paul1

Jak se orientujete v třídění odpadu?

V naší obci třídíme odpad do kontejnerů, ale i do plastových pytlů. Firma, která odpad odebírá, nám dodává žluté (na plasty) a modré (na papír) pytle. Také máme seznam odpadů, který patří do modrého a který do žlutého pytle. Vzhledem k mému věku, musím občas, než něco vyhodím, kouknout do seznamu, aby se nezmýlil. Trochu mi vadí např. batva tetra obalů od mléka, která je modrá, ale nepatří do modrého, ale do žlutého pytle. Nebylo by už načase, aby barva na obalu, který patří např. do žlutého pytle, byla nějakým vhodným způsobem vyznačena od výrobce přímo na obalu?

Nejlepší odpověď
Kepler

Recyklovatelný odpad poznáme podle značky – zelených šipek do trojúhelníku. Ale zrovna ty kartónové obaly na nápoje nejsou plnohodnotně recyklovatelné, protože obsahují vrstvy z plastu, kovové fólie i papíru. V takovém případě jsou šipky černé a jedná se o downcycling. Takový materiál se zpravidla hází do směsného odpadu. Materiál obalu, tedy sklo, plast, kov, papír, apod. snad rozezná i laik. Navíc na odpadových nádobách bývá upozornění, že ty a ty odpady sem nepatří. Více zde: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Recyklace

Další odpovědi
marci1

Docela dobře. U nás je třeba přímo na kontejneru obrázek toho, co tam patří a poučení, co tam nepatří. Oranžový nemáme a do žlutého u nás patří i nápojové kartony a konzervy.
Chcete si zkusit udělat kvíz o tom, jak umíte třídit nápojové kartony a co o tom víte? Já: 10 správných z 10. 🙂
https://www.sa­mosebou.cz/ex­tra/pribeh-kartonu/#quiz

Ametyst

Nic se nemá přehánět. Je to jen odpad, a firmy, pro které třídíme, nás za to neplatí. Ba naopak zdražují. Co stojí za to třídit jsou kovy a sklo.

dubraro

Kartony od nápojů nepatří ani do papíru ani do plastů. Buď jsou na ně zvláštní nádoby, zpravidla oranžové, nebo do směsného odpadu.

hapiky

Bylo by skvělé, kdyby na každém obalu bylo napsané, kam, či do kterého kontejneru onen obal patří.

Rokio

Tak průměrně. Třídím papír a plast.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

paul1

K třídění obalů Tetra Pak: U nás oranžové kontejnery nemáme. Obaly od TetraPaku (mléko, šťávy, smetana atd.) se dávají do žlutého kontajneru. To samé platí pro třídění v domácnostech, kde máme jen modré a žluté pytle. V návodu je výslovně uvedeno, že TetraPak patří do žlutého pytle. Pytle zavedli u nás proto, že se tím vytřídí více odpadu, každému se nechce s každým obalem atd. chodit do kontejneru. Obec má na vytřídění velký zájem, získává peněžité úlevy snižováním množství směsného odpadu. Jo k zpracování TetraPaku:
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/N%C3%A1pojov%C3%BD_kar­ton

Dochy

Dubraro „Kartony od nápojů nepatří ani do papíru ani do plastů.“ – záleží na odběrateli. Předpokládám, že si to dokáže dotřídit a je to pro něj lepší než investovat do extra kontejneru. Už jsem několikrát viděl na seznamu u žlutého kontejneru, že se tetrapacky mají strkat tam.