Filip84

Vaříte rýži v pytlíku, ve vodě (bez pytlíku), dusíte v troubě, či jinak?

My nepatříme, s cca 20 kg na rok a osobu, se spotřebou rýže mezi světové špičky, a co tak jako se bavím a vidím, tak spousta holek s vařením rejže „bojuje“. A kdyby jenom holek, doma, to jako je i docela pochopitelné, ale já znal kuchaře, co furt dělal v hospodě risotto (italské, jo, ne „srbský rizoto“ podle normovačky! 😆). O to není, risotto je vcelku fajn, čas od času, no ale vaří se z kulaté rejže, ta je drahá – že jo, no a Vlaši jsou na to zvyklí, ale u nás ti to nebudou lidi ládovat každej den. Prostě jo, zkusí, jo, dobrý a měsíc už to nechtějí vidět (nebo tak něco). No a jak měl na meníčko znojemskou, nebo cikánskou, prostě něco, k čemu ti lidi fakt jako budou chtít rejži (alespoň někteří), tak ho braly mory. No jasně, protože on tu rejži dusil v troubě, a v tom množství to není žádný med, jako, tam mít tři pekáče rejže v konvošu! 😅 To je hned, že je ta rejže dole spálená a nahoře nedovařená.

No a tak na to přišla nějak řeč, a mu říkám: uvař to normálně jako nudli. Jako jak jako nudli? Tož normálně, jak vaříš spaghetti, linguine, spirelli, nebo jakoukoli jinou nudli: vezmeš velkej hrnec, vrazíš do něj hodně vody, až ta voda začne vařit, přiměřeně ji osol, protože omáčku máš slanou, že jo, tak aby ti to neomlátili o hlavu. Jak se ta sůl rozpustí, nasyp do toho rejži, ale najednou, jo, ne že to tam bude bába na nádobí jebat jeden pytlík po druhém, to pak, samozřejmě, bude část rozvařená. No a nic, počkáš až to zase začne vařit, že jo, protože ta rejže to ochladí, no a vezmeš velký žufan a musíš tu rejži, tím žufanem, oddělit od dna, protože ona má tendenci se k němu přichytit, pak by byla spálená a nebo nedovařená. No a pak dojdeš co ty 2–3 minuty a, tím žufanem, to promícháš. Mezi tím si nachystáš veliký cedník, no a tak na tom pytlíku – stejně jako na nudli – máš, jak dlouho se to má vařit. Tak když se to má vařit 15 minut, po třinácti dojdeš, zamícháš to tím žufanem, trochu vytáhneš a ochutnáš. Jakmile dochází, tak vypneš oheň na sporáku nebo stoličce, no a pak už to musí být ale fofr, žádný spací vagon, jo, teta na nádobí ti nechá jeden volnej dřez, vrazíš tam ten velký cedník, tu rejži vycedíš a pozor, propláchneš ji pořádně studenou vodou! To, jednak, zastaví var, no a potom v rejži je tuna arsenu, dneska, v laciný nebo drahý, takže ten arsen se takto odstraní. No a já to pak ohřívám na páře. A, samozřejmě, jestli jí chceš lepivější, neproplachuj ji dopředu, ať je ten škrob v ní a dej o cosi méně vody. Jestli jí cheš mít sypkou, propláchni ji dopředu tak, aby z ní nešla bílá voda, a pak jí vař ve více vody – nemůžeš té vody dát moc, to vycedíš, to nevadí.

Tak jo, že to zkusí, ale znáš kuchaře, veliký ego, a tak jsme to nikdy nedělali, a kdesi cosi. Jenže pak byl na nějakém semináři o asijským vaření, a tam to ten Asiat vařil úplně stejně,, prostě: velký hrnec, hodně vody. Protože u nás jsou kuchaři zvyklí, že rejže se restuje, na másle, na cibulce a dusí. No, taky to není špatné, ale na meníčko je to škoda 😆 (za ty prachy, se s tím takto jebat!? 😅), no a ne vždy a ke všemu je taková dušená rejže vhodná, no a taky se to snadno pokazí.

Tak od té doby vařil rejži v hodně vody jak nudli a měl s tím veliký úspěch! 😎

No a co naše dámy (nebo jestli pánové vaří také rejži, prosím!)? Kupujete pytlíky, nebo máte rejžovar, nebo dusíte, nebo jak?

Já vařím ve vodě, jak jsem popsal. Podle toho, jestli to mám mít rejži „místo chleba“, nebo k něčemu s omáčkou, ji osolím, samozřejmě, ta „místo chleba“ musí být slanější, a já solím růžovou solí z Himálaje. Jinak je super syrovou rejží nafutrovat papriku, nebo zelný list, nesmí se ji tam dát „tuna“, ale ona to hezky roztáhne, a zase to jídlo má jiný rozměr, než když je to pomletý maso s bílým chlebem. Taky tu „místo chleba“ mám raději lepivější a více uvařenou, no tak podle toho to propláchnu.

Krom toho, že se to v tom pytlíku blbě vaří, tak to samozřejmě není zdravý, protože to je plastikový pytlík, a v tom se „vaří pět hodin“, takže žádný med, jako! A blbě se hlídá, aby byla uvařená, jak chcete / potřebujete.

Jo, a – prosím pěkně – nikdo asi nevaříme rejži pokaždé úplně stejně, zvolte, proto, nejčastější variantu, no a zbytek dopište do odpovědi. 😀

https://bydle­nisnu.cz/mnoho-lidi-vari-ryzi-v-saccich-aniz-by-znali-nebezpeci-ktere-tento-zpusob-prinasi/
https://www.wo­manonly.cz/jak-uvarit-ryzi-2-postupy-diky-kterym-si-opravdu-pochutnate/

Nejlepší odpověď
cappuccino

Dusím v troubě.

My mame takovy osvedceny rodinny recept.
Ryzi proprat, pridat 2 lzice oleje, trochu soli, cibuli prospikovanou rebickem, dat do sklenene misky Simax (s vikem), zalit vodou (pro urychleni muze byt horka z varne konvice) asi 1 cm nad hladinu ryze, dat do trouby. Nechat podusit asi 20minut, pak vypnout a nechat dojit.
Nekdy pridavam kari a kurkumu.
Ke grilovacce varim venku v ryzovaru. Taky je dobra.
Ve varnych saccich nekupuju vubec. Nechutna mi a je s tim piplacka. Navic v saccich je o dost drazsi.
Kupuju jenom basmati nebo jasminovou.

Další odpovědi
elkon

Vařím / připravuju jinak.

Podle toho, jaká rýže to je, některou v sáčcích, jinou v rýžovaru.

marci1

Vařím ve vodě.

Podusím cibuli, pak rýži, mírně osolím a přidám trochu sladké červené papriky, zaleji vodou.
🙂

Dochy

Vařím ve vodě.

Ve vodě. Já tedy obvykle dlouhozrnou, nemíchat, jakmile se s ní pohne, má tendenci se připalovat. To bys pak musel asi míchat furt a ml bys z toho kaši. Vodou neprolývat, není to třeba. Mám radši trochu tvrdší, takže hlídám, pokud se voda v rýži příliš ztratí (víc než 2cm pod hladinu rýže) , tak trochu opatrně doleju. Ochucení: sůl, prdelky z cibule, trochu hřebíčku vcelku (cibule a hřebíček zůstanou nahoře, po uvaření vyhodím)

Takže rýži probrat (i když v posledních letech se mi snad nestalo abych tam našel něco co tam nepatří, ale zvyk je zvyk), pak propláchnout studenou vodou, zalít studenou vodou asi 2–3cm nad rýži, přihodit sůl, cibuli, hřebíček, dát vařit a průběžně kontrolovat tvrdost a stav vody. Pak jen vypnout, případně hodit pod peřinu, pokud maso ještě chvíli potřebuje a podávat. Žádné zchlazení studenou vodou po uvaření, žádné míchání během vaření. Pokud na ní nezapomenu, nepřipálí se.

(ale vařím v hrnci pro 4–8 lidí, ne v kotli)

Themeansar

Varné sáčky.

Funna

Vařím / připravuju jinak.

když jednu porci, tak pytlík, když větší množství tak jde rýže na cibulovém základu do trouby…

cochee

Filip84 – ty, takový znalec, jsi někomu skočil na špek se špinavou solí (kontaminovanou železitými sloučeninami), která by měla díky té špinavosti stát asi tak 5× méně než čistá kamenná sůl? Hm – hmmm…

Filip84

Dochy: Hodně vody, by tam muselo být, aby se nepřipalovala, tak 6 l na 1 kg rýže – prostě jak nudle. 🤷‍♀️

Dochy

Ani omylem. Liju do hrnce tak 2cm nad rýži a při kontrole uvařenosti zároveň zkontroluju stav vody (na jedné straně odhrnu lžičkou) – pokud je hladina níže než cca 2cm pod hladinou rýže a rýže ještě není hotová, trochu doleju. Na konci nic neslévám. Samozřejmě jakmile se začne vařit zmírním plamen na co nejmíň, jen aby se udržel var.