Lucyfer

Taky vám připadá slovo tchýně hrozné? A proč?

Co se vám pod tím vybavuje?

Mimochodem, čerstvě jsem zjistila, že správně se to píše „tchyně“.

Nejlepší odpověď
annas

Znám mnohem horší slova než tchyně. I když je pravda, že souhláska ch působí dost hrubě. Bylo lepší původní „tščě“?

Ale často záleží na vztahu, který v rodině vznikne. Pokud je špatný, výraz se používá často hanlivě, když se o dotyčné mluví. Přece slovem tchyně se přímo neoslovuje.

"Test = stč. otec manželčin, tščě = matka manželčina. Ze strany mužovy má zachovalé tvary prajazykové, ze strany ženiny to tak není., neboť příbuzenstvo žilo někdo jinde jako celek a styků bylo málo. Žena se vdávala do patriarchální rodiny, nikoliv naopak.

Proto je možná původ ještě z doby matriarchátu nebo naopak až slovanský. Výraz test se spojuje s výrazem teta. Není docela. jasné. Později přibyla přípona -chán, -yně a pojmenování zhrublo. Ten tvar je jen v češtině.

Jiří Rejzek Etymologický slovník

Podrobný původ slova je v archivu.

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jak-a-z-ceho-vzniklo-slovo-tchyne

Další odpovědi
Lurius

Zní jako bachyně

aliendrone

Mně? Vůbec. :D :D :D S ohledem na svůj věk a s předpokladem, že si uchovám alespoň 3 z 5 pohromadě se množina osob, na které by se tento termín potenciálně vztahoval, téměř limitně blížila k nule. ;) :D :D

annas>>> TŠČĚ?? To zní tak podivně, že to prostě MUSÍ být pravda. ;) :)
Ale tomu „test“ bych rozuměl, možná že to vychází z latiny. (testes) ;) :D :D

Drap

Nepřipadá. A proč by mělo? Každé slovo může připadat hrozně, pokud ho hrozně říkáme.

marci1

Spojení tch- je opravdu divné. Na tch- začíná třeba taky tchoř. 🙂
Kdysi to byla (archaicky) švegruše, švekruše, svekruše, svokruše, svegruše.
https://cs.wik­tionary.org/wi­ki/tchyn%C4%9B
Od tchyně je odvozeno slovo pratchyně= manželova/man­želčina babička.
U nás se říká „maminka“, pro cizí „manželova maminka“. Tchyni by se mohlo říkat třeba „mamaminka“ (ma-manželova maminka). 🙂

zjentek

Lucyfer, já měl v tomhle ohledu vždycynky až NEUVĚŘITELNÉ štěstí. Každá tchyně po mě jela jak po uzeném, takže jsem měl v každým jednom vztahu na růžích ustláno! Jinak čeština mě moc nezajímá, vůbec jí nerozumím, never mind… (;

(; (;

elkon

Neřeším to, nezabývám se každou hloupostí.

Hufnágl

Tchyně je opravdu hrozné slovo a proto jej nahrazuji slovem: baba přebytečna"!

Mc Merkurion

… ne, horší je, co se pod ním skrývá …

EKSOT123

S tím tchořem je to dost potměšilá náhoda, nevím, jestli máme ještě jiná česká slova na „tch“.

annas

EKSOT123,

náhoda neexistuje. I sled hlásek má svá pravidla. V Etymologickém slovníku jsou jen slova tchán, tchyně, tchoř.

„Souvisí s původem slov a zánikem jerů, protože psl. *dъchor’ь je odvozeno od *dъchnǫti ‘dýchnout, zavanout’, ve vedlejším významu ‘zavanout pachem, páchnout’.“

Stejně jako tchán.

aliendrone

zjentek>>>> CHMEYDE!!! (projev závisti) ;) :)
Lurius>>> Dokud jen zní, je to OK. Horší varianta je, že to tak i VYPADÁ. ;) :D :D