Drap

To budeš čumět na drát? Z čeho to vzniklo ?

Obšas je slyšet jak se toto říká, ve významu uvidíš něco zvláštního, pěkného nebo nezvyklého. Proč zrovna drát ? Jak a z čeho to asi vzniklo ?

Nejlepší odpověď
annas

Toto spojení jsem neslyšela. Jinak slovo drát (podobně špagát) má několik nespisovných přenesených významů. Ale nevím. Spíš jde o negativní vyjádření než pozitivní.
Např. dostat se někam bez placení – přeneseně – možnost prozrazení, nebo jde také o absolventa VVŠ.
Jedině snad – drát – špagát = argoticky rum, kořalka. Kdysi drátstvo = lihovina.
SNČ

Další odpovědi
hanulka11

U nás se říká to čumíš na drát .....a on je to špagát:D:D:D
ale proč je tomu tak ,netuším taky

anonym

Jedno z možných vysvětlení nabízeli pamětníci 20. let minulého století, kdy se poprvé zaváděl telegraf a elektřina do zapadlých vísek.
Tehdy se rozvádělo výhradně po venkovních vedeních na dřevěných sloupech s izolátory, přípojky na domy měly tzv. nástřešáky.
Zvláště staří lidé kroutili hlavami – „Jéžiš, co je to zase za novoty?“ a ti mladí, pokrokovější, co fandili technice, posměšně glosovali – Tetka, to čumíte na drát, co?
(Čili s nějakou odbornou etymologií to třeba ani nemusí mít nic společného. Elektrifikace byl zcela nový fenomén, který se neměl z čeho vyvinout, protože prostě za starých časů vůbec neexistoval. Obdobně jako hledat kořeny počítačové terminologie někde v dávných dobách.)