Avatar uživatele
paul1

Jak se orientujete v třídění odpadu?

V naší obci třídíme odpad do kontejnerů, ale i do plastových pytlů. Firma, která odpad odebírá, nám dodává žluté (na plasty) a modré (na papír) pytle. Také máme seznam odpadů, který patří do modrého a který do žlutého pytle. Vzhledem k mému věku, musím občas, než něco vyhodím, kouknout do seznamu, aby se nezmýlil. Trochu mi vadí např. batva tetra obalů od mléka, která je modrá, ale nepatří do modrého, ale do žlutého pytle. Nebylo by už načase, aby barva na obalu, který patří např. do žlutého pytle, byla nějakým vhodným způsobem vyznačena od výrobce přímo na obalu?

Zajímavá 3Pro koho je otázka zajímavá? annas, marci1, hapiky před 900 dny Sledovat NahlásitNejlepší odpověď
Avatar uživatele
Kepler

Recyklovatelný odpad poznáme podle značky – zelených šipek do trojúhelníku. Ale zrovna ty kartónové obaly na nápoje nejsou plnohodnotně recyklovatelné, protože obsahují vrstvy z plastu, kovové fólie i papíru. V takovém případě jsou šipky černé a jedná se o downcycling. Takový materiál se zpravidla hází do směsného odpadu. Materiál obalu, tedy sklo, plast, kov, papír, apod. snad rozezná i laik. Navíc na odpadových nádobách bývá upozornění, že ty a ty odpady sem nepatří. Více zde: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Recyklace

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
marci1

Docela dobře. U nás je třeba přímo na kontejneru obrázek toho, co tam patří a poučení, co tam nepatří. Oranžový nemáme a do žlutého u nás patří i nápojové kartony a konzervy.
Chcete si zkusit udělat kvíz o tom, jak umíte třídit nápojové kartony a co o tom víte? Já: 10 správných z 10. 🙂
https://www.sa­mosebou.cz/ex­tra/pribeh-kartonu/#quiz

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Ametyst

Nic se nemá přehánět. Je to jen odpad, a firmy, pro které třídíme, nás za to neplatí. Ba naopak zdražují. Co stojí za to třídit jsou kovy a sklo.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
dubraro

Kartony od nápojů nepatří ani do papíru ani do plastů. Buď jsou na ně zvláštní nádoby, zpravidla oranžové, nebo do směsného odpadu.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
hapiky

Bylo by skvělé, kdyby na každém obalu bylo napsané, kam, či do kterého kontejneru onen obal patří.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Rokio

Tak průměrně. Třídím papír a plast.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Avatar uživatele
paul1

K třídění obalů Tetra Pak: U nás oranžové kontejnery nemáme. Obaly od TetraPaku (mléko, šťávy, smetana atd.) se dávají do žlutého kontajneru. To samé platí pro třídění v domácnostech, kde máme jen modré a žluté pytle. V návodu je výslovně uvedeno, že TetraPak patří do žlutého pytle. Pytle zavedli u nás proto, že se tím vytřídí více odpadu, každému se nechce s každým obalem atd. chodit do kontejneru. Obec má na vytřídění velký zájem, získává peněžité úlevy snižováním množství směsného odpadu. Jo k zpracování TetraPaku:
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/N%C3%A1pojov%C3%BD_kar­ton

Avatar uživatele
Dochy

Dubraro „Kartony od nápojů nepatří ani do papíru ani do plastů.“ – záleží na odběrateli. Předpokládám, že si to dokáže dotřídit a je to pro něj lepší než investovat do extra kontejneru. Už jsem několikrát viděl na seznamu u žlutého kontejneru, že se tetrapacky mají strkat tam.

Nový příspěvek