klumprt

V jakém poměru mícháte ocet a vodu pro lák na utopence?

Vygooglit si recept dovedu. Příprava utopenců jest velmi jednoduchá, ovšem zaznamenal jsem ve vyhledaných receptech rozdíly od 25% octa (běžného osmiprocentního) po 57% octa. Aritmetický průměr poměrů v receptech zobrazených na první stránce po vyhledání výrazu „utopenci recept“ činí asi 38%, přičemž jeden recept jsem vyřadil, to Kluci v akci dělali nálev z octu a piva, za což jsem je diskvalifikoval.

Čili nezajímá mě teď to, co najdete „za mě“ neb spíš „po mě“ na internetu, ale váš osobní názor, jak to mícháte sami, pokud to mícháte. Nebo jak to míchá nějaký váš příbuzný, kterém se přitom koukáte pod pazoury.

Doplnění: Odpověď aliendrona je velmi zajímavá. Dvoulákový proces je mi úplnou novinkou a má to něco do sebe. No, takhle čabrat octem se mi ale moc nechce. Asi budu dávat něco přes polovinu vody a zkusím vydržet do toho nehrabat co nejdýl. 🙂

Nejlepší odpověď
Roman71

Já to po nějaké době experimentování nechal 1:1 s tím, že lák ještě trochu přisladím, přidám bobkový list a celý pepř. Problém ale nastává v okamžiku, kdy je utopence potřeba nechat uležet. Chodím kolem nich jako mlsný pes se slinou až na zem! :))

Další odpovědi
ivzez

Podle babiččina receptu 1/3 octa a 2/3 vody.
A stejně jako Roman trošku cukru, bobkový list
a celý pepř (koření „od oka“).

aliendrone

Protože mám úplně stejný problém jako Roman71, po dlouhodobém výzkumu a experimentování jsem přešel na dvojlákovou recepturu. 1.lák cca > 90% octa, základní koření a dochucovadla, týden louhovat, pak vylít a 2.lák (finální) cca 40% octa, tentokrát se všemi dochucovacími ingrediencemi (ty neprozradím) týden louhovat.

Sry, baby se nepůjčují a kuchyňské recepty neprozrazuji. Venkoncem stejně má každý jiné chutě. Jen bych chtěl vidět ty utopence na jeden lák 25% – to asi někam uloží na 3–4 měsíce? (tedy aby byly pořádně „utopené“/kře­houčké?)

Ono dnes nejde jen o lák, s určitými špekáčky – zejména těmi levnějšími z igelitu – dnes neuděláš nic, ani kdybys nakládal jak mistr světa. Já osobně navíc preferuji narvanější sklenice (když už se s tím dělám, tak ať toho je), proto ty relativně vyšší koncentrace, nejen kvůli rychlosti. Důležité je pořádně propíchat, aby lák mohl snadněji prostupovat dovnitř. Jo a dej si pozor na recepty, které zmáknou utopence za týden, je to scifi. Tedy pokud chceš mít UTOPENCE a ne kyselé špekáčky. :D :D :D (běžně se nechávají totiž odstát/uležet minimálně 1 měsíc!)

Roman71

Ještě mne napadla jedna docela zajímavá věc.. Špekáčky z řeznictví stačilo zbavit slupky (střívka) a poté naložit pěkně střídavě cibule – špekáčky – cibule -špekáčky.. až po víčko.
Ostatní špekáčky (ty z velkých obchodních řetězců) bylo potřeba podélně naříznout a vložit do nich proužek cibule nebo červené papriky (podle chuti). Hlavním důvodem ale byla špatná prostupnost láku špekáčkem :)