Kepler

Proč se dnešní svátek jmenuje Boží hod?

Nějaká sportovní disciplína to asi nebude. že?

Nejlepší odpověď
annas

Slovo Boží je jasné – souvisí s narozením Ježíše, Bůh se objevuje v trojjediné podobě – Bůh Otec, Bůh Syn a Duch svatý

"hod ‘hlavní církevní svátek’,hody, hodovat, hodovník. Všesl. – polsky . gody ‘hody’, rrusky god ‘rok’, s./ch. gôd‘ svátek,rok, jmeniny’, staroslověnsky godъ ‘vhodná, určitá doba’, ojediněle i ‘rok’a‘svátek’.

Psl.*godъje odvozeno od *goditi (sę) (či naopak), vývoj významu byl ‘vhodná doba (k slavení ap.)’→‘velký svátek’→‘doba, jež uplyne mezi těmito svátky (= rok)’"

Jiří Rejzek Etymologický slovník

Význam se samozřejmě posunul – Boží hod vánoční, ale i velikonoční, svatodušní, také posvícení. V tyto dny se hodně jedlo, takže hod se bralo jako hodování.

Hod jako disciplína je od slovesa házet, slovo má jiný původ.

--
Podrobné vysvětlení najdete v odkazu.

https://region­.rozhlas.cz/hod-7287077

"Původně, v hodně dávném praslovanském čase slovo god označovalo nějaký časový úsek, z toho se pak vyvinulo ruské pojmenování roku slovem god a české pojmenování dne, tedy celých dnešních čtyřiadvaceti hodin, slovem hod – den byl nejprve jen světlá část dne, tedy hodu.

Hod se skládal ze dvou částí, ze dne a noci. A části, později čtyřiadvacetině tohoto hodu se začalo říkat hodina, což je slovo, které se původně používalo ve významu určitá chvíle.

Tento původní význam máme skrytý v dosud užívaných slovních spojeních těžká hodinka, tedy těžká chvíle, a propustit někoho na hodinu, tedy propustit ho teď, od téhle chvíle. "

Další odpovědi
Drap

Na dnešek připadá Boží hod vánoční, první a pro křesťany nejdůležitější vánoční den, kdy se oslavuje narození Ježíše Krista.
Název Boží hod vánoční vznikl zřejmě proto, že v tyto dny věřící častěji navštěvovali kostely a přistupovali četněji ke svatému přijímání – slavili tedy „duchovní hody“.

Zdroj: wiki

Roman71

Mimochodem, ať se podívám do kterékoliv Bible, našel jsem jen dvě zmínky o oslavě narozenin. První se vyskytuje v 1.Mojžíšově 40:20 (faraonovy narozeniny) a druhá se týkala oslavy narozenin Heroda (Marek 6:21), při kterých byla Janu Křtiteli uříznuta hlava.
Nikdo z ranných křesťanů narozeniny neslavil, měli k tomu pádné důvody.

ivzez

Jaké „pádné“ důvody?

Roman71

1.důvod – Ctitelé pravého Boha oslavovali pravého Boha – Stvořitele, původce života a ne datum narození kohokoliv. Kdyby ctitelé pravého Boha slavili narozeniny, zajisté by o tom byla v Bibli zmínka, jako o kterékoliv jiné významné oslavě v souvislosti s uctíváním.

2.důvod – Ježíš byl stvořen a žil ještě dříve, než se narodil tady na zemi (zpráva z úvodu Janova evangelia). Církví později určené datum narození je bezpředmětné. Jakákoliv oslava narození Božího Syna Ježíše Krista je nebiblická.

3.důvod – Oslava narozenin je v satanismu úzce spojena s uctíváním sebe sama a aktu, ze kterého vzešel život jedince.

Myslím, že by se dalo pokračovat ve výčtu, ale uvedl jsem to, co mne napadlo jako nejpodstatnější 🙂

Roman71

To annas: „Bůh se objevuje v trojjediné podobě – Bůh Otec, Bůh Syn a Duch svatý“
Máte pro toto tvrzení nějaký odůvodněný biblický podklad (pasáž z Bible)? Děkuji.