mj81

Třídění odpadu – kovy a kovový odpad

V ČR jsou běžné kontejnery na papír, plasty, sklo, organické zbytky a elektrospotřebiče. Proč třeba nikdo nesbírá kovy? V Německu jsem viděl kontejner, do kterého se kromě plastů mohly házet třeba i plechovky od konzerv, plechovky od limonád a podobně.....

Nejlepší odpověď
anonym

Němci jsou ukáznění a obecná etika znemožňuje jevy, kvúli nimž právě toto bylo zamítnuto už ve schvalovací úrovni.
Oddúvodnění? Sběrné firmy by neměli z čeho zaplatit provoz, neboť by tyto kontejnery soustavně zely prázdnotou z důvodu soustavného vykrádání vybírači, kteří kradou i zabudované kovy, natož takto pohozené.
Všimněte si občas různých kárek a starých kočárků, na nichž svážejí tito „sběrači“ všelijaké haraburdí do sběren, co mají otevřeno do večera i přes víkend a povinný OP nevyžadují. Praktikují to tak, že za výkup načerno se obě strany šábnou.
Na našich stavbách opakovaně kradli kabely a ač se dohledaly ve sběrnách v okolí, policie byla bezzubá.
Doplňuji:
Oprava *odůvodnění

Další odpovědi
Mapel

Kovy jsou u nás sběrači velice hlídané. Každý takový kontejner by byl okamžitě vybrán. Když byl velkoobjemový svoz odpadu, tak jezdil předvoj jistých občanů, kteří vše kovové posbírali. Kontejner na kov by byl nevyužit. Položte kov vedle běžného kontejneru a běhen dne dostane sám nožky do sběrny.

Drap

Na kovy je celá řada výkupen. Osobně třídím. Za rok mívám tak kolem 3 kg hliníku a asi 20 – 50 kg železa.

suaeda

Třídit kovový odpad u nás? Asi by se nevyplatilo ani pořizovat sběrné nádoby natož se je snažit svážet. Často vidím čilé snědé chlapíky s plně naloženou károu jak pospíchají do kovošrotu.
V Německu jsem poznal systém záloh na plastové lahve (zajímavé tolik se tam nekupují běžné vody v plastech jako u nás) a plechovky. Vše je zálohované 5 – 20 centy a lidi se snaží vše vrátit zpět do sběrny, která je umístěna hned v supermarketu. Výhodou je, že se nikde nepovaluje tolik odpadu jako u nás.

Pájo

Taky mne to vždycky zajímalo – konkrétně v souvislosti s hliníkem.
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/kontejnery-na-alu-odpad-v-ulicich

ReHu

Já to také viděla. Když jsme byli v Matrei lyžovat. Neměli tam ani odpadkové koše. Vše třídí.
Třeba k tomu tady někdy dospějeme.
Také bych třídila. Třeba hliník nebo plechovky od konzerv.

venkovan

Už to tu napsali jiní – kontejnery by byly jen pro parádu. i když si myslím, že by je bylo možné zabezpečit proti vybírání. Například kolik lidí do koše vyhodí plechovky od konzerv – s tím nikdo do dvora nepojede, ale je tam (bylo) hodně na obalech cínu jako antikorozní potah.
Hliník, zejména potravinové fólie před lety mohly sbírat děti ve školách. Pytle si potom odvážel zpracovatel a dětem (škole) za fólie platil. Jak je to dnes nevím, ztratil jsem přehled. naposledy jsem slyšel, že děti pytle posílaly poštou. Ale poštovné se rovnalo skoro tomu co za sběr dostaly.
Myslím si, že otázkou je požadavek veřejnosti na obec, aby takový kontejner do sběrného systému obce zařadila. A nenechat se odbýt – zastupitelé a hlavně mnozí radní raději budou 4 roky vysvětlovat proč to nejde, než aby za ty čtyři roky se snažili udělat něco proto, aby to šlo.
Někde je možné kovové obaly dát do sběrného dvoara. ale měly by být čisté, aby zbytky potravin nezapáchaly, nevábily hmyz, hlodavce apod. Lze to lehce vymýt v myčce – hliníkové fólie šikovné maminky dávaly do sítěk od citrusů aby se jim v myčce udržely pohromadě.

pokazdejinak

já už jsem kontejner na kov využila – dosloužil mi hrnec, s takovým drobkem jsem nikam do sběrny nechvátala :) a ten kontejner byl blíž – takový červený, trochu se může plést s těmi na elektroodpad, ale byl opravdu na kov

Renikled

Také doma třídíme co můžeme a co jde, tak prodáme do sběrny surovin. Co jsem se díval v Praze, tak nejlepší výkupní ceny na železo, kov i papír mají ve sběrně odpadu https://megas­rot.cz/

Vinpe

Některých městech jsou kontejnery nakovy např. Plzeň, Ždírec nad Doubravou, Praha, Havlíčkův Brod, Tišnov.
Kovy neskončí zbytečné na skládce nebo ve spalovně. Kde se zkoroduji a rozpadnou se. Zachrání se tak cenné suroviny pro průmysl. Kovy můžou opakovaně recyklovat.

Vinpe

V některých městech v ČR jsou kontejnery na kovy. Jsou podobné těm na elektro odpad. Jen uprostřed je o něco menší otvor než u kontejneru na PET lahve. Nikdo je nemůže snad ani vykrádat.