Altair-AC

To jsou tlustší lidé tak hloupí? Nebo je v tom vždy nějaký háček?

Plno tlustých lidí si stěžuje, že jsou moc tlustí a že se jim ostatní smějí nebo že se nemohou ani moc hýbat, něco je bolí atd. Chtějí si zavést do života dietu a cvičení, díky čemuž pak zhubnou pár kilo za rok.

Co takhle, kdyby jen nejedli třeba po dobu 7 dní? Není to lepší možnost?

Nejlepší odpověď
dubraro

Není to lepší. Hladovka vede k jojo efektu.
Obezita má mnoho různých příčin, které ani nejsou známé. Jen menší část lidí je tlustých kvůli přejídání. U některých je to dáno geneticky, u jiných jsou to vedlejší účinky léků atd. Extrémní diety jsou nebezpečné, mohou rozvrátit metabolismus a a nastartovat jiné onemocnění.

Další odpovědi
Tw!st

Přesně jak píše Dubraro, mohu to potvrdit jako člověk co zhubl skoro 20kg (z 95 na 77kg). Takto hubnutí opravdu nefunguje, člověk by po těch 7 dnech možná vážil o několik kilo méně, ale po tom co by opět začal jíst normálně tak by se vrátil na původní stav, možná by pak i vážil o něco více.

anonym

naopak jsem si všiml spíše toho že lidé co jsou zakulacenější čí už přímo obézní, toho vlastně ani tak moc nejí. Je to zvláštní paradox, oni mají podle svých slov jídelníček vyloženě oholený na kost, a to často tím nejhloupějším možným způsobem (např. nepijí, nesnídají, nesvačí nanejvýš tak něco na oběd, který občas vynechají a večeři, kdy to případně zkusí dohnat), řeknete si, no jasně to je jídelníček … ale ono to kaloricky pak průměrně opravdu není kdoví co, třeba se ani zdaleka nedostávají na příjem 2000kcal denně a v celém tom složení převažují jednoznačně jen sacharidy a tuky, bílkoviny pomálu a vláknina skoro žádná, nemluvě o naprosté absenci vitamínů a minerálních látek.

Tímhle stylem prostě nehubnou. Tělo je v důsledku té nepravidelnosti permanentně přesvědčené, že vlastně pořád hladoví a musí neustále shromažďovat zásoby na ještě horší časy.

Tím, že byste v kuse hladověl týden byste to jen zhoršil, tělo byste přesvědčil o tom, že má shromažďovat do tukových zásob všechny přebytky a jen minimálně zásoby spalovat (a když už tak raději svalovou bílkovinu než tuk, který je vydatnější a který se může později hodit). V takovém režimu pak stačí jen začít normálně jíst a začnete ohromným tempem přibírat na váze (jojo efekt).

Částečně je v tom jistě i genetika a případné vedlejší účinky léků ve vyjímečných případech, ale spíš bych si tipnul že největší příčinou obezity je vlastně hladovění z nedůslednosti a naprostého nezájmu o vlastní stravovací režim, což vede k tomu že tělo neustále nadbytečně křečkuje do tukových zásob protože určité podstatné složky prostě ve stravování chybí a především tam chybí pravidelnost.

Kepler

Souhlasím s kolegy, hladovění nemá smysl. Jedinou zdravou a účinnou metodou je úprava jídelníčku a zvýšený výdej energie. Nemusí to být zrovna vyčerpávající běhání, stačí pák kilometrů denně normální chůze.

anonym

u sebe jsem to musel řeši poměrně radikálním způsobem, zcela jsem zanevřel na klasické stravování. Kdy prostě optimální hladiny bílkovin, vlákniny, sacharidů, tuků (těch správných), vitamínů a minerálních látek prostě v běžném jídle cíleně nikdy nenamícháte. To nejde to byste nesměl být kuchař amatér ale geniální matematik který má v hlavě tabulkový procesor a kalorické tabulky pro každé jídlo 🙂 to prostě prakticky není možné. Spousta lidí se o to pokouší ale podle mne na tom buď zabíjí příliš mnoho času nebo se jim to prostě nepovede nikdy dostat do optimálních hladin.

Takže jedu každý den saturo, manu, powder matter, huel, soylent atd … podle kalorických tabulek najednou všechno dokonale sedí, poměry všech složek jsou na dokonalých hladinách. Z počátku jsem v tomhle režimu hodně přibral, asi dalších 7 kg a pak to najednou začalo klesat a to jsem režim stravování vůbec nezměnil (teď mám proti svatu před začátkem tohoto režimu –14kg a blížím se vysněné hranici optimálního bmi) … takže systematičnost, správné složení, pravidelnost, to je klíč… nevynechávat … nastavít si na svačinky budíka na chytrých hodínkách třeba.

anonym

ten výkyv +7 –7 –14 se odehrál během asi dvou let, nic zbrklého …