Avatar uživatele

Věděl by někdo?

co znamená pojem "Gačača"?Kde a proč vznikl?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Gacaca představuje tradiční mechanismus pro urovnávání sporů na lokální úrovni, který má ve Rwandě dlouhou tradici. Gacaca znamená v jazyce kinyarwanda „tráva“, což má původ ve skutečnosti, že procedura urovnání sporů tradičně probíhala venku na volném prostranství a její účastníci seděli na trávě. K vyřešení sporu byli povoláni vesničtí stařešinové, kteří byli respektovanými členy místních komunit (tzv. Inyangamugayo = ten, kdo se štítí nectnosti.). Gacaca proces neměl – stejně jako jiné původní domorodé systémy spravedlnosti v Africe i jinde – žádnou striktně stanovenou procedurální formu. Jednání gacaca probíhalo tak, že Inyangamugayo svolali všechny strany sporu a snažili se dosáhnout řešení, které by bylo pro danou situaci přijatelné. Většinou zahrnovalo povinnost omluvy či poskytnutí kompenzace ve prospěch poškozené strany, v případě závažnějších zločinů pak i vyloučení pachatele z komunity. Součástí procedury bylo usmíření obou stran sporu. Hlavním smyslem gacaca přitom nebylo rozhodnutí o vině a nedocházelo ani k aplikaci psaného rwandského práva; cílem řízení bylo především obnovit harmonii a řád v dané komunitě.
Jeho obnovení souvisí se genocidou ve Rwandě v 90. letech minulého století. Ukázalo se, že soudní systém ve Rwandě neměl kapacitu a šanci vypořádat se s tak ohromným úkolem, jakým bylo souzení desítek tisíc osob podezřelých z účasti na genocidě. Stávající soudní mechanismy v zemi nebyly schopny realizovat spravedlnost ve vztahu ke spáchaným zločinům (v každém případě ne takovým způsobem, který mohl přispět k obnovení panství práva v zemi, legitimitě tohoto procesu v očích obyvatel a k normalizaci sociálních vztahů ve společnosti). Stejně tak stíhání pachatelů genocidy před ICTR (s ohledem na úzké vymezení jeho působnosti) nepředstavovalo prostředek, který by mohl kapacitní problém rwandského soudnictví ve vztahu ke stíhání pachatelů genocidy vyřešit. Bylo tedy nutno hledat jiný způsob zajištění výkonu spravedlnosti a realizaci procesů se stíhanými osobami. Stal se jím systém lidových soudů gacaca.

Podrobnosti najdete v diplomové práci: Rwanda: „gacaca“ systém, autorka Linda Janků, Právnická fakulta Masarykovy univerzity, Katedra mezinárodního a evropského práva, šk. r. 2008/2009

Zdroj: is. muni. cz/th/134624/pravf_m/diplomova _prace. doc

 

Otázka nemá žádné další odpovědi.

Diskuze k otázce

Avatar uživatele

anonym

Tedy-jsem docela překvapen.Klobouk dolů.

Avatar uživatele
Zlatý

annas

Bubco, děkuji. Škoda, že nemáte uvedený kontakt. Už dlouho se Vás chci zeptat, zda jste zjistil přesně výroky sedmi mudrců, které se na jednotlivých stránkách lišily. Já jsem Vám tehdy uvedla dvě varianty z mnoha.

 

Zajímavé otázky v kategorii Kultura a společnost

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Kultura a společnost

Zlatý annas 3827
Zlatý Drap 2288
Zlatý led 1654
Zlatý hanulka11 1277
Zlatý marci1 1276
Zlatý quentos 1183
Zlatý Kepler 874
Zlatý mosoj 848
Zlatý gecco 818
Zlatý vagra 799

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.