Avatar uživatele
anonym

V kolik hodin bývají v neděli mše v kostelech a jak dlouho trvají?

Hrají tam i varhany, či nějaká božská melodie/motlitba z reproduktoru?

Zajímavá 2Pro koho je otázka zajímavá? annas, johana 56 před 2567 dny Sledovat NahlásitNejlepší odpověď
Avatar uživatele
Drap

V každém kostele je doba jiná. Při mších se hraje, nástroje mohou být zase různé, podle druhu kostela. Délka mše záleží na tom, kdo ji slouží. Zpravidla bývá od 45 do 120 minut.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
annas

Bývá to to různě. V neděli bývaly dvě bohuslužby – používaly se názvy – ranní a hrubá mše. Ranní bývala méně slavnostní, bez kázání, hrubá s kázáním.

U nás je jedna, a to v 9.30 h. Právě slyším zvony, které svolávají na bohoslužbu.

Mše trvá zpravidla asi tak hodinu. Při mši hraje varhaník na varhany, věřící zpívají liturgické písně z modlitebních knížek,. Písně se vztahují třeba k nějakému výročí či svátku některého svatého, nebo obecně oslavují Boha, Ježíše Krista.. Písně mariánské, vánoční, velikonoční atd.

Právě varhany dotvářejí atmosféru kostela, rozeznívají chrámový prostor. Bez jejich doprovodu by zpěv farníků nezněl tak slavnostně.

--
Asi před měsícem jsem byla na pohřbu, rozloučení se zesnulým proběhlo v kostele společně se zádušní mší . Kněz mluvil do reproduktoru, ale nebylo mu stejně vůbec rozumět.

Upravil/a: annas

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Lamalam

V naší vísce kostel nemáme, pravidelné mše svaté jsou v sousedním městečku. Ty nedělní začínají v 9:00, v ostatní dny se to liší, viz přehled: http://www.in­fo.vejprtaci.cz/in­dex/index.php?loc=fa­ra

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
johana 56

Pravidelně do kostela nechodím, ale při toulkách neznámými místy se do některého ráda podívám.

Začátek mše je v každém kostele rozdílný, liší se také obdobím (letní/zimní čas).
Ve všední dny bývají ¨malé', zhruba půl hodiny. V neděli a o významných církevních svátcích ‚velké‘ cca hodinu i více.

Kostel bez varhan je jako F. Slováček bez saxofonu, hru doprovází zpěváci z řad farníků. Reprodukovaná hudba je využívána minimálně.

V odkazu stačí zadat diecézi, najdete seznam všech farností i s časy.
http://www.ado­.cz/farnosti

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Cenobita

Už jsem dlouho v kostele nebyl tak nevím jak je to s časem na mši, ale v každém kostele je u vchodu vyvěšen něco jako jízdní řád a tam se to můžeš dočíst, v kostele se používají různé efekty, světelné zvukové i vůně. Někdy přijde například kytarista nebo flétnista, dost často se na varhany hraje, zvuk varhan v Chrámu Páně vyvolává mrazení a Boží bázeň – doporučuji vyzkoušet hlavně u hříšníků to má silný efekt. Dnešní kazatelny už nejsou řešeny tak aby musel farář seshora hlasitě mluvil, má v kostele zvukovou aparaturu a mikrofony a repráky na každém sloupu, takže je slyšet i vzadu všechno. Kostel je vlastně taková multimediální show, ale dnes již hodně překonaná televizí, kinem a Interentem.

Upravil/a: Cenobita

0 Nominace Nahlásit

Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek
Zajímavé otázky v kategorii Kultura a společnost