Radovan M

Utahování šroubů u kol

Dobrý den,
asi před týdnem jsem měnil kola na autě, a tak chci se zeptat jak hodně utahujete šrouby na kolech. Jestli na to skáčete ať to pořádně drží nebo to jen utáhnete pořádně rukou ?

Nejlepší odpověď
kropitko

Já kola datahuji tak, dokud se neozve lupnutí,no a samozřejmě křížem(tím nemyslím nástroj,ale napříč )

Další odpovědi
Miroslavst

Utahování kol je uvedeno v návodu k obsluze automobilu. Přesto je přibližná hodnota cca 30kN, což je cca 30 kilo.
Já utahuji kola tak, že je utahuji i v autoservisu tím, co mám v autě. Protože nemám kříž, neutahuji je křížem. Utahuji je ráčnou, kterou mám i v autě. K čemu by mi byla „dorvaná“ kola, když bych je pak na silnici neměl jak povolit. Těch 30 kilo dosáhneš hravě rukou.

romik01

Dobrý večer.
Pokud nevlastníte momentový klíč ,tak dotahujte šrouby takovou silou ,aby jste je byl schopen při defektu či výměně povolit.Rozhodně nedoporučuji šrouby dorvat nejvetší sílou či váhou těla.

Jinak utahovací moment u os. aut je zhruba 100Nm.
Tady najdete utahovaci momenty různych značek http://www.alu-kola-rondell.cz/uta­hovaci-momenty.html

Pro Miroslav st. :
30kN je 3000kg 🙂

cukrar

vždy namazat šrouby a utáhnout „přiměřeně“
Po týdnu to zkuste, zdali to povolíte. Nikdy při dotahování nešlapat vahou na klíč.

SinceX

My to utahujeme pořádně..Nebude zrovna dvakrát příjemný vjet do zatáčky a kolo se nám urve. :) Doporučuji to utáhnout tak akorát :)

dejv.s

Rukou(křížem)na fest. nemazat šrouby vazelínou. Teplem zatvrdne a funguje jak lepidlo!! Mazat silikonovým olejem odolnemu proti teplu a nebo nemazat. Po ujeti cca 100 km udělat kontrolu dotažení kol.

jiri Linhart

Rozhodne bych po klici,jak to nekdo dela,Neskakal ! V Lidlu i Kauflandu mivaj obcas mechanicky momentovy klic-asi 4 kila stal a ma podlouzeni+nekolik orechu+mechanickou stupnici na rukojeti,takze dotahuji a povoluji tim ! Je to nejlepsi a samotna racna je dlotha dost !