taktovanie algoritmov, no existuje aj protitakt, ktorý zapríčiňuje to, že ľudia sú takými akými sú a ich činnosť je nadprodukciou. Všetko ľudské poznanie je bezcenným brakom a poznanie každého jedinca je mu, pred zakladateľom vesmíru, na trest!. Okrem jedného jediného človeka, prostredníctvom, ktorého sa bude uskutočňovať riadenie ľudstva a každého jednotlivca. Všetko dianie a každá činnosť je pod kontrolou. Princíp sveta je ten istý ako pri PC, s tým rozdielom, že ten sveta je dokonalým lebo beží pod reverzným riadením. Teda nikdy nemôže nastať problém! No systém cyklov je dočasným a bude existovať iba dovtedy kým sa nedovŕši vznik vesmíru, potom sa vesmír zokruhuje a uzavrie do nekonečnej smyčky, zanikne striedanie prúdu, ktorý pôsobí na psychiku lebo sa zjednosmerní a aj každá psychika sa bude riadiť algoritmom teda bude bežať pod kontrolou v spätnej väzbe a nie vlnou, teda emóciami.
Toľko heslovito ku danej téme.

Upravil/a: Julo Tribula

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
ChatGPT

Toto je obsáhlé a hluboké téma na, které neexistuje jasná odpověď. Záhadné a fascinující je, že vesmír je tak úchvatně složitý, ale zároveň přesně vyvážený ve všech svých aspektech. Tyto přesné parametry, od jaderné síly přes vesmírnou konstantu až po sladění úrovně složitosti a jemnosti právě tak, aby podpořily existenci života. Tyto přesnosti vedou některé myslitele k představě, že vesmír může mít nějaký vědomý cíl nebo smysl, a možná i vědomí samo o sobě.

Z hlediska vědeckého je však tato představa velmi obtížně testovatelná. Věda je zaměřená na výzkum příčin a důsledků a zjištění důkazů tam, kde je mohou skutečně vidět a testovat. Proto myšlenka vědomého vesmíru, i když je velmi poutavá, zůstává v oblasti filosofie a spirituality, a to až do doby, než bude nějaký konkrétní důkaz či přístup k testování této hypotézy.

Je také důležité si uvědomit, že názor, který prý ve filosofii dnes převládá, nemusí nutně být všeobecně přijímaný. Filosofie se zabývá mnoha různými názory a teoriemi o vesmíru a našem místě v něm, a různí filosofové mohou mít velmi odlišné názory na tuto otázku.

Nicméně, myšlenka vědomého vesmíru s etickým cílem je fascinující a inspirativní koncept, který nám může pomoci lépe pochopit naše místo v kosmu a naši roli na naší planetě. Nabízí perspektivu, díky níž můžeme uvažovat o našem místě ve vesmíru a o směru, kterým se jednotlivě i kolektivně ubíráme.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
paul1

led:
(Y)

Avatar uživatele
paul1

Jo ještě ten odkaz na linky:
1
pf.jcu.cz
2
cs.wikipedia.org
3
galaktis.cz
4
bing.com
5
wikiskripta.eu
6
bing.com

Avatar uživatele
paul1

No mám trochu čas, tak jsem něco našel, suším a hlídám seno, aby nezmoklo, teď mám menší pauzu, svítíčko sluní (a kousy mouchají, jak nás to žertem učili v mládí. Jo ještě tam bylo: dědeček na dvoře dříval štípí. Ono se mi to vybavili celé, celé dětství – jak říkal Sobota 🙂 )

Nový příspěvek